SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

Biri kaptan diğeri dümenci

Biri kaptan diğeri dümenci
Karasu’da evlere şenlik bir propaganda dönemi yaşanıyor. Özellikle iki belediye başkan adayının birbirlerine karşı yönelttikleri eleştirilerin düzeyi yerlerde sürünüyor.29.03.2019 14:07

   Biri diğerini 15 Temmuz darbe kalkışması gecesi sokağa geç çıktığı için ‘korkaklıkla’ suçluyor. Diğeri de onu ’10 yılda 4 parti değiştirdiği gerekçesiyle folluk folluk gezen ama yumurta yapmayan ‘tavuğa’ benzetiyor.

   Arada, “Yapmayın canım. Biriniz geminin kaptanı, diğeriniz dümenciydiniz” diyen de var; “Bu makamlar haram yeme makamları değil” diyerek seviyeyi biraz olsun kurtarma gayretinde olan adaylar da var.

   Gerçek durum nedir, ona bakalım.

   Son üç aydır işçi maaşları ödenmiyor.

   Çoluk çocuk perişan durumdaki çalışanların haline mi yanarsın, seçime bir adım kala patlayan maaş krizini bile yönetememiş bir anlayışa, tam 10 yıl süreyle 60 bin nüfuslu bir ilçenin belediyesini teslim etmiş olmamıza mı yanarsın!

   Aynı anlayış mikrofonu kapmış meydanlara sesleniyor: “Yeniden başlıyoruz, bize destek verin!”

   Emriniz olur!

   İşçi maaşları ödemesindeki aksaklık nereden çıktı?

   Söyleyeyim:

   İller Bankası’ndan kredi alıp mahallelere sentetik saha yaptık. Çöp kovası, çocuk oyun grupları aldık. Bank aldık. Parkları andezit taşı ile döşedik. Az biraz da yağmur suyu borusu döşedik. Borç toplamı faiziyle birlikte 80 milyon liradan fazla.

   Bu borcun aylık kesintisi ortalama 700 bin lira. Yani her ay İller Bankası aracılığı ile Hazine’den Karasu Belediyesi’ne gelmesi gereken 1 milyon liranın 700 bin lirasına el konuluyor! Bu kesinti 8 yıl daha devam edecek. Yıllık kesinti toplamı 8,4 milyon (trilyon) lira.

   Belediyenin aylık işçi memur maaş ödemeleri toplamı 700-800 bin lira arası. Yani biz her yıl personele ödeyeceğimiz paranın toplamı kadar İller Bankası’na borç ödüyoruz.

   Dolayısıyla belediye battı! Yönetime kim gelirse gelsin elde kalan arsaları satmadıktan sonra birikmiş maaş borçlarını ödeyemez. Diyelim üç aylık borç bu şekilde ödendi. Sonrası ne olacak? İnşaatlar durdu; ruhsat ve iskân harçlarına elveda! Ankara’dan gelecek para 200 bilemedin 300 bin lira. Gerisini nereden bulacaksınız?

BU PARALAR NEREYE HARCANDI?

   Gelin bir başka hesap yapalım…

   Yıllı ortalama 50 milyon liralık bütçeyle 5 yılda Karasu Belediyesi’nin harcadığı para 250 milyon lira. Buna mülkiyet satışlarından gelen parayı da ekleyin, etti mi 280 milyon lira?

   Bu paradan yıllık maaş toplamı 8,5 milyon liradan beş yılda toplam maaş ödemesi 44 milyon eder. Hadi diyelim 50 milyon lira… Kalan 230 milyon lirayı nereye harcadınız?

   Bu para 11 tane Karasu Devlet Hastanesi yapar, bir de katlı otopark…

   Var mı bunun hesabını verebilecek bir babayiğit?

   Ne yaptınız kardeşim ne?

   Kentpark mı? Bulvar yenilenmesi mi? Parke mi?

   Eğer hizmetleriniz bunlarsa parasal karşılıkları ne kadardır bunların?

EL YAKAN KREDİ

   Şu kredi işine dönelim…

   Belediye Meclisi’nin 2015 Kasım toplantısında 100 milyonluk kredi alımı için Başkana yetki verilmişti. Adem Filizfidanoğlu’nun bulunmadığı oturumda tüm üyelerin kabul oylarıyla…

   Aralık 2015’te bu kez kredinin KDV dahil 46 milyona çekilmesi önerisi geldi. Meclis öncesi AKP grup toplantısında bazı üyeler bu maddeye hayır oyu kullanma kararı aldılar. MHP grubu da tam kadro hayır diyecekti. Ne olduysa meclis toplantısı öncesi Başkanlık odasında İspiroğlu ile bazı MHP’li üyelerin görüşmesi sırasında oldu. Önerge ikinci oylamada Muharrem Kara dışındaki 5 MHP’li ve 10 AKP’li üyenin oylarıyla kabul edildi.

   Pazartesi günü Atatürk Bulvarı’nda AKP’nin aday tanıtım toplantısında konuşan Cumhur İttifakı Belediye başkan Adayı İshak Sarı “Biz Başkan İspiroğlu’nun hukuk dışı tüm tasarruflarına karşı çıktık” dedi.

   2019 seçimleri için hazırladığı meclis adayları listesinde, bu kredinin alımına her iki toplantıda da  (Üstelik meclis grubu kararına uymayarak) evet oyu veren MHP’li isme neden yer verdi?

Bitmedi… Şimdi yerden yere vurduğu belediye başkanının tasarruflarına muhalefet eden 8 AKP’li üyenin kaçına yeni listede kendisine yer bulabildi?

   Ben söyleyeyim; Yakup Ayar, Leman Yanmaz ve Kasım toplantısına katılmayıp önergenin geçmesine dolaylı destek veren Hüdaver Ağun’a!

   Suçları neydi bu Başkana muhalefet eden diğer üyelerin?

   Onu da söyleyeyim: Usulsüz işler yapan Başkan’a muhalefet etmek!

   Öyle olunca, İspiroğlu’na yöneltilen ‘Biz yapmadık, her şeyi o yaptı’ savunması işte böyle havada kalıyor!

   Karasu Belediyesi’nin ekonomik anlamda geçmişini ve geleceğini karartan bu kredi ile ilgili dava devam ediyor. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı bir başka suç duyurusu da 8 Aralık 2018’den beri Karasu Cumhuriyet Savcılığı’nda iddianame hazırlanacak günü bekliyor.

   Yargı süreci şöyle veya böyle mecrasında yürüyecek.

GEMİCİ KAVGASI

   Ama diğer taraftan, belediyenin bu borç kapanına kıstırılmasına yol açanların ve buna engel olma gücünü kullanmayanların şimdi gemici kavgasına tutuşmaları pek inandırıcı olmuyor.

25 üyeli mecliste 19 üyeniz olacak… Üstelik partiniz iktidarda… Büyükşehir Belediye Başkanı sizden… Diyelim ki, meclis grubu ve ilçe teşkilatı olarak gücünüz yetmedi. İl başkanınız, milletvekilleriniz, genel merkeziniz ne güne duruyordu?

   Gözünün üzerinde kaşın var diye yüzlerce belediye başkanını görevden uzaklaştıran iktidarın gücü, şimdi yerden yere vurduğunuz başkanının bu tasarrufuna dur diyemedi mi?

   Yoksa bu işi perde arkasından yürüten başka güç merkezleri mi var? Bu birileri yukarıda saydığım tüm güçlerin üstüne çıkmış olabilir mi?

   Belediye başkanlarına Ankara’daki genel müdürlük binasındaki odasında 5 dakika görüşme randevusu vermeyen bir bürokratı, sırf bu kredi işini yoluna koymak adına iki saatliğine Karasu’ya getirten güç nasıl bir güçtür?

   Bu soruların yanıtını Karasu Haber Gazetesi’nin 2015 Kasım ayından sonraki günlerde çıkan sayılarında bulabilirsiniz.

   İncelemek isteyen meraklılara arşivimiz açık!

 


Etiketler: karasu - seçim - AKP - BBP - İspiroğlu - Sarı

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.