SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.07.2018

Balcı, Sakarya’da yılın ‘Ahi’si seçildi

Balcı, Sakarya’da yılın ‘Ahi’si seçildi
Sakarya Valiliği, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Büyükşehir Belediye işbirliği ile düzenlenen Ahilik ve Kültür Haftası açılış programı faaliyetleri kapsamında Karasu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İlyas Balcı “Yılın Ahisi” seçildi.20.09.2017 00:00

Protokol tam kadro

SESOB’un etkinliği olan program Orhangazi Kültür Merkezi’ndeydi. Ahilik etkinliklerine Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı ZekirnToçoğlu, Ak Parti Milletvekili Prof., Dr. Mustafa İsen, İl Jandarma Komutanı albay Cengiz Yiğit, SESOB Başkanı Hasan Ali Şan, ilçe belediye başkanları, oda başkanları ve esnaflar yer aldı. Program, SAÜ Konservatuarı tarafından iki saatlik eğitimle sahneye çıkan çırakların konseriyle başladı. Yılın Ahisi Karasu Esnaf Odası Başkanı İlyas Balcı seçildi. Program kapsamında yılın çırakları, yılın kalfaları ve yılın ustaları ödüllendirildi.

Gelenek sürüyor

Ahlakın anlatılamayacağını yaşanacağını söyleyerek sözlerine başlayanrnSESOB Başkanı Hasan Ali Şan “Esnaflar adet, gelenek ve göreneklerini bu günernkadar sürdürdüler ve sürdürmeye devam edecekler. Ahilik, kökleri çok eskilererndayanan bir geleneğimiz. Ahilik sisteminde Ahi diye anılan kişi olgun ahlaklı,rnmerhametle, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst kişidir. 800 yılrnevvel kurulan bu teşkilatın zamanın ekonomik, sosyal ve kültürelrnfaaliyetlerinde düzenleyici rol üstlenmiştir. Ahilik teşkilatı bir okulrngibidir. Müşteriye saygılı olmayı, haramdan uzak durmayı, alın terini esasrnalmayı gözeten bir yaşam biçimidir. Mesleki okullarda desteklerinrnartırılmasını, Ahilik kültürünün öğrencilerimize ders olarak verilmesinirnözellikle istiyoruz. Başarının ve ahlaki zenginliğin bu sisteme bağlı olduğunurnbiliyoruz” diye konuştu.

Onur duyduk

Düzenlenen onur töreninde yılın Ahisi seçilen Karasu Esnaf Odası Başkanı İlyas Balcı, ödül almaktan duyduğu onuru ifade ederek, “Biz bu ödülü elbette şahsımız adına almadık. Karasu’daki tüm esnaflarımız adına almış olduk. Burada Karasu’yu temsil etmek gerçekten onur verici… Bizi bu ödüle layık gören herkese ve özellikle de Karasulu esnaflarımıza çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Okul gibi

SESOB Başkanı Alişan Ahilik teşkilatının okul gibi olduğuna vurgu yaparak, “Din, dil, ırk ve mezhep gözetmeksizin alın terini temel alan, haramdan uzak duran sanatkâr veya esnafımız toplumun temel direğidir” dedi. Ahilik teşkilatının önemli yapı taşlarından olan çıraklıkla ilgili sorunun çözülmesi için geniş kapsamlı bir çalışma yaptıklarını anlatarak, “Geleceğin ustaları çıraklık müessesesinde yaşanan sorunları, sorunun nereden kaynaklandığını ve en önemlisi çözüm yollarını aradık. Çırağından ustasına, öğretmeninden öğretim görevlisine herkes katkı sundu. Perşembe günü Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın katılacağı törenle Çıraklık Arama Konferansının sonuç bildirgesini açıklayacağız” dedi.

rnrn

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.