Belediye Başkanı Sarı: 'Bu şekliyle yürütemeyiz!'

Belediye Başkanı Sarı: 'Bu şekliyle yürütemeyiz!'
Belediye Başkanı İshak Sarı, göreve başlamasının birinci ayında ilçe basını ile bir araya gelerek belediyenin içinde bulunduğu durum başta olmak üzere yakın gelecekte yapmayı düşündükleri çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Şu andaki sistemin yürütülebilir olmadığına dikkat çeken Sarı “Personel fazlalığı mali yapıyı çıkmaza sürüklemiş durumda. SGK ile vergi borçları hariç maaş için her ay 985 bin lira sıcak paraya ihtiyaç var. Bu böyle sürdürülemez” dedi.10.05.2019 12:49

Başkan Yardımcıları Hilmi Erbatan ve İsmail Karakaş’la birlikte 3 Mayıs akşamı basınla buluşan Başkan Sarı’nın ana başlıklar halinde değindiği sorunlar ve düşünülen çözüm önerileri şöyle:

-PERSONEL DURUMU...

Şu andaki sistem yürütülebilir bir sistem değil. Bu konuda en iyi ihtimalle şunu düşünüyoruz. Derlenip toparlanana kadar 6 ay süreli ücretsiz izin konusunda anlaşabiliriz. İki taraf uzlaştığı zaman bu olur. Biz mevzuata uygun olmayan bir yola girmeyeceğimizi personele söyledik. Başkan yardımcılarına da söyledim. Ben beş yıl veya on yıl sonra buradan ceketimi alıp çıktığımda mahkemelerle uğraşmak istemiyorum. Öyle bir durum olursa bununun hesabını başkan yardımcılarından sorarım.

Örneğin, işyerleri açılışları oluyor. Özellikle soruyorum, ruhsat alınmamışsa o açılışa gitmem. Bunun gibi prensipleri getiriyoruz ve Karasu buna alışmalı. Sistemi tırnaklarımızla kazıyarak bir yere getirebilirsek bu iş olur. Ama ne kadar zaman alır bunu bilemiyorum.

-OLMAZSA OLMAZ İŞLER VE KAYNAK SORUNU...

Acilen kaynak bulmak durumuyla karşı karşıyayız. Bizim İller Bankası’ndan gelen payın yüzde 80’i önceden alınmış krediler için kesiliyor. Geçen ay 300 bin lira geldi, bunun yüzde 30’u da bu ay kesilecek. O parayla işleri yürümek mümkün değil. Ekstra kaynak üretmek adına bir şeyler yapmak durumundayız. Birtakım STK’lara verilmiş yerler var. Git burayı sen işlet, otoparkı sen al denilmiş. Onlara dedik ki, bizim personel fazlamız var. Burayı biz çalıştırıp kaynak sağlayacağız. Mesela pazaryeri otoparkını iki haftada betonlayarak güzel bir otopark haline getireceğiz ve işletmesini biz yapacağız. Şehir içine park eden araçları oraya yönlendireceğiz. Bu amaçla Minibüs Caddesi olarak adlandırılan ve pazaryerine güneyden inen caddedeki kaldırımları genişletip caddeyi park etmeden tek istikamette araçların sürekli aktığı bir duruma getirmeyi planlıyoruz. Araçlar direk otoparka yönlensin. Esnafın mal indirip bindirmesi için birkaç cep bırakacağız. Esnaf oraya araç park edilmesinden rahatsız.

-OTOPARK SORUNU...

Şehir içi trafiğine çözüm için pazaryeri otoparkına yap-işlet-devlet yöntemiyle bir katlı otopark yapma düşüncemiz var. İlçe merkezindeki bazı kamu kuruluşlarına ait yerleri aynı değerde arazilerle takas yoluna da gidebiliriz.

-İLLER BANKASI PAYLARI...

Cumhurbaşkanımız Kızılcahamam toplantısında Haziran ayından itibaren belediye hak edişlerinden 4 ay kesinti yapılmaması talimatını verdi ama bu bize fazla yaramıyor. O kolaylık kamu borçları için. Bizim zorlandığımız husus 46 milyonluk teminatlı kredi. Onun kesintisi devam edecek. Şu anda SGK ile vergi borcu hariç aylık nakit personel giderimiz 985 bin lira. Primlerle beraber 1 milyon 450 bin lirayı buluyor. İtiraz ettiğimiz o kredi için her ay 700 bin liralık kesinti var. Kesinti olmasa gelecek para 1 milyon 550 bin lira. Eğer bu paranın tamamı elimize geçseydi bir ay sonra hizmete başlardık.

-SAHİL DÜZENLEMESİ...

Bazı şeyleri öyle bıçakla kesilir gibi ani kararlarla düzene sokma şansınız yok. Belediye olarak sahille sıkıntımız var. Aslında burası Büyükşehir’in yetki alanında. Topu taca atmak için söylemiyorum bunu. Bunu Büyükşehirle konuştum ama orada da kutlama merasimleri bitmiyor. Daire başkanına söyledik, gelin bakın neler yapılacaksa karar verelim dedik. Oturup değerlendiremedik henüz. Onlar sorumluluklarını yerine getirir biz de destek oluruz. Öbür taraftan sahilde görüntüyü bozan bazı olumsuzluklar için sıkı bir kontrol getirebiliriz. Seyyar satıcılar ve benzeri gibi. Sahilin tümüne elbette bir kalıcı proje gerekiyor. Ama arsalar sahipli. Hadi onlar gelir amaçlı geçici bir şeyler yapmak istedi diyelim. Hiç değilse estetik bir görünüm verilmeli. Ekonomik durumun iyi olduğu bir dönem olsaydı biz Maliye’ye baskı yapar kamulaştırma isterdik. Projeyi ondan sonra yapabilirsin. Mesela yürüyüş ve bisiklet yolu… Gidiş geliş çift şeridi üç şeritli teke düşürmek, olabilecek şeyler. Büfeler, duşluklar, tuvaletler, soyunma kabinleri. Bunlar bizim hayallerimizdeki işler. Gönül böyle olsun istiyor ama Karasu’nun neresinden tutsan elinde kalıyor.

-ARAÇ PARKI

Mazbatayı aldıktan sonra şantiyeye gittim. Orası araç çöplüğü olmuş. Hepsi perişan durumda. Sigortaları yapılmamış, bandrolleri ödenmemiş. Araçları ayağa kaldırmak için 500 bin lira masraf gerekli. 2015’te alınan kamyonun bir kez tamir görmemiş. 5 yeni kamyon var tanesi 500 bin lira değerinde. Belediyedeki boş elemanları şantiyeye gönderdik. Çalışıyorlar, oraya çeki düzen veriyorlar. Sistemi çalıştıracak bir anlayış olmamış hiç. İşe alınan yatmış.

-BİLİNİYOR MUYDU?

Biz bu tabloyu seçim öncesi tahmin ediyorduk zaten. Üç aydır maaş ödenememesi gerçeği ortadaydı. Sakarya’nın en borçlu ilçe belediyesiyiz. En yakın borçlu Akyazı, 80 milyon lira. Nüfusu bizden fazla.

Karasu halkı konuyu biliyor. Bir sıkıntı olduğu apaçık ortada. Biz bu ateş topunu kucağımızda bulduk. Mazeret üretecek halimiz yok. Bu sıkıntıları çözmek için sihirli değnek de yok. Adım adım gideceğiz. Öyle düşmanlık yapmak filan çok kolay. Adama dokunuyorsun ekmeğimle oynuyorsun diyor. Biz işin doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Burada ilçe basınına da büyük görevler düşüyor. Artık bazı şeyleri sürekli kaynatmanın kimseye faydası yok. Her şey konuşuldu zaten. Biz şu anda ne yapacağız ona bakalım. Bu gün yaşanan sıkıntılar olmasın diye geçmişte çok mücadele verdim. Bunları engelleyin diye dosyayı ben götürdüm Ankara’ya. İller Bankası’na gidip hiç değilse kredinin geriye kalanını ödemeyin dedik bazı meclis üyesi arkadaşlarımızla. O konuda vicdanen rahatım. Ancak kamuoyunun o dönemde olayı yeteri kadar sahiplenmediğimi gördüm. Olan oldu, artık konuşmak zarardan başka bir şey değil. Biz bunu nasıl düzelteceğiz, ona bakalım.

-YENİ TERMİNAL...

Şu anda terminal konusunu henüz tartışmadık. Karayolları’nın arada bir çalışması var. Onun ötesinde yetkinin Büyükşehir Belediyesi’nden alınması konusunda rahatız. Eğer bizim yapmamız bir getiri sağlayacaksa neden verilmiş yetkiyi neden kullanmayalım? Daha doğrusu belediyemize nereden ne gelir, onun hesabının içerisindeyiz. Zaten Kızılcahamam’da bize hizmet için İller Bankası’ndan gelecek paraya bakmayın, kaynak üretin şeklinde tembihatta bulunuldu.

-BİMAR VE ENCÜMENİNİ YAPISI...

Bizim encümende çoğunluk zaten seçilmiş kişilerde. Büyükşehirde de öyle. Bir memur üye niye başkanın tasarrufu aleyhinde oy kullansın? O değişiklik düşüncesinin nereden kaynaklandığını ben anlamadım. Yeni alanları imara açma gibi düşüncemiz var. Ama henüz bu aşamaya gelmedik. Bir imar düzenlemesi neresinden baksanız iki yıl zaman istiyor.

-VATANDAŞLA BULUŞMA

Ramazan ayında iftarlardan sonra vatandaşla buluşmalarımız başlayacak. Basını sürekli bilgilendireceğiz.

 

 BELEDİYE ANALİZ VE ALINAN KARARLAR

Başkan Sarı, gerçekleştirdiği toplantıda bir aylık süreçte yapılan işler ve alınan kararlar konusunda 11 maddelik bir bilgi notu sundu. Açıklamada şunlar yer aldı:

Belediyede göreve geldikten sonra, yapılan değerlendirmeler sonucunda, belediyemiz tüzel kişiliğine ait varlık ve kaynaklan etkin ve verimli kullanılması, giderlerde tasarruf sağlanması halkımıza sunulan hizmetlerin nitelik ve nicelik olarak kalitesinin artırılması amacıyla bazı önemli kararlar aldık.

Belediyemin 3 yıllık gelir gider bütçe dengesini oluşturmak için;

1-Mali disiplin kararı alarak, sıkı bir tasarruf politikası uygulamasına gidildi.

2-Başkan ve Başkan Yardımcılarının bilgisi olmadan hiçbir harcama yapılması kararı alındı.

3-Harcama yetkililiği imza yönergesi değiştirilerek. Başkan Yardımcıları harcama yetkilisi oldu.

4-Belediye makine araç parkında havuz sistemine geçilerek, belediye bünyesinde bulunan kiralık araçların, sözleşmeleri feshedildi. Bakım ve onarım masrafı yüksek olan araçlar tespit edilerek satılacak ve envanterden düşülecek.

5-Her türlü ihtiyacın karşılanmasında ihaleye çıkılmadan ya da satın alma işlemi yapılmadan önce mevcut imkânlar sonuna kadar kullanılacak.

6-İş yükü-iş gücü analizi yapılarak ihtiyaca göre birimler arasında personel kaydırılması yapıldı ve yapılmaya devam edilecek.

7-Hizmetlerin mesai saatleri içinde içerisinde görülmesi sağlanacak ve zorunlu olmadıkça fazla mesai yaptırılmayacak...

8-Belediyenin gayrimenkul envanteri incelenerek, etkin verimli kullanılması hedefleniyor...

9- Belediyemizin sahip olduğu emlak envanteri içinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca kullanılan gayrimenkullerin Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığına olan borçlarımıza karşılık takası yapılarak borçların azaltılması yapılacak...

10-Belediyenin alacakları en yüksekten aşağıya doğru tahsil edilme yoluna gidilecek. Kredi kartı ile taksitlendirilerek ödenmesi sağlanacak.

11-Belediye şirketinde gelir getirecek şekilde yönetimsel ve işlevsel olarak yeniden yapılandırılacak ve profesyonel yönetim yapısına kavuşturulacak...

 

 


Etiketler: Karasu - Belediye - Başkan - İshak Sarı - yerel basın - bilgilendirme

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.