SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.01.2019

‘Bir masa bir dolapla devraldım’

‘Bir masa bir dolapla devraldım’
Ka­ra­su Esnaf ve Sa­nat­kâr­lar Odası 4 Mart’ta kong­re­ye gi­di­yor. 22 yıl­dır oda baş­kan­lı­ğı­nı sür­dü­ren İlyas Balcı ye­ni­den aday. Balcı’nın kar­şı­sın­da iki rakip var; Kadir Saka ve Cihan Emre… Ka­mu­oyun­da çe­şit­li it­ti­fak­lar­dan söz edi­li­yor. Ak koyun kara koyun 4 Mart Pazar günü ak­şa­mı san­dık­lar açıl­dı­ğın­da belli rnola­cak. İlyas Balcı ile gö­re­ve gel­di­ği 1996 kong­re­sin­den gü­nü­mü­ze bir Esnaf Odası ufuk turu yap­tık.14.02.2018 15:36

‘ÇEKMECEDEYDİ’

Karasu Esnaf ve Sanatkârlar Odası 4 Mart’ta kongreye gidiyor. 22 yıldır oda başkanlığını sürdüren İlyas Balcı yeniden aday. Balcı’nın karşısında iki rakip var; Kadir saka ve Cihan Emre… Kamuoyunda çeşitli ittifaklardan söz ediliyor. Ak koyun kara koyun 4 Mart Pazar günü akşamı sandıklar açıldığında belli olacak. İlyas Balcı ile göreve geldiği 1996 kongresinden günümüze bir Esnaf Odası ufuk turu yaptık.

 

Esnaf Odası’nın tarihçesinden söz eder misiniz?

Yönetime ilk seçildiğim 1996 yılında Karasu Esnaf Odası bir arkadaşımızın çekmecesindeydi. Daha sonra belediye eski binasında bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi odasının köşesine bir masa bir dolap koyduk. Kongreden üç gün sonra bazı evrakların imzalanması için çağırdılar. Çıktım oradaki koltuğa oturdum. Bir ara Esnaf Kefalet başkanı Selahattin Pekgil geldi bana “Koltuktan kalk” dedi. Haliyle yerimizi verdik. Sonra çağırdım yönetimi ve “Arkadaşlar, burada vahim bir durumdayız. Gelin işi yoluna koyalım” dedim. Öyle ki vatandaş Esnaf Odası’nın görev ve yetkilerini bilmiyor. Gelip bizden kredi istiyorlar. Hâlbuki bu işle görevli olan Esnaf Kefalet Kooperatifi. Biz sadece esnafın sicilini tutuyoruz. Bir süre sonra Esnaf Kefalet Rahmetli İdris Bal’ın kendi binasından verdiği ofise taşındı. Yalnız kalınca ortalığa çeki düzen vermek lazım; para yok, üstelik o dönem parasıyla 3 milyar lira borç var. Arkadaşlarla toplandık. Odayı belirli bir noktaya getirene kadar kimsenin maaş almamasını kararlaştırdık. Ardından Hüseyin Yavuzyiğit’in inşaatından 60 m2 bir ofis satın aldık. Şimdiki binamızın arsasını da belediye satmak üzere ihaleye çıkarmıştı. Satın aldık ve bu binayı yaptık.

Alt katını borsaya tahsis ettik. O günlerde bir açılış için Sakarya’ya gelen Sosyal Güvenlik Bakanı ile görüştüm ve yeni yaptığımız binada bir şube açarlarsa yer vereceğimizi söyledim. Sözünü de aldım. Genel Müdür karşı çıksa da 50 bin nüfus şartını aşarak o zamanki 30 bin nüfusla bu işi gerçekleştirdik. Üst katı Sosyal Sigortalara tahsis ettik. Sakarya’da ilk şubedir Karasu SGK…

‘YETKİLER KISITLI’

Bunun dışında neler yapıldı 22 yılda?

İ.B.: Türkiye’de serbest ekonomi düzeni var. Dolayısıyla esnafların yüzde 80’i serbest… Bize bağlı olanlar sadece fırıncılar, lokantacılar, kahveciler, berberler ve kuaförler. Bunlar fiyat tarifesine tabi olan esnaflar. O karar da bize ait değil. Fiyat tespit komisyonu var. Oda olarak teklifimizi sunuyoruz. Tabi burada esnafımızı korumanın yanında vatandaşı da düşünerek hareket ediyoruz.

-Esnaf Odası olarak üye esnaflarınızdan piyasa konusunda ne gibi şikâyetler alıyorsunuz?

İ.B.: Şikâyetleri şöyle sıralayayım. Aynı yerde çalışan esnafların birbirine yönelik şikâyetleri oluyor. Belediyeden şikâyetler var. Yollar, caddeler ve sokaklarla ilgili olarak bize iletilen yakınmaları belediyeye aktarıyoruz.

Pazarcı esnafı ile ilgili ne söylersiniz?

İ.B.: Onlar da serbest piyasa koşullarında çalışan kişiler. Üstelik fiyatları belli seviyelerin altına çekme işlevleri söz konusu. Onların kendi dernekleri de var. Dolayısıyla oda olarak pazarcı esnafına nizam verme gibi bir görevimiz yok. Bildiğiniz gibi haftada iki Pazar kurulması kararı alındı. Buna itiraz edenler oldu. Ancak belediye buna izin verdi ve açıldı. Demek ki ihtiyaç olarak görüldü. Zaten kışın açılmıyor. Yazın iki üç aylık bir süreç. Orada bizim esnafımız da yer alıyor.

-Pazaryeri otoparkına değişik zamanlarda sergiler açılması da eleştiriliyor. Bir kısmı yardım amaçlı ama bazıları ticari amaçlı…

İ.B.: Bu konuda kanuni yoldan gereken çalışmaları yapıyoruz. Onun dışında kaba kuvvet doğru değil. O konuda yerel idarenin daha düzenli çalışması lazım.

-Sosyete Pazarı da gündemde…

İ.B.: Ona çok itirazımız oldu. Belediye Başkanı söz verdi ‘olmayacak’ diye. Biz o işin takipçisiyiz.

‘ESNAF SAYISI ARTIYOR’

-Odanıza kayıtlı kaç esnaf var?

İ.B.: Şu anda 1750 civarında.

-Üye esnafların artma ve eksilmesinde denge ne tarafa?

İ.B.: Esnaf sayısı artıyor.

-Aidatlar düzenli ödeniyor mu?

İ.B.: Ancak üçte birini alabiliyoruz. Param yok diyor. Evrakını vermek zorundasın. Nihayetinde esnafın hizmetinde bir kurumuz. Gördüğünüz gibi seçime giriyoruz. Bu nedenle aidat ısrarında bulunmak pek doğru olmuyor. İdare edeceksin.

-Odaya bağlı esnafların çıkarlarını korumaya yönelik başka ne gibi işler yapıyorsunuz?

İ.B.: Bizi Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kanunu bağlıyor. 600 civarında esnafın defterlerini tutuyoruz. Esnafın fiyat taleplerini değerlendirip SESOB’a gönderiyoruz. Burada talebi biz yapıyoruz. Tabi ki esnafı kolluyoruz.

MARKETLER SORUNU

-Esnaf süper marketlere tepki gösteriyor. Bu konuda bir girişiminiz var mı?

İ.B.: İlk olarak BİM açıldı. Biz itiraz ettik ve engelledik. Ancak mahkeme kararı aldılar ve açtılar. Serbest ekonomide şunu açarsın, bunu açamazsın deme şansın yok. Biz sadece belediyeye öneriyoruz; kısıtlamaya gidilsin diye. Tamam, otopark şartı var. Bunu da belediye takip edecek. Firma o civarda boş bir arsa gösterip engeli aşıyor. Biz her zaman belediyeyi uyarıyoruz. Otoparkı yoksa ruhsat verme diyoruz, ama nafile! Sonuç olarak belediyenin daha titiz davranması lazım... Akyazı belediyesi kısıtlamaya gitti, anca 6 ay dayanabildi.

-Karasu’da bir otopark sorunu var. Buna karşılık esnaf sabahleyin aracıyla gelip iş yerinin önüne park ediyor. O araç akşama kadar orada duruyor. Yani esnaf, şikâyet ettiği soruna kendisi sorun eklemiş oluyor. Esnaf Odası olarak bu sorunu gidermek için herhangi bir girişiminiz oldu mu?

İ.B.: Bundan biz de şikâyetçiyiz. Herhangi bir toplantı yapmadık ama arkadaşlara söylüyoruz. Biz ancak telkinde bulunabiliriz. Kendim de yapıyorum bu işi zaman zaman. Yanlış tabi. Ama esnaf kendi arabasını koymadığında bir başkası gelip oraya park ediyor. O da akşama kadar bırakıyor. Bunun çözümünü belediye bulacak.

-İnşaat sektöründeki durgunluk esnafları büyük oranda etkiliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İ.B.: Şu anda belirli bir durgunluk var. İleride açılır mı bilemem.

‘ADAY OLMAM İSTENİYOR’

-Oda seçimleri ne zaman? Aday iseniz şansınızı nasıl görüyorsunuz? Rakipleriniz kimler?

İ.B.: Kongremiz 4 Mart 2018’de Konfor Salonu’nda…  Şu anda iki rakip liste olduğunu biliyorum.

-22 yıldır başkansınız. Artık yeter demeyi düşünmediniz mi?

İ.B.: Beni buraya esnaf arkadaşlar getirdi. Bana “Başkan bir dönem daha devam et” dediler ve aday oldum. Esnaf böyle istiyorsa devam etmek zorundasın. Ama denilse ki yeter veya bir arkadaşım çıkıp bu işi daha iyi yapacağını söylese durum değişir. Bir de rakiplerine bakıyorsun; onların bu işi layıkıyla yerine getireceklerine inanmıyorsan, birilerinin adamı olarak yola çıkmışlarsa aday olmak zorunluluğu hissediyorsun. Her hizmetin bir bedeli olması lazım… Ben bu odayı bir masa bir sandalye ile teslim aldım. Şimdi en az 2-3 trilyonluk serveti var. Bunlar önemli şeyler. Bu hizmeti ben ekibimle birlikte verdim. Haliyle bu ekip şu ana kadar verimli çalışmışsa bundan sonra da aynı yolda devam edecek. Esnaf bize güvenmeye devam ettikçe biz buradayız. Çalışma enerjimiz var. Gelmek isteyenler ne yapacak, belli değil. 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.