SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.01.2019

Denetim ay sonunda başlıyor

Denetim ay sonunda başlıyor
Karasu Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında belirlenen üç kişilik Denetim Komisyonu başkanını belirledi. Komisyona Yakup Ayar başkanlık edecek.17.01.2018 00:00

Yeni yılın ilk Meclis toplantısında belirlenen üç kişilik Denetim Komisyonu başkanını seçti. 9 Ocak Salı günü bir araya gelen üyeler Yakup Ayar, Hüseyin Çot (AKP) ve Muharrem Kara (MHP) Yakup Ayar’ı oybirliği ile Denetim Komisyonu başkanı seçti. Başkan Yakup Ayar denetim faaliyetine ay sonunda başlayacakları bilgisini verdi.

İSTEDİĞİ BELGELERİ ALACAK

5393 sayılı Belediye Yasası’nın 25 inci maddesine göre komisyon “bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin” denetimini yapacak. Maddeye göre komisyonun “belediye birimleri ve bağlı kuruluşlarından her türlü bilgi ve belgeyi isteyebileceği ve bu istekler gecikmeksizin yerine getirilmesi gerektiği” hükmü bulunuyor.

SADECE MALİ İŞLER

Yasa gereği komisyonun görevi  “belediyenin gelirleri, giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemleriyle” sınırlı. Belediyelerin Türk Ticaret Yasası hükümlerine göre kurdukları veya ortak oldukları belediye iştirakleri olarak bilinen şirketler, meclis denetim komisyonunun görev ve yetki alanı dışında bulunuyor.

ÇALIŞMA SÜRESİ

Denetim Komisyonu 45 günlük sürede raporunu hazırlayıp 31 Mart’a kadar Meclis Başkanlığı’na sunmak zorunda.  Rapor Nisan Meclisi’nde okunup üyeler bilgilendirilecek. Kabul veya ret anlamında bir oylama söz konusu değil. Raporda konusu suç teşkil edecek konular varsı Meclis Başkanlığı tarafından yetkili mercilere suç duyurusunda bulunma zorunluluğu var.

MERAK EDİLİYOR

Bu yıl yapılacak denetimde hazırlanacak rapor kamuoyunda merakla bekleniyor. Adının açıklanmasını istemeyen AKP’li bir meclis üyesi, bu merakın, özellikle belediyenin harcamaları konusunda beliren kuşkular dolayısıyla önem arzettiğine dikkat çekti ve “Kamuoyunda harcamalar konusunda belediye yönetimine karşı bir güvensizlik oluşmuş durumda. Çıkacak rapor bu konuyu aydınlatma açısından önemli bulunuyor” değerlendirmesi yaptı.

Etiketler: karasu - belediye - denetim - komisyon

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.