SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.12.2018

İptal kararından belediyeler habersiz!

İptal kararından belediyeler habersiz!
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Karasu ve Kocaali’yi kapsayan Sakarya Kuzey ve Doğu Planlama Alt Bölgeleri 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı ile buna dayanak olan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı iptal etti. Taraf belediyeler karardan habersiz!13.12.2017 23:08

RET KARARI BOZULDU

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde açtığı iptal davasının reddedilmesi üzerine konu bir üst mahkeme olan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne taşındı. İtirazı görüşen Dördüncü İdare Dava Dairesi 9 Ekim 2017 tarihli kararıyla Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nin ret kararını ortadan kaldırarak dava konusu işlemlerin iptaline hükmetti. Ortaköy’ün Caferiye’ye taşınması için Bakanlar Kurulu’nca belirlenen toplu konut alanı iptal dışında tutuldu.

BİLİRKİŞİ RAPORU

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin iptal gerekçesinde, ilk başvuruyu reddeden Sakarya 2. İdare Mahkemesi kararına işaret edilerek “…her ne kadar mevzuatta mahkemelerin bilirkişilerin görüşleri ile bağlı olmadığı belirtilmiş ise de; bu hususun konunun hukuki değerlendirilmesine ve delillerin serbestçe yorumuna yönelik olduğu, bilimsel ve teknik açıdan bilimsel bilirkişi verilerine itibar edilmesi ya da bir başka bilirkişi raporu ile ilk tespitlerin çürütülmesi gerekir” ibaresine yer verildi.

BELEDİYELERİN HABERİ YOK!

Öte yandan Bölge İdare Mahkemesi’nin 9 Ekim 2017 tarihli ve 30 gün içinde Danıştay’a itiraz hakkı olduğuna vurgu yapılan kararı hakkında, birinci dereceden etkilenecek Karasu Belediyesi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin henüz haberdar edilmediği ortaya çıktı. Karasu Haber Gazetesi’nin 11 Aralık 2017 tarihinde bilgisine başvurduğu Karasu Belediyesi yetkilileri “Bize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Büyükşehir’e sorduk, Danıştay kararı onlara da ulaşmamış” açıklamasında bulundular.


Etiketler: karasu - belediye - 1/100 binlik - 1/25 binlik plan - idare mahkemesi - iptal

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.