İdare Mahkemesi o kararı durdurdu

İdare Mahkemesi o kararı durdurdu
Karasu Ziraat Odası delegesi Sabahattin Saka, delegeliğinin iptal edilip kongrede yönetim birimlerine adaylığının ve oy kullanmasının engellenmesinin iptali için açtığı dava sonuçlandı. Sakarya 2. İdare Mahkemesi itirazı haklı bularak iptal kararının yürütmesini durdurdu. Sabahattin Saka kongrenin yenilenmesini isteyeceğini söyledi. 08.05.2019 17:26

Sabahattin Saka 9 Aralık 2018’de yapılan mahalle seçimlerinde İncilli Mahallesi asil delegesi oldu. Ancak Karasu Ziraat Odası Yönetimi, hakkında süren bir dava olduğu gerekçesiyle Saka’nın delegeliğinin iptali için Kaymakamlığa başvurdu. Kaymakamlık 13 Aralık 2018’de verdiği kararla Saka’nın delegeliğini iptal etti ve yerine yeden delege Burhan Civelek’i atadı. Saka’nın itirazı ise reddedildi.

DAVA AÇTI

Sabahattin Saka bunun üzerine hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmadığı ve yerine atanan kişinin yedek delege olmadığı gerekçeleriyle işlemin iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açtı. 10 Nisan 2019’da kararını açıklayan Sakarya 2. İdare Mahkemesi, Ziraat Odaları Nizamnamesi’nin odalara seçileceklerde aranacak şartları düzenleyen 23. maddedeki, hakkında soruşturma yapılanların veya ceza yargılaması devam edenlerin seçilemeyeceğine ilişkin bir düzenlemeye yer verilmediği gerekçesiyle Kaymakamlık kararının yürütmesini oybirliği ile durdurdu. Mahkeme, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolunun açık olduğunu belirtti. Kaymakamlığın karara itiraz ettiği öğrenildi.

BAŞKAN ADAYLIĞIM ENGELLENDİ

Karar sonrası Karasu Haber’e konuşan Sabahattin Saka delegeliğinin iptal edilmesi sonrası yaptığı itirazın kabul edilmediğini belirtti ve şunları söyledi: “Yasa hükmü açık. Yargılama sürüyor ve aldığım herhangi bir ceza yok. Son kongrede Karasu Ziraat Odası başkanlığına aday olacaktım. Verilen iptal kararı bu hakkımı engelledi. Karar kesinleşsin hukuki yolu neyse kongrenin iptalini isteyeceğim.”

ARIK NE DEDİ?

İdare Mahkemesi kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, TZOB Kongre Yönetmeliği’ne dikkat çekerek delegelik iptalinin buradaki hükme dayanılarak alındığını söyledi. Arık, “Yönetmeliğin 3. maddesinin 9. fıkrası, odalarda birim müfettişlerince yapılan teftiş ve incelemeler sonucu Birlik Yönetim Kurulu’nca kabul edilen raporlarda suç izafe olunan kişilerin delegeliklerinin geçici olarak askıya alınacağı ve organ seçimlerinde aday ve seçmen olamayacağı hükmü bulunuyor” dedi.


Etiketler: Karasu - Ziraat Odası - kongre - sabahattin saka - delegelik - iptal

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.