SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.03.2019

Danıştay ‘ön inceleme yapılsın’ dedi

Danıştay ‘ön inceleme yapılsın’ dedi
Danıştay, Karasu sahilinde kıyı şeridine yaptırılan 17 büfe ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu hakkında ‘işlem yapılmasına gerek görmeyen’ İçişleri Bakanlığı kararını kaldırdı.28.03.2018 15:06

Turhan Pişkin Mayıs 2017’de Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, Büyükşehir Belediyesi tarafından Karasu sahilindeki kıyı şeridi içerisine yapımına izin verilen 17 büfenin ve eklerinin ‘Kıyı Kanunu’na aykırı’ olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istedi. Başsavcılık 11 Mayıs 2017’de Sakarya Valiliği’ne bir yazı yazarak konunun incelenmesini talep etti. Valilik incelemesi sonucunda hazırlanan raporda,  şikâyete konu 17 büfenin 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmelik hükümlerine aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

YIKIM SÖZÜ

İçişleri Bakanlığı’na gönderilen raporun son bölümünde, Büyükşehir Belediye Başkanlığınca bahse konu büfelerin Belediye Encümeni kararı ile ihaleyi alan firmalara kiralandığı, sözleşmenin 10.06.2018 tarihinde sona ereceği, turizm sezonu olması sebebiyle turizmin olumsuz etkilenmemesi için yapıların yıkımının 2018 turizm sezonu başlamadan neticelendirileceği bildirildiğinden, iddia konuları ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu hakkında göre işlem yapılmasına gerek olmadığına işaret edildi.

BAKAN KARARI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 Ocak 2018 tarihinde Sakarya Valiliği’nden gelen ve büfelerin 2018 yaz sezonu öncesi kaldırılacağına dair Büyükşehir Belediyesi taahhüdü doğrultusundaki raporu dikkate alarak, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu hakkında söz konusu iddiaların 4483 sayılı kanun hükümleri gereğince işleme konulmaması kararı verdi.

DANIŞTAY BOZDU

Turhan Pişkin bu kez İçişleri Bakanlığı’nın ‘işleme konulmaması’ kararının iptali için Danıştay’a başvurdu. Danıştay 1. Dairesi yaptığı incelemenin ardından Esas: 2018/303, Karar: 2018/89 nolu kararıyla İçişleri Bakanlığı’nın 2 Ocak 2018 tarih ve İNS:2017.54.1411 sayılı şikâyetin işleme konulmamasına ilişkin kararının oybirliği ile kaldırılmasını hükmetti. Karara göre Bakanlıkça Başkan Toçoğlu hakkında ön inceleme başlatılmasının engel kalmadı.

İNCELEME YAPILMALI

Birinci Daire kararında, dosyada bulunan bilgi ve belgelerden şikâyetin, anılan kanunun 4. maddesi kapsamında ön inceleme yapılmasını gerektirecek nitelikte olduğunun anlaşıldığına işaret edildi. Kararda şöyle denildi: “4483 sayılı kanunun yukarıda belirtilen hükümleri uyarınca yetkili merci tarafından ön inceleme emri verilmesi, bu emre dayalı olarak ön inceleme raporu düzenlenmesi, isnat edilen eylemle illiyet bağı bulunanların ismen ve görev unvanlarıyla belirlenmesi, yetkili merci tarafından söz konusu ön inceleme raporu da göz önünde bulundurulmak suretiyle soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine ilişkin bir kararın tesis edilmesi… gerektiğinden itirazın kabulü…”

 


Etiketler: Karasu - sahil - büfeler - Sakarya - Büyükşehir - Danıştay - iptal

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.