SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.01.2019

Eleştiriye tahammülün yoksa başkan olma!

Eleştiriye tahammülün yoksa başkan olma!
Karasu Cumhuriyet Savcılığı, Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun Karasu Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Cihan Ersöz hakkında yaptığı suç duyurusu ile ilgili olarak ‘kovuşturma yapılmasına yer olmadığı’ kararı verdi. Savcılık, Yargıtay Ceza Dairesi’nin 2015 yılında verdiği bir karara atıf yaparak “Haber içeriğindeki ifadelerin söylendiği yer ve zaman unsurları da gözetildiğinde katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, eleştiri niteliğindedir” dedi.07.03.2018 23:15

  Kovuşturmaya yer olmadığı kararı sonrası Karasu Haber Gazetesi’ndeki köşesinde değerlendirmede bulunan Ersöz şu görüşlere yer verdi:

ZEKÂ VE KURNAZLIK

   Zeki insanları severim. Kurnazlığı zekâ diye yutturanları asla…

   Karasu’da belediye başkanı seçilmek kolay iş değil. Üstelik Adana usulü patlıcanların içini boşaltıp kurutmak için ipe dizmek gibi partiler koleksiyonu yapmak az marifet olmasa gerek!

   Sol görüşten Genç Parti’ye, oradan MHP’ye, daha sonra AKP’ye uzanan çizgide, zekânın mı yoksa cingözlüğün mü rol oynadığının takdiri oy verene aittir.

   Koltuk uğruna siyaset namusunu paspas gibi çiğnemenin değerlendirmesini de aynı seçmen yapar!

   Tablo meydanda!

HİÇ TEKZİP ALMADIK

   Karasu Haber 15 yılını devirdi. Yayına başladığı 3 Şubat 2003 gününden beri gazetemizde bir tane olsun tekzip yer almadı.

   Dileyen ciddiyetimize, titizliğimize sayar; dileyen korkaklığımıza veya her şeyi idare etme gayretkeşliğimize…

   Bir süre önce İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne davet edildim. Hakkımda suç duyurusu varmış. Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, kendisiyle ilgili Medyabar haber sitesinde yayınlanan haber dolayısıyla bizim gazeteyi kaynak göstermiş.

   Suçumuz, haberde kullanılan fotoğraftaki kişileri o meşhur 46 milyonluk ihaleye katılan işadamları olarak algılanmasını sağlamakmış.

   İyi de neden Karasu Haber değil Medyabar! Bizi gazeteden mi saymadılar!

   Söz konusu fotoğraf Umre’de çekilmişti ve karede Başkan İspiroğlu’nun yanı sıra Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Ramada Oteli sahibi Bülent Karaaslan ve ‘o’ ihalenin Komisyon Başkanı Cengiz Kuçhan vardı.

   Dört kişiyi bu fotoğraf ve haberle küçük düşürdüğümüz gibi, görülmekte olan ‘İhaleye Fesat Karıştırma’ davasının dosyasını da yanlış yönlendirmişiz!

FOTOĞRAFI ONLAR PAYLAŞTI

   Hâlbuki bu fotoğraf Umre’de çekenler tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı.

   Yaptığımız haber de o davanın başladığı konusundaydı.

   Bu suç duyurusunda daha vahim bir yanlış yapıldı. Basın Kanunu’na göre eğer hukuki bir sonuç doğurduğu iddiası varsa, haberin hesabını sorumlu yazı işleri müdürü verir; gazetenin imtiyaz sahibi değil. Avukat ilgili yasayı okumamış her halde!

   Sonuçta Karasu Cumhuriyet Savcılığı suç duyurusu hakkında Yargıtay’ın bir kararına atıf yaparak kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş.

SAVCILIK KARARI

   5 Aralık 2017 tarihli Savcılık kararı şöyle:

   Yargıtay 18. Ceza Dairesinin 2015/11532 -esas 2015/11508 kararında özetle; "gazeteci olan sanık tarafından haberde kullanılan bazı ifadeler olgusal bir temele sahip değer yargısı niteliğindedir.

   Bu itibarla somut bir fiil ya da olgu isnat etmek şeklinde kabul edilemezler. Birtakım ifadeler ise somut bir olguya işaret etmekle birlikte, haber içeriği mahkeme kararı gibi gerçek bilgilere dayanmakta ve bu bilgilerle diğer kişilerin aldatılması amaçlanmamaktadır.

   Bilakis haberin yayınlanmasında toplumsal ilgi ve kamu yararı bulunmaktadır. Haberde, okuyucunun ilgisini çekmesi için çarpıcı bir başlık kullanılmıştır.

GAZETECİ ABARTABİLİR

   Ancak AİHM içtihatlarında da belirtildiği üzere, özellikle gazeteciler bir dereceye kadar abartma hakkına sahiptirler. Haberde kullanılan başlık ile katılan hakkında yorumlar yapılmaktadır. Haber içeriğindeki ifadelerin söylendiği yer ve zaman unsurları da gözetildiğinde katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, eleştiri niteliğindedir. Aksi düşünce, suçla korunmak istenen değeri ölçüsüz bir şekilde genişletmek ve ifade özgürlüğünü ön plana çıkaran evrensel hukuk düşüncesiyle bağdaşmayan bir yorum anlamına gelebilecektir.

   Bu itibarla, hakaret suçunun unsurlarının somut olayda oluşmadığı gözetilmeden, sanığın beraatı yerine, hükümlülük kararı verilmesi bozmayı; gerektirir" şeklinde belirtilmiştir.

    Ayrıca Siyasetçilere yönelik eleştirilerin izin verilen sınırlarının özel kişilere nazaran daha geniş olduğu gerek iç hukukumuzda gerekse uluslararası mahkeme kararlarında yerleşmiş bir ilkedir.

BİLİNÇLİ TERCİH

   Bu ilkenin gerekçesi, siyasetçilerin, özel kişilerden farklı olarak, gazetecilerin ve halkın yakın denetimine açık olan, kamuoyuna mal olmuş kişi haline gelmeyi bilerek tercih etmeleridir. Siyasetçiler bu nedenle basın ve gazeteciler tarafından getirilen eleştirilere daha geniş bir hoşgörü göstermek zorundadırlar…

   Dosya kapsamında yapılan incelemede haber içeriğinin Belediye Başkanı olarak görev yapan müşteki Mehmet İspiroğlu’nu eleştiri niteliğinde olduğundan, iftira suçunun da yasal unsurları oluşmadığından şüpheli hakkında CMK 172/1 maddesi gereğince ‘kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına…

ZEKİ DANIŞMANLAR KAYIP!

   Başkan İspiroğlu’na soruyorum. Hadi avukatından vazgeçtim; çevrende bir yığın zeki (!) danışmanın var. Suç duyurusunda bulunurken hiç mi onlara sormadın!

  

 

 

 

 

 


Etiketler: Mehmet İspiroğlu - Cihan Ersöz - suç duyurusu - takipsizlik - karasu

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.