Açmacılıktan belediyeciliğe!

Açmacılıktan belediyeciliğe!
Ağaç kesme kültürümüz (övünmek gibi olmasın) bir hayli gelişkindir. ‘Açmacılık’ bu işin ilkokul seviyesidir. Akademik eğitimi de belediyelerce veriliyor.23.01.2020 14:18

İlçenin tek parkı Merkez Camii bitişiğindeydi. 1990’lı yıllarda Karasu halkı bir sabah uyandığında o parktaki ağaçların yerle bir edilmiş olduğunu gördü. Asırlık ağaçların bertaraf edilmesiyle sağlanan arsaya ikinci bir Merkez Camii inşa edildi.

İşin tirajı komik yanı, bu işin öncülüğünü, her fırsatta ‘cami ve din karşıtı’ olarak gösterilen sosyal demokrat bir partiden seçilen belediye başkanının yapmış olmasıydı.

Ağaç katliamı alışkanlığı bu parkla sınırlı kalmadı tabi ki… 2009’da MHP’den seçilen başkan önce kendi mahallesinin mezarlığındaki çoğu çam yüzlerce ağacı, ormancılık dilinde ‘sıra kesimi’ diye tabir edilen yöntemle ortadan kaldırdı. O ağaçların 5x10 kalas haline getirilip, cıbıldak ve bir o kadar günahkâr turistlerin alışveriş ettiği, plajdaki hediyelik eşya dükkânlarında kullanıldığı rivayet edilir.

Aynı muhterem başkanı Kuzuluk Mezarlığı’ndaki icraatı kesmemiş olacak ki, bu kez sıra Merkez Mezarlığı’na geldi. Bir sabah verdiği ani emirle söz konusu mezarlık yangın felaketine uğramış çam ormanları gibi cıs cıbıl hale getirildi.

Bütün bu ağaç kıyımları muhterem halkımızın gözleri önünde ayan beyan gerçekleşti. Çoğu kişi anne ve babasının mezarı başına bizzat diktiği ve bayramlarda gölgesine sığınıp dua ettiği ağaçların kesilmesini, Nil nehrinden geçerken yavrusunu timsaha kaptırmış antilop gibi seyretmekle yetindi.

Geçmiş başkanlar ağaç keser de yenisi durur mu? 1991’de selefinin yarım bıraktığı işi tamamlama şerefi ona bahşedildi. 1999 depremi sonrası adı değiştirilen 17 Ağustos Parkı’nın geriye kalan ağaçlarının infazını tamamlayıverdi.

PROJEYE UYULMADI

Üstelik bizzat belediye tarafından hazırlanıp basına servis edilen park yenileme projesinde oradaki ağaçların korunması için etraflarının duvarla çevrileceği ayan beyan ortaya konulmuşken…

Açıklanan gerekçe de ‘zemini düzeltirken ağaç kökleri meydana çıktı, kesmek zorunda kaldık. Ama kimse üzülmesin yerlerine yeni fidanlar dikildi’ şeklindeydi.

Kesim işine şahitlik etme şerefine nail olan muhterem halkımız, 70 yıllık ağaçların yok edilmesine müdahale etmeyi aklına bile getirmediği gibi, kesim sırasında ağaçların hangi yöne devrileceği ile ilgili bahse tutuşmayı tercih etti.

DÜNYA DÜZSE PARK DA DÜZ OLMALI

Bilimden nasibini almamış toplumlarda ‘dünyanın düz mü yoksa yuvarlak mı’ olduğu tartışması yıllardır sürer gider. Maşallah bizim belediyeciler her şeyi dümdüz etme gibi bir görevi olduğunu sanıyor. Avuç içi kadar kalmış parktaki eğime dahi tahammül edemiyor. Dümdüz olmalı ki, vatandaş da ‘Belediye çok düzgün işler yapıyor’ diyerek alkış tutsun!

Eksik olmasınlar, yerel yönetimlerimizin bir başka tutkusu daha var: “Beton aşkı!” Nerede bir çim örtüsü veya toprak parçası bulurlarsa hemen teraziye alıp üstünü betonla kaplayıveriyorlar. Ki, sosyetik başkanlarımızın ayaklarına çamur değmesin!

Betona olan ilahi düzeydeki aşkı bulvar düzenlemesinde gördük. Sökülüp kaldırılan palmiye ve manolya ağaçlarıyla yüzlerce gül fidesine hayat veren toprak örtü büyük bir zevkle yok edildi. Bu gidişle İnönü İlkokulu’nda bir öğretmenin ‘Çocuklar bana bir kürek toprak getirin’ talebini karşılamak için öğrenciler Namazgâh semtinin yolunu tutmak zorunda kalacaklar demektir.

AŞAĞILAMADAN ÖVGÜYE

Maşallah, belediyemiz 9 aydır yol, kavşak, kaldırım ve cadde ışıklandırması furyasına kendini kaptırmış doludizgin gidiyor. 17 Ağustos Parkını beton satha dönüştürmesi ise beyaz gömleğe kırmızı papyon kondurma işlemidir.

Seyirci konumundaki vatandaş memnun;

“Belediyecilik bu işte” diyorlar.

“Böyle bir Başkan şimdiye kadar gelmedi” diyorlar.

Sayın başkanı gazete köşelerinde ‘Başkan Efendi’ diye aşağılayıcı ifadelerle yerin dibine batırdığını sanan yazarlarımız ile ‘Bay Başkan’ gibi yine küçümseyici bir dille eleştirmekten çekinmeyen eski başkanlarımız bile övgü kervanına katıldığına göre, kim tutar artık kendisini…


Etiketler: Cihan Ersöz - yazı - Karasu Haber - açmacılık - belediyecilik

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.