SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.02.2019

İmar Barışı’nda kafalar karışık!

İmar Barışı’nda kafalar karışık!
Erken genel seçimler öncesi aceleyle yürürlüğe sokulan İmar Barışı ile ilgili olarak, Karasu’da düzenlenen muhtarlara yönelik toplantı beklenen ilgiyi görmedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Ahmet Ersöz’ün, ‘Yapı Kayıt Belgesi mutlaka ruhsat ve tapu anlamına gelmez’ şeklindeki açıklaması kafaları karıştırdı. 20.06.2018 00:00

MUHTARLAR İLGİ GÖSTERMEDİ

İmar Barışı’nın yürürlüğe girmesinin ardından, başvururnyapmak isteyen vatandaşlara yol göstermek amacıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğürntarafından Karasu’da mahalle muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısırndüzenlendi. Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya azrnsayıda muhtarın katılması dikkat çekti. Karasu Belediyesi İmar Müdürü’nün dernMuhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu’nun toplantı başladıktan sonrarnyaptığı telefon görüşmesinin ardından yarım saat gecikmeyle salona geldiğirngözlendi.

MEVZUAT ANLATILDI

3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16. Maddesi uyarınca YapırnKayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında bilgilendirme yapanrnÇevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Ahmet Ersöz, “Yapı Kayıt Belgesi 31 Aralıkrn2017 tarihinden önce yapılmış olan yapılar için verilecek. Yapı Kayıt Belgesirniçin başvurular 31 Ekim 2018‘e kadar devam edecek. Bu noktada vatandaşlarınrnkendi rızasıyla başvurusu ve kendi beyanı esas alınacak. Başvurular e-devletrnsistemi üzerinden yapılabilecek. Başvuru esnasında kafa karışıklığına sebeprnolan konularda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gidilmesi halinde bilgi verndestekte bulunulacak’’ diye konuştu.

ÖDEME ŞEKLİ

Eröz açıklamalarına şöyle devam etti: “İmar Barışırnkapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belge olan YapırnKayıt Belgeleri, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerindenrnhesaplanan bedelin konutlarda yüzde 3’ü, ticari yapılarda yüzde 5’i olacakrnşeklinde belirleniyor. Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılanmasına veyarnkentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.’’

BAŞVURNU E-DEVLETTEN

   Genelrnbilgilendirmenin ardından, mahalle muhtarları tarafından sorulan sorular,  ilgili personel tarafından yanıtlandı. Verilenrnbilgilere göre ilçemizde e-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar,rnbaşvuru sırasında istenen belgeler arasında yer alan arsa/arazinin emlak vergirnbirim değerini Karasu Belediyesi internet sitesinden e-belediye yoluyla adresrnbilgilerini girerek alabilecekler.

FAYDALANAMAYACAK YAPILAR

Bir soru üzerine kayıt belgesi alan her vatandaşınrnmutlaka ruhsat ve tapu almasının söz konusu olamayacağını ifade eden AhmetrnErsöz “Söz gelimi bir sonraki aşamadaki incelemelerde depreme dayanıklırnolmadığı tespit edilen, imarda yeşil alan olarak belirlenmiş yere yapılan verntapusu üçüncü kişilere ait araziler üzerinde yapılmış kaçak yapılar ruhsatrnalamaz ve yıkılır” şeklinde konuştu. Ersöz bir başka soru üzerine kıyı şeridirniçerisindeki ruhsatsız yapıların da bu tanıma girdiğini belirtti.

MUHTARLAR MEMNUN DEĞİL

Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Ahmet Ersöz’ü sorurnyağmuruna tutan mahalle muhtarları, özellikle orman içinde yapılan kaçakrnyapılar, sahilde kıyı şeridinde bulunan ruhsatsız yapılar, Bey Davasırnkıskacından 60 yıldır kurtulamayan Adatepe’deki sorun konularında verilenrnbilgileri yetersiz bulduklarını belirttiler. Başka Kuzuluk Mahallesi MuhtarırnAhmet Akdağ olmak üzere bazı muhtarların toplantı bitmeden salondan ayrıldığırngözlendi.


Etiketler: karasu - imar barışı - toplantı

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.