CHP'nin iptal başvurusu reddedildi

CHP'nin iptal başvurusu reddedildi
İdare Mahkemesi, Karasu Belediyesi’nin İçişleri Bakanlığı’nca soruşturma izni verilmiş 45 milyonluk ihalenin iptal edilmesi için CHP’nin yaptığı başvuruyu , ‘Partinin doğrudan menfaati yok’ gerekçesiyle reddetti.24.06.2016 00:54

Taşkent: ‘Karar hukuka aykırı’

CHP Sakarya İl Başkanlığı’nın, Karasu’daki “şip şak” ihaleyle ilgili açtığı iptal davası, Sakarya 1. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkeme, 4 Mayıs 2016 tarihli kararını, “CHP İl Başkanlığı’nın veya CHP tüzel kişiliğinin olayda doğrudan menfaatine etki eden bir durum bulunmuyor” şeklinde gerekçelendirdi. CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, siyaset ahlakına ve evrensel hukuka aykırı buldukları kararı, Danıştay’a taşıyacaklarını bildirdi.

‘Peşini bırakmayız’

İhalenin peşini bırakmayacaklarını vurgulayan Taşkent, “Bir belediyenin halkın vergileriyle gerçekleştirdiği ihalede; 45 milyonluk tutardan, işin niteliğine, ihale komisyonunun oluşumundan işi alan firmaya kadar cevap bekleyen, hesap verilmesi gereken birçok soru var. Biz, bir siyasi parti olarak, böyle bir ihale için yargıyı göreve çağıramıyor, ‘gelin inceleyin’ diyemiyoruz.  Neden? CHP Sakarya İl Başkanlığı olarak bu işte ‘doğrudan menfaatimiz’ yokmuş”

‘Öğrenmek istiyoruz’

Taşkent “Ben, kamu yararına amaç edinmiş bir siyasi partinin temsilcisi olarak öğrenmek istiyorum: Nedir, bize biçilen doğrudan menfaat? Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak doğrudan menfaatten; kasalarda, ayakkabı kutularında para biriktirmeyi değil, halkın her kuruşuna, vergisine, hakkına sahip çıkmayı anlıyoruz. Bu anlayışla çalışıyoruz ve çalışacağız” dedi.

Adrese teslim ihale

İl Başkanı Taşkent” Bakın; Karasu Belediyesi’nin, Karasu halkını borçlandırarak yaptığı 45 milyon liralık ihale, adrese teslim bir ihaledir. Bu iddiamıza karşılık, Yerel Mahkeme’nin “sizin menfaatiniz yok karışmayın” demesi bizi durduramaz. Kararı, Danıştay’a taşıyacağız ve bu ihalenin peşini bırakmayacağız. Halkımızın bilmesini isteriz” dedi.


Etiketler: CHP - Karasu - belediye - ihale - idare - mahkeme - iptal - red

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.