SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.12.2018

Balıkçı barınağı konusunda büyük ölçüde pürüzler giderildi

Balıkçı barınağı konusunda büyük ölçüde pürüzler giderildi
Balıkçı Limanı Projesi gün sayıyor. Milletvekili Mustafa İsen proje için ödeneğin ayrıldığını ve ilgili bakanlıklardan onay alma aşamasının da tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. İsen “İnşallah temelini 2018 ortalarında atarız” dedi08.12.2017 09:56

Balıkçı Limanı Projesi gün sayıyor. Milletvekili Mustafa İsen proje için ödeneğin ayrıldığını ve ilgili bakanlıklardan onay alma aşamasının da tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. İsen “İnşallah temelini 2018 ortalarında atarız” dedi

   Karasu Su Ürünleri Kooperatifi’ne bağlı balıkçıların yıllardır beklediği proje nihayet hayata geçiyor. Ulaştırma ve Tarım Ba­kanlıkları temsilcileri ile Karasu’ya gelen AKP Milletvekili Mustafa İsen, ödeneği hazır olan Karasu Balıkçı Limanı inşaatına 2018 yılı Mayıs veya Haziran aylarında başlanabileceği müjdesini verdi.

Kalabalık heyet

   Mustafa İsen, beraberinde Sakarya Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Ulaştırma ve Tarım Bakanlıkları temsilcileri ile birlikte projenin uygulanacağı Yenimahalle sahilinde incelemelerde bulundu. Kaymakam Aziz Mercan, Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ve Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ecz. Şakir Şen’in de katıldığı incelemeler sırasında, Tarım Bakanlığı ve üniversitelerin uyarıları doğrultusunda projenin 50 metre civarında doğuya kaydırılmasına karar verildiği belirtildi. İncelemeler sırasında bazı balıkçı teknelerinin nehir girişinde toplanıp gemici düdüğü çalarak liman isteklerini dile getirdiği görüldü.

Ortak nokta çabası

   İsen ve beraberindeki heyet daha sonra Yenimahalle’deki bir kahvehanede balıkçılarla buluştu. Balıkçı Limanı ile ilgili gelinen nokta konusunda açıklamalar yapan Mustafa İsen şunları söyledi:

   “Burada çeşitli bakanlıklardan ve kurumlardan temsilciler var. Her bakanlık kendi açısından projeyi değerlendiriyor. Burada balıkçılarımızın haklı bir talepleri var. Tarım Bakanlığı da bu bölgeyi Türkiye’nin en önemli balık üreme noktalarından biri olarak görüyor. Buralar balık yumurtlama alanları. Dolayısıyla balık olmazsa balıkçılığın da anlamı kalmaz. Ankara’da yaptığımız toplantılarda bir mutabakat sağlayamadık. Buradaki incelememizin nedeni ortak bir noktada buluşma çabasıdır.”

50 metre doğuya kaydırıldı

   İncelemeler sonrasında görüş birliğine varıldığının söylenebileceğini kaydeden Mustafa İsen, Ulaştırma Bakanlığı’nca ödeneği hazır olan projeyle ilgili olarak kurumlar arası bazı yazışmaların tamamlanması sonrasında ihaleye çıkılacağını belirtti. İsen’in Ulaştırma Bakanlığı temsilcisine yönelttiği “Ne zaman başlayabiliriz” şeklindeki soruya, “Muhtemelen 2018 ortaları” yanıtı geldi. Edinilen bilgilere göre ana mendireği 1100 metre olacak Balıkçı Limanı nehir ağzından 50 metre doğuya kaydırılacak. Sakarya Nehri ağzının batı yakasına da 100 metre uzunluğunda taşlama yapılacak. Bu uzunluk ihtiyaç duyulduğunda artırılacak.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.