SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.10.2018

Beş kişiden biri müzmin bronşit!

Beş kişiden biri müzmin bronşit!
Karasu Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasin Çakıl, halk arasında müzmin bronşit olarak bilinen KOAH ile ilgili uyarılarda bulunarak, ‘’KOAH önlenebilir bir hastalıktır’’ dedi.24.11.2017 21:28

Dr. Yasin Çakıl 15 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle hastalık hakkında bilgi verdi. Çakıl, KOAH’ın tanımı, hastalığın belirtileri ve tedavi süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

KOAH BELİRTİLERİ

Türkiye’de her beş kişiden birinin KOAH hastası olduğunu söyleyen Dr. Yasin Çakıl; ‘’ ’KOAH (Koroner Obstruktif Akciğer Hastalığı) halk dilinde ‘müzmin bronşit’ olarak da bilinmektedir. KOAH akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen hastalıktır” bilgilerini verdi.

NEDENİ SİGARA

KOAH hastalığının en önemli sebeplerinin sigara, gazlar ve çevre kirliliği olduğuna vurgu yapan Dr. Çakıl açıklamasında “Hastalığın en belirgin özelliği öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. İlk iki faktör bu hastalıkta çok önemli gibi görülmese de nefes darlığı bu hastalıkta son noktadır. Hastalarımızın en büyük yanılgısı KOAH’ın doktora başvurmadan çözülebileceğine inanmalarıdır. Özellikle kırk yaşın üzerinde sigara içen, bu üç belirtiden birini yaşayan insanların doktora başvurmaları gerekiyor’’ ifadelerine yer verdi.

TEDAVİ SÜRECİ

Hastalığın tedavi sürecine de değinen Çakıl, ’’Tedavi öncelikle kişinin kendisinde başlar. KOAH hastalığına yakalanan kişiler öncelikle çevresel faktörlerin verdiği zararlardan kurtulmalıdır. Eğer sigara kullanıyorsa acil bırakmalıdır. Pasif içici konumundaysa bunu en aza indirgemelidir. İkinci aşama ‘İnhaler’ halk arasında fısfıs olarak kullanılan ilaçları doktor tavsiyesinde kullanmalıdır. Üçüncü ve dördüncü aşamadaysa hasta artık bu tür çözümler yerine kortizon tedavisiyle birlikte cerrahi yöntemlerle hastalıktan kurtulabilir’’ diye konuştu.

 


Etiketler: Dr. Yasin Çakıl - KOAH - teşhis - tedavi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.