'Fındık üreticisinin yüzünü bu politikayla güldüremezsiniz'

'Fındık üreticisinin yüzünü bu politikayla güldüremezsiniz'
Fındık ticareti yapan BBP Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Çatalbaş, fındık fiyatlarının istenen seviyede olmamasının nedenleri konusunda açıklamalarda bulundu. Çatalbaş, “Fiyatlar geçmişte olduğu gibi dövize endekslenmediğiniz sürece üreticinin yüzünü güldürme şansının olmaz” dedi.29.11.2019 00:00

İçinden geçmekte olduğumuz 2019 yılı itibarıyla Karasu vernKocaali toplam fındık rekoltesi konusunda bilgiler veren Mehmet Çatalbaş, herrniki ilçede yaklaşık olarak bu yıl 50 bir ton civarında bir rekolterngerçekleştiğini belirtti. Çatalbaş, “Bunun26 bin 500 tonu Karasu’dan, 23 birrn850 tonu da Kocaali’den. Bilgileri Ticaret Borsası ile Ziraat Odasırnbaşkanlarından aldım” dedi.

rnrn

KARASU DEPOSUNA

rnrn

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bu yıl sadece KarasurnFiskobirlik depolarını kullandığını hatırlatan Çatalbaş, Kocaali’den alınan birrn350 ton fındığın önce buraya depolandığını daha sonra Adapazarı’narngönderildiğini anlattı. Çatalbaş Kocaali’den alınan fındığın genel rekolteninrnsadece yüzde 5,8’i olduğunu ifade etti.

rnrn

YÜZDE 10 OLSAYDI

rnrn

Çatalbaş açıklamasını şöyle sürdürdü:

rnrn

“TMO eğer bu yüzdelik dilim yüzde 10’a çıkarsaydırnpiyasada fındık fiyatı 20 lirayı aşardı. Nasıl ki fındık 13-14 liradanrnbirdenbire 16,5 liraya çıktıysa benzer bir artış bu sayede yaşanır vernüreticinin cebine daha fazla para girerdi. Hükümet politikası doğru değil. Geçmişternaylık olarak fiyat artırımları vardı. Örneğin CHP-DYP koalisyonları dönemindernböyleydi. 1984 yılında fındık 1.70 dolara bağlandı. Dolar yükseldikçe fındıkrnfiyatı da yükseldi. 1995 yılında da yine 2 dolara bağlanan fındık fiyatı her ayrndöviz artışıyla sürekli değer kazandı. Aynı şey Refahyol döneminde de yaşandı.rnBenzer uygulamayı AKP iktidarı hayata geçirseydi ve dövize endeksli bir fındıkrnpolitikası uygulansaydı, bu gün tüccar fındığı 20 liranın üstünde bir rakamlarnalmak zorunda kalırdı.”

rnrn

TMO NEDEN ÇEKİLDİ?

rnrn

TMO’nun henüz üreticinin elinde fındık varken alımlardanrnçekildiği duyurusuna da değinen Çatalbaş “TMQ 16,5’ta çakılı kaldı. Yüzde 3,5rnkesintiyle fiyat 15 liraya düştü. Sonuçta üretici 16,5 lira veren tüccararnyönelince TMO alımları durdurmak zorunda kaldı. Aslında tüccar 15,5 liradanrnalmaya başlayınca TMO’ya kimse ürününü vermedi. Ben iddiamın arkasındayım.rnFındıkta bir fiyat oyunu oynanıyor. Bu işten hem üretici, hem tüccar hem dernülke kaybediyor. Kazanan üç beş aracı-tefeci” ifadelerine yer verdi.


Etiketler: TMO - fındık - dolar - mehmet çatalbaş

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.