İmar Barışı'nda yanlış bildirim can yakabilir!

İmar Barışı'nda yanlış bildirim can yakabilir!
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, kişi beyanına dayalı olarak yapılan İmar Barışı'ndan yararlanabilme başvurularıyla ilgili dosyalar üzerinde incelemelerini sürdürüyor. Yasanın öngördüğü kapsama girmediği belirlenen başvuru sahiplerinin yapı kayıt belgesi iptal edildiği gibi para cezası uygulamasının yanı sıra Cumhuriyet Savcılıklarına da suç duyurusunda bulunulacak.03.01.2020 12:33

İNCELEMELER SÜRÜYOR

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsayan İmar Barışı uygulamasında gerçeğe aykırı beyan verenleri para cezası ve savcılık soruşturması gibi sonuçlar bekliyor. Çevre ve Şehircilik il Müdürlükleri’nin başvuru tarihinden itibaren başlattığı uydu görüntüleri incelemeleri ile imar paftaları ve kadastro haritaları üzerinde yapılan incelemeler sonuçlanmaya başladı. Bir çok il müdürlüğünün binlerce yapı kayıt belgesini yanlış beyan nedeniyle iptal ettiği belirtiliyor. Yanıltıcı beyanda bulunanlara yüklü miktarda para cezasının yanı sıra haklarında savcılıklara suç duyurunda bulunulduğu belirtiliyor.

KARASU'DA DURUM

Edinilen bilgilere göre, her başvuruyu kabul eden ve başvuru için belirlenen parayı tahsil  eden Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Karasu, Kocaali ve Kaynarca gibi denizle kıyısı olan, ayrıca orman alanlarına sahip ilçelerdeki yapı belgesi başvurularındaki incelemesini büyük ölçüde tamamladığı ifade ediliyor. Özellikle Karasu sahilinde yapı yasağı bulunan kıyı şeridi içindeki binaların İmar Barışı’ndan yararlanıp yararlanmayacağı merak ediliyor. Kıyı şeridinde olduğu bilindiği halde başvuruların kabul edilip para tahsili yapılmış olması nedeniyle  “ Burada özel durum söz konusu. Yapı belgesi iptal edilse bile para cezası ve soruşturma gibi bir yola gidilmez” yorumları yapılıyor. Ancak, milat olarak açıklanan 31 Aralık 2017’den sonra kaçak olarak yapılarak eskiden inşa edilmiş gibi yapılan başvuru sahiplerini söz konusu cezaların beklediği ifade ediliyor. Karadeniz yaylarında da benzer bir durumun yaşandığı, 31 Aralık 2017 sonrası yapıldığı saptanan tüm yapıların başvurularının iptal edildiği ve çoğunun da kolluk gücü marifetiyle yıkılarak kaldırıldığı biliniyor.


Etiketler: İmar Barışı - yapı kayıt - Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü - dosya inceleme

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.