SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019

Dünyanın 70 yıldır kullandığı gübreyi Türkiye yeni keşfetti!

Dünyanın 70 yıldır kullandığı gübreyi Türkiye yeni keşfetti!
Solucan gübresi üretimi ülkemizde yeni bir sektör. Tarımda kullanımı da henüz istenen seviyede değil. Bir yıl önce Karasu’da solucan gübresi üretimine başlayan Kimyager Yasemin Şakar “Bu gübre tarımı kaliteli hale getirdiği gibi üretimi hem gelir kapısı hem de istihdam yaratıyor” diyor.06.06.2018 13:52

KİMYA MEZUNU

Kimya Fakültesi’nin bitirdikten Aziziye Mahallesi Muhtarı olan babası Ahmet Şakar’ın fındık bahçesinde kurduğu tesisle solucan gübresi üretimine başlayan Yasemin Şakar, dünyada 70 yıldır üretilip kullanılan ve Türkiye’de yeni tanınan sektör hakkında bilgiler verdi. Şakar, “Ülkemiz tarımına sürdürülebilir bir şekilde organik gübre üretmek için yola çıktık. Her geçen gün büyüyen sektörde tarımı kaliteli ve verimli hale getirmenin yanı sıra ülkemize katkı sağlayan istihdam ve üretim yapan bir kuruluş haline getirmeyi öncelikli olarak planlıyorum” dedi.

200 BİN SOLUCAN

Genç girişimci Yasemin Şakar yaklaşık bir yıl önce 200 bin kırmızı Kaliforniya solucanı ile gübre üretimine başladığını belirterek, şu anda bu sayının beş katı solucan sayısına ulaştıklarını söyledi. Solucanların doğru bakımla hızla çoğaldığını anlatan Şakar, ’’Solucan nüfusu, doğru bakımla hızla artabiliyor. Üreticilerimiz, yapacakları seralarda solucan gübrelerini kendileri rahatlıkla üretebilirler. Kendi tarlalarının gübre ihtiyaçlarını karşılayacakları gibi, organik bir gübreyle verimde de ciddi artış yaşayacaklar’’ dedi.

TOPRAKTA 3 YIL ETKİLİ

Kırmızı Kaliforniya solucanının obur bir hayvan olduğunu belirten Karasulu Genç girişimci Yasemin Şakar, ’’Kaliforniya solucanı, 7 gün 24 saat yer ve yediğinin yüzde 95’ini, kendi vücudunun kattığı enzimlerle dışkılayarak, kendi vücudunda bulunan sıvı sayesinde güçlü bir gübre elde edilmesine yol açar. Solucan gübresi toprakta 3 yıl etkilidir. Sulamada da tasarruf sağlıyor’’ bilgisini verdi.

İSRAİL ÖRNEĞİ

Dünyanın 70 yıldır solucan gübresi kullandığını ve tarım ülkesi olan Türkiye’nin bu gübreyle daha yeni tanıştığını kaydeden Yasemin Şakar, “Çarpıcı bir örnek vermek gerekirse, İsrail’de kimyasal gübre kullanımı yasak. Ancak en iddialı kimyasal gübre üreticileri İsrail’de; en büyük pazarları da Türkiye. Buna karşılık aynı İsrail, Filistin’den aldığı toprakları solucan gübresi yoluyla ıslah edip dünyaya tohum ve fide satıyor. Biz daha işin başındayız. Türkiye’nin yıllık gübre ihtiyacı 13 milyon ton. Solucan gübresi bu ihtiyacın yüzde beşini karşılayabiliyor. Bu oranı arttırmak için vatandaşlarımızı solucan gübresi kullanımına teşvik etmek gerekiyor’’ ifadelerine yer verdi.


 

 


Etiketler: Yasemin Şakar - solucan - gübre - karasu - aziziye

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.