SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019

Çamköprü’den parayla geçiliyormuş

Çamköprü’den parayla geçiliyormuş
Sakarya Üniversitesi'nce Karasu tarihi üzerinde yapılan araştırmalarda ilginç bulgular ortaya çıkıyor. Buna göre Kuzey Karadeniz Kıyı İpek Yolu'nun geçtiği yol üzerinde bulunan Maden Deresi üzerindeki Çamköprü'den geçiş paralıymış.14.06.2018 13:40

YENİ BİLGİLER

   Sakarya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nün Sakarya’nın tarihi ile ilgili olarak yaptığı çalışmanın araştırma ekibinde yer alan yüksek lisans öğrencisi Oğuzhan Kır, Karasu merkez ve Küçük Karasu mezarlıklarından sonra Kuyumculu’daki tarihi mezar taşları üzerindeki araştırmalarında yeni ve ilginç bilgilere ulaştıklarını söyledi.

İKİ BÜYÜK YERLEŞKE

Maden Deresi’nin o dönemdeki iki büyük yerleşke olan Küçük Karasu ile Kuyumculu’yu ayıran su olduğunu ifade eden Oğuzhan Kır şöyle konuştu: “Kuzey Karadeniz İpek yolu olarak bilinen yol Bartın, Zonguldan, Ereğli, Akşaşehir (Akçakoca), Milan (Melen) Kuyumculu, Karasu, Şeyhler (Kaynarca), Şile ve Ağva’dan geçip İstanbul’a ulaşıyordu.  Tarihi yolun bir bölümü Küçük Karasu eski mezarlıklarının orada olduğu gibi duruyor.”

KÖPRÜ MUHAFIZI

 Maden Deresi kıyısında Çamköprü olarak bilinen mevkideki taşları topraktan çıkarıp temizleyerek koruma altına aldıklarını ifade eden Oğuzhan Kır ulaştığı bilgilerle ilgili şunları söyledi:

“Çamköprü’de bulduğumuz iki mezar taşından birinde ‘Umum köprüsünün muhafızı’ yazılı. Bu da gösteriyor ki bu köprü köylüler tarafından değil devlet tarafından inşa edilmiş. Başına da bir muhafız konularak geçenden ücret alınmış. O dönemlerde Küçükboğaz üzerinde köprü yok. Oradan sal ve botlarla karşıya geçiliyor. Maden Deresi üzerinden nasıl geçildiğine dair belge yoktu. Mezar taşındaki ‘köprü muhafızı’ ibaresiyle durum aydınlanmış oldu.”

MEZAR TAŞINDA YAZIYOR

Muhafızın mezar taşında Osmanlıca şunlar yazılı:

Bu civarda bulunan bütün köprülerin nazırı idim

ve bu behada defnolunmuşum.

Fatiha-i Şerif okuyun,

gelip geçen ihvanlarımdan rica ederim.

 

 


Etiketler: Karasu - tarihi - Oğuzhan Kır - Özgür Turhan - Çamköprü - paralı geçiş

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.