İştah kabartan mera arazisi

İştah kabartan mera arazisi
Karasu Belediye Meclisi'nin gündeminde yer alan "İhsaniye Mahallesi'ndeki meranın niteliğinin değiştirilmesi' konusu tartışmalara yol açtı. Belediye başkanı Sarı arazinin dikenlik ve çalılık olduğunu ve bir işe yaramadığını belirterek "Belediyeye tahsis edilirse gelir amaçlı olarak kullanacağız" dedi. Muhalefet ise bu değişikliğe karşı.10.01.2020 12:41
NE YAPILACAĞI BELLİ DEĞİL
Karasu İhsaniye Mahallesi doğu girişinde, Sakarya nehri batı kıyısı boyunca Karadeniz sahiline kadar uzanan 122 bin 800 metrekarelik mera arazisini hayvan pazarı, lojistik merkez ve kamu yatırımı amaçlı kullanmak kaydıyla belediyeye tahsis edilmesini isteyen teklife muhalefetten itiraz geldi. CHP Karasu Belediye Meclisi Başkanı Mustafa İngenç "Bu araziye ne yapacaksınız, belli değil. Hayvan pazarı olamayacağını hepimiz ve teklif sahipleri de biliyor. Lojistik merkez veya kamu yatırımı dedir? Ortada bilgi ve proje yok. Bilmediğimiz bir konuya destek veremeyiz" dedi.
GELİR AMAÇLI KULLANIM
Belediye Başkanı İshak Sarı ise, mera vasfının kaldırılıp arazinin kendilerine tahsis edilmesi durumunda burasını belediyeye gelir getirecek işler için kullanmak istediklerine söyledi. Bazı meclis üyeleri teklife turizm yatırımları, park ve sosyal alanlar yapılması ibarelerinin eklenmesini istedi. Teklif, getirilen bu önerilerin eklenmesi şartıyla oylandı ve AKP, ile MHP'li üyelerin oylarıyla kabul edildi. CHP Grubu ve BBP'li bir üye teklife hayır oyu kullandı.
İHSANİYE'DE ONLARCA ARAZİ SATILDI
Karası Belediyesi, son beş yıllık süre içinde özellikle İhsaniye mahallesi sınırları içerisinde eskiden köy tüzel kişiliğine ait olan ve Karasu'nun Büyükşehir Belediysi kapsamına alınması sonrasında belediyeye geçen onlarca araziyi sattı. Satışlar geçmiş dönem  belediye meclisinde de büyük tartışmalara yol açtı. İhsaniye'nin yüzlerce dönüm arazisinden bir kısmı da BMC'ye tahsis edildi.


Etiketler: Karasu - belediye - ihsaniye - mera

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.