SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 15.12.2018

46 MİLYONLUK İHALENİN KİLİT İSMİ MAHKEMEDE KONUŞTU: Aslında santral için gelmiştim… İhale konusunda herkes bilgi sahibiydi

46 MİLYONLUK İHALENİN KİLİT İSMİ MAHKEMEDE KONUŞTU: Aslında santral için gelmiştim…  İhale konusunda herkes bilgi sahibiydi
46 milyonluk borçlanma ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen ihalede Komisyon Başkanı olan ve haklarında İhaleye Fesat Karıştırma davası açılan 14 kişiden biri Cengiz Kuçhan, Karasu’ya gelerek Asliye Ceza Mahkemesi’nde savunma yaptı.10.01.2018 00:00

Yargılandığı İhaleye Fesat Karıştırma Davası’nda iki duruşmaya katılmadığı için hakkında yakalama kararı çıkarılan Cengiz Kuçhan 28 Aralık 2017 Perşembe günü mahkemeye gelerek hâkime ifade verdi. Kuçhan, Karasu’ya Elektrik Santrali Projesi için geldiğini belirterek “Proje hazırlanıp yapım aşamasına geldiğinde Büyükşehir Belediyesi Kanunu çıktı ve ilçe belediyelerinin yetkileri ellerinden alındı. O nedenle projeyi hayata geçiremedim” iddiasında bulundu.

‘HERKES BİLİYORDU’

Hakkındaki suçlamaları reddeden Cengiz Kuçhan, ihale dosyasının komisyon üyelerine göstermediği iddiasıyla ilgili olarak “İhale günü İhale Komisyonu üyelerini encümen salonunda topladım, ihale dosyasını kendilerine gösterdim. İdari şartname ve teknik şartname, EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) üzerinden tüm komisyon üyelerine e-posta ile gönderilmiştir. Tüm üyeler ihale gününe kadar dosyanın tüm içeriğinden haberdardır” diye konuştu.

8 FİRMADAN 5’İ

İhalenin ayrıntıları hakkında konuşan Kuçhan “İhaleye davet edilecek firmalarla ilgili kapsamlı bilgiler İller Bankası’nın ve KİK’in internet sitesinde yer almaktadır. Firmalar bu sitede ilan edilen firmalar arasından seçilerek davet edilmişlerdir” ifadelerini kullandı. Belirledikleri 8 firmadan 5’ine davet gönderdiklerini söyleyen Kuçhan “Firmalar belediyeyi arayarak ihale dosyasını alacaklarını söylediler. Kendilerine bedele yönelik bilgi vermedik” dedi.

KONTROLÖRÜ SUÇLADI

İhaleyi inceleyen Bakanlık Kontrolörü Fatih Çaça’yı suçlayan Cengiz Kuçhan savunmasını şöyle sürdürdü: “Çaça komisyon üyelerini tek tek arayarak ihalede başınız belaya girecek demiş. Bizden de yazılı savunma istedi, ancak savunmalarımızı kabul etmedi. Bunun üzerine Fen İşleri Müdürü Gökhan Reis ve diğer komisyon üyeleri korktu. İhale onaylanmıştı. Biz ihaleyi Fen İşleri Müdürü ile yaptık. Dosyayı gördüğünde imzalamak istemedi. İncelesin diye bıraktık.”

DEPREM TOPLANMA YERLERİ

Komisyon Başkanı olarak üyelere imzalamaları için baskı yapmadığını ve Mehmet İspiroğlu aracılığı ile de baskıda bulunmadığını söyleyen Cengiz Kuçhan, yaklaşık maliyetin 10 milyon lira fazla belirlenmesinin doğru olmadığını, firmalardan alınmayan damga vergisinin de muafiyetten kaynaklandığını öne sürdü. Kuçhan, Selden zarar gören yerler dışındaki semt sahalarının depreme yönelik toplanma yeri olarak yapıldığını anlatarak beraatını istedi.

AVUKAT UYUMAZ’I DA SAVUNMUŞ

Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonunda Duruşma Hâkimi Serpil Kaya sanık Cengiz Kuçhan’ın başka suçtan tutuklu ve hükümlü değilse derhal serbest bırakılmasına, ilk iki duruşmaya katılmadığı için hakkında çıkarılan yakalanma emrinin kaldırılmasına karar verdi. Davanın üçüncü duruşması 22 Mart 2018’de yapılacak. Cengiz Kuçhan’ın Avukatı Ahmet Özçiçek’in iki Basın İlan Kurumu çalışanını öldüren Adnan Uyumaz’ın da avukatı olduğu öğrenildi. Duruşma tutanağında, yargılanan bazı belediye çalışanlarının Özçiçek’e vekâlet vermiş olması kaydı da dikkat çekti.

GÖKHAN REİS NE DEMİŞTİ?

Cengiz Kuçhan’ın “Kontrolörün uyarısı üzerine korktu” dediği Fen İşleri Müdürü Gökhan Reis 2 Şubat 2017 tarihinde Karasu Cumhuriyet Savcısı Hayrullah Şahin’e şu ifadeyi vermişti “…ihale aşaması sürecinde benim ihaleyle ilgili hiçbir bilgim ve hizmetim olmamıştır. İhaleyi baştan sona Cengiz Kuçhan isimli o tarihlerde Başkan Yardımcısı olarak görev yapan şahıs hazırladı. Cengiz Kuçhan daha önce Gaziemir Belediyesi’nden geçici görevle gelmişti. Bu ihale sürecinde de Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Cengiz Kuçhan bana ihale sürecinde yaklaşık maliyeti imzalamam için getirdi. Ben de dosyayı biraz inceledikten sonra ihalenin miktarı çok büyük ve geniş. Benim bunu bir süre incelemem gerekir dedim. Cengiz Kuçhan bana bizim o kadar vaktimiz yok. Bir an önce ihalenin yapılması lazım. Bütün sorumluluk bizde, sen imzanı at dedi. Ben dosyayı alarak Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun yanına gittim. Belediye Başkanı da bana, benim bilgim var. İhale süreci tamamen benim kontrolüm altında, sen imzanı at dedi. Ben de bunun üzerine imzamı attım.”

 ‘HERKES İŞİNErnBAKSIN!’

 “Daha sonra ihale günü İhale Komisyonu olarak toplandık, ihale salonuna girdik. 1. Oturumda ilk teklifler geldi. 2. Oturumda da ikinci teklifler geldikten sonra Cengiz Kuçhan bize ‘Tamam herkes işine baksın. Ben dosyayı inceleyeceğim’ diyerek dosyayı alarak bir odaya kapandı ve bizi gönderdi. Daha sonra mesai bitimine yakın bizi çağırarak en düşük teklifi veren firmaya ihalenin verildiğini, aritmetik olarak da bir sıkıntının olmadığını bize söyledi. Bunun üzerine biz de komisyon üyeleri olarak imza attık. Biz daha önce belediyede birden çok ihale gerçekleştirmiştik. Ancak bu ihalelerde herkes dosyayı incelerdi. Komisyon olarak karar alıp ihaleyi yapardık. Ancak ilk defa bu ihalede bu şekilde bir yol izlendi. Ben İhale Komisyonu üyesi olarak, Fen İşleri Müdür Vekili olarak dosyayı odama dahi götüremedim İhale dosyasını tamamen Cengiz Kuçhan hazırlamıştır.”

MÜDÜR VEKİLİNİN MAHKEMEDEKİ SAVUNMASI

8 Eylül 2017’de Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada Fen İşleri müdür Vekili Gökhan Reis savunmasında daha önce verdiği ifadeleri tekrarladığına işaret etti ve ihale sürecinde yaşadıklarını anlattı. Müdür Vekili Reis’in savunmasının duruşma tutanaklarına yansıyan son bölümü şöyle:

 “…İhale günü komisyon üyeleriyle herhangi bir sıkıntı yaşamadık. İhale dosyasını yeterli inceleme fırsatım olmadı. Ancak göz gezdirerek inceleyebildim. Meblağı bu denli yüksek ihalenin açık artırma suretiyle yapılmayarak pazarlık suretiyle yapılmasına, Memur Başkan Yardımcısı olan Cengiz Kuçhan tarafından karar verilmiştir. Pazarlık usulüyle çıkarılma sebebini gerekçeli raporunda bizzat kendisi yazmıştır. İhaleye her ne kadar sel felaketine uğrayan mahallelerin ıslahı için çıkılmış ise de ihale dosyası ekinde Mahal Listesi bulunmamaktadır. İhaleye Karasu geneli, semt sahası ve altyapı çalışması olarak çıkılmıştır. O yüzden, sel felaketine uğramadığı halde, zarar görmeyen mahalleler yönünden ihaleye çıkılma söz konusu değildir. Ayrıca yaklaşık 15 km’de yağmursuyu altyapısı döşedik. İhale iş kapsamında altyapı konusu da vardı. Farklılıklar çıktıkça ihale bedelleri değiştirilmeksizin, mukayeseli keşifler yapılmak suretiyle ihaleler gerçekleştirilmiştir. Ben ihaleye fesat karıştırmadım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum, beraatımı talep ediyorum.”
 


Etiketler: Karasu - belediyle - ihale - cengiz kuçhan - dava - savunma

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.