Esnafın durumu iyi değil, düzelme umudu yok gibi!

Esnafın durumu iyi değil,  düzelme umudu yok gibi!
Karasu Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Fatih Eşkin, 2019 yılında esnafın zor duruma düştüğünü belirterek alınan kredilerin geriye dönüşünde sorunlar yaşandığını söyledi. Eşkin, “Taksit ödemelerinde aksama yüzde 60 sınırını aşarsa kooperatifimizin kredi verme yetkisi kapatılır” dedi.23.01.2020 13:55

Karasu Haber’e konuşan Başkan Eşkin 2019 yılı kredi hareketleri ile 2020 yılından beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Eşkin’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

-Geçin yıl ne kadar kredi dağıttınız? Esnafın bu kredileri verimli kullandığını düşünüyor musunuz?

“-2019 yılında esnafa 21,5 milyon lira kredi kullandırdık. Bu miktar bir önceki yılın iki katı kadar. Krediye rağbet ihtiyaçtan olduğu kadar düşük faizli olmasından kaynaklanıyor. Aslına bakılırsa esnaf krediyi mal almak için değil, borç ödemek için kullanıyor. Çeşitli nedenlerle piyasaya olan borcunu kredi ile kapatıyor demek daha doğru. Esnaf mal almak için kredi kullansa bir kere peşin satın aldığı malda yüzde 20 iskontolu alacağı için 5 yılda krediye ödeyeceği faiz kadar kâr etmiş olur. Krediyi geriye ödeyene kadar bu parayla iki üç devir daha mal alıp satabilir. Diğer faizlerden düşük oranlı kredi kullandığı için elde ettiği kâr ile borcunu kapatması işten bile değildir. Ancak son birkaç yıldır ekonominin dengeleri iyice bozuldu. Dolayısıyla bu bozulmadan en çok esnaf etkilendi. Krediyi başka amaçlarla kullanmak zorunda kaldı ve zor duruma düştü.”

‘TAKİP YETKİMİZ YOK’

-Geriye ödemede sıkıntı oluyor mu?

“-Esnaf Kefalet Kooperatiflerin esnafı takibe alıp krediyi nerede kullandığını araştırma yetkisi yok. İsterse parayı alır bir gecede kumara da verir, isterse son model otomobil alır. Geçmiş yıllarda kredi tahsilatlarında pek sorun yoktu. Fakat 2019 yılında esnaf tamamen dar boğaza girdi. Kredi taksitlerini düzenli ödeyemiyor. Faizle yıllık yüzde 4,5’a düştü ama durum değişmedi. 2019’da taksitlerini ödeyemeyen esnaf sayısı bir önceki yıla göre yüzde yüz arttı. Bu borçlar zorunlu olarak takibe düşüyor. Mecburen esnafı icraya veriyorsun. Avukat ve mahkeme masraflarıyla bor iyice kabarıyor. Bu da kooperatifin kredi veremez duruma düşmesine yol açabilir.”

KREDİYE KAPANMA RİSKİ

-Kredi verememe durumu nedir?

“-Ayda 50 esnaf taksit ödeyecekken 20’si ödeyemedi mi banka bizim blokeden parayı alıyor. Takip oranı yüzde 60’a yükseldiğinde krediler kapanıyor ve esnafa kredi dağıtımı duruyor. Kredilerin yeniden açılması için tüm takipteki alacakları tahsil etmek zorundasın. Banka tahsilatını yap öyle gel diyor. Örneğin bizin yaklaşık bin 200 üyemiz var. 100 esnaf kredisini ödemediği zaman diğer bin 100 esnaf zarar görüyor. Sakarya’da bunu yaşayan kooperatifler var. Örneğin Taraklı 4 yıl kapalı kaldı, bu hafta açılıyor. Sapanca ve Kocaali de benzer durumu yaşadı.”

İYİLEŞME BELİRTİSİ YOK!

-Kredi limitiniz ne kadar?

“150 bin liraya kadar kredi verebiliyoruz. Geriye ödemesi beş yılda gerçekleşiyor. Önceden 4 yıldı. Kişinin isteği sürede belirleyici oluyor. 150 bin lira küçük esnaf için iyi bir para. Tabi karşılığında ipotek almak durumundayız. Takip sonucunda bu ipoteklerin satışı söz konusu olabilir. Bu güne kadar bir tane mülkiyet, o da rızayla satıldı. Öyle her talep edene de kredi veremiyoruz. Talepleri yukarıya iletip bekliyoruz. Onay gelirse işlem yapabiliyoruz. Dediğim gibi, esnaf zor durumda. Geri dönüşler azaldı. Tıkanma yüzde 60 oranına çıkarsa Karasu da diğer kooperatiflerin durumuna düşebilir. 2020 nasıl geçer diye sorarsanız, pek ümitli olduğumu söyleyemem. Çünkü ekonomide göstergelerde iyileşme belirtisi görünmüyor.”


Etiketler: Karasu - Esnaf Kefalet - Fatih Eşkin - Kredi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.