Bu fiyatlarla yatırımcı bulamazsınız

Bu fiyatlarla yatırımcı bulamazsınız
Karasu OSB’de soğuk haddehane tesisi kuran Gazi Metal’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gazioğlu, kamulaştırma davalarında çok yüksek olarak belirlenen arazi bedelleri nedeniyle yatırımcıların fabrika inşa etmekten vazgeçtiklerini söyledi. 20.03.2019 12:23

Yazılı bir açıklama yapan Mustafa Gazioğlu, 2016’da faaliyete geçen tesislerin kurulu olduğu arazide yapılan kamulaştırmalarda mahkemelerin kamu yararı gözetmeden bedeller tespit etmesinden yakındı.

Gazioğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

BAKANLIK TEKLİF ETTİ

Şirket olarak 2009 yılında Sakarya/Karasu’da yatırım yapmaya ve soğuk hadde tesisi kurmaya karar verdik. Sanayi Bakanlığının yönlendirmesi ile Karasu OSB’yi seçtik. Bu amaç doğrultusunda sektöründe isim yapmış diğer beş şirket ile bir araya gelerek Karasu Organize Sanayi Bölgesine Kuruluş müracaatımızı yaptık ve Müteşebbis Heyeti de gerekli adımları attık. 2009 yılında TC Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilen kamu yararı kararına istinaden Sakarya Karasu’daki OSB Müteşebbis Heyeti tarafından belirlenen birim fiyatı üzerinden pazarlıkla satın alma yöntemi denenmiştir.  Uzlaşma sağlanan arsa sahiplerinden toplam 86.753, metrekare arsa, ortalama 13,45 Türk Lirası metrekare birim değeri üzerinden satın alınmıştır. Ancak uzlaşma sağlanamayan parsel malikleri aleyhine 2010 yılı nisan ayında Karasu OSB Müteşebbis Heyeti Başkanlığı tarafından 55 adet kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescili davası ikame edilmiştir.

Bu davaların yapılan yargılamaları sırasında taşınmazların Karasu OSB Müteşebbis Heyeti Başkanlığı adına tesciline karar verilmiş ve kesinleşen bu tescil kararları sonrasında da 35.00 Türk Lirası metrekareden kamulaştırma davaları onanmış, şirketimiz de dahil olmak üzere tüm iştirakçiler bedellerini ödemek suretiyle tapularını almışlardır.

TARIMSAL FAALİYET YOKTÜU

Şirketimiz olarak tapuların alınmasını müteakiben önce hiçbir tarımsal faaliyetin olmadığı, sular altındaki arazi Devlet Su İşleri’nin tarafımıza yazdığı yazı üzerine minimum 3 metre yükseltilip ihya edilmiş ve akabinde de tamamı şirketimizin öz varlıklarından karşılanmak kaydı ile fabrikamız inşa edilmiştir.

2016 yılı ocak ayı başlarında faaliyete geçen ve tamamen son teknoloji ürünü makinelerin kurulu olduğu fabrikamızda yıllık 350 Bin ton kapasite ile üretim yapılmakta ve an itibariyle 300 kişi istihdam edilmektedir.

Bu itibarla Şirketimizin, Türkiye, Sakarya ve Karasu ekonomisine katkısı büyüktür. Hatta tesislerimizin inşasından sonra Karasu Limanı kurularak hayata geçirilmiş, Karasu ilçesinin tamamına doğalgaz gelmiş ve sair birçok Belediyecilik hizmetlerinin de daha geniş alanlara kullanımı gerçekleşmiştir.

BİLİRKİŞİ RAPORLARI ÇELİŞKİLİ

Ancak, kamulaştırma davalarında bugün gelinen noktada, OSB’nin mevcut durumu karmaşık bir hal almıştır. Zira yargılama esnasında, kasıtlı olarak düzenlendiğini düşündüğümüz hatalı bilirkişi raporları, Fetö soruşturması sebebiyle görevden alınan hakimlerce adeta hukuki kalkan yapılarak hukuk dışı kararlar verilmiştir. Daha önce anlaşarak 13,45 lira metrekare birim değeri üzerinden satın almalar yapılırken bilirkişi raporları ile Karasu mahkemeleri değeri 35 TL metrekareye çıkarmış ve aynı bilirkişilerin daha sonra verdiği raporlarla metrekare değer bir anda 125,00 liraya varmıştır. Tüm itirazlar göz ardı edilerek bu raporlara istinaden kararlar verilmiştir. Bu sebeple de bu son gelinen noktada bilirkişilerin değeri 35.00 Türk Lirasından 125.00 liraya çıkarılması sonucu bilirkişiler için OSB müteşebbis heyeti tarafından şikayetçi olunmuştur. Halen hukuki süreç devam etmektedir.

YATIRIMCI VAZGEÇİYOR

OSB yönetimi arsaların 2010 değerinin kesin tespit edilebilmesi amacı ile Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim dalına müracaat etmiş ve bu müracaat sonucunda da 2016/133 nolu rapor ile arsa metrekare değeri 30 TL olarak belirlenmiştir. Bu fakülte raporları Türkiye’de ve dünyada kesin kabul gören raporlardandır.

Sonuç olarak OSB’ye yeni yatırımcıların gelmelerin önü kapanmış hatta bazı Karasu OSB katılımcıları fabrikalarını inşa etmekten dahi imtina etmişlerdir.

 

 


Etiketler: Karasu - Gazi Metal - Mustafa Gazioğlu - OSB

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.