SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.03.2019

KAÇAK YAPILAŞMANIN SORUMLUSU BELEDİYELER İMAR AFFINDA DEVRE DIŞI

KAÇAK YAPILAŞMANIN SORUMLUSU BELEDİYELER İMAR AFFINDA DEVRE DIŞI
Mil­yon­lar­ca ki­şi­nin me­rak­la bek­le­di­ği imar ba­rı­şın­da sona yak­la­şı­lı­yor. TÜRK­SAT ve HA­VEL­SAN’ın üze­rin­de ça­lış­tı­ğı sis­tem uya­rın­ca baş­vu­ru­lar, e-dev­let üze­rin­den ya­pı­la­cak. Tak­sit­len­dir­me­den vaz­ge­çil­di.31.05.2018 00:00

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren imar affında çalışmalarını 1 hafta içinde tamamlayacak. Başvurularda yalan beyanlarda bulunanların parası iade edilmeyecek.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, “Anlık onaya dayalı değil, check up’lı bir sistem olacak. Müracaatlar ekim ayının sonuna kadar yapılabilecek, harç ödemede son tarih 31 Aralık 2018. Yani başvuru sırasında ödeme zorunlu olma­yacak” açıklaması yaptı.

Yalan beyanda para yanar

Yapı kayıt belgesinin ödeme yapıldıktan sonra çıkacağını belirten Tuzcuoğlu, “yönetmelik çalışmalarının ana hatlarıyla netleştiğini, birkaç haftaya tamamlanacağını söyledi. Vatandaşa çağrıda bulunan Tuzcuoğ­lu, “Formu dikkatli doldursunlar. Yalan beyanda bulunulduğu takdirde harç için yatırılan para irat kaydedilecek” diye konuştu.

Refik Tuzcuoğlu, bundan sonra kaçak yapı inşa edilmemesi için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hava fotoğrafları çekeceğini belirterek,“Göktürk 1 ve 2 uydularıyla yapılaşma takip edilecek“ dedi.


ADIM ADIM İMAR AFFI


1- “İmar barışı ve yapı kayıt belgesi” adıyla açılacakrnbölümde vatandaş, bakanlığın hazırladığı formu dolduracak, yapının fotoğraflarını çekip sisteme yükleyecek.


2- Bakanlığın yetkilendirdiği kurumlar üzerinden dernbaşvuru yapılması gündemde. Tuzcuoğlu, “Bizim lisanslandıracağımız yerlerden bu işlemleri yapabilecekler. Yapı denetim firmaları, lisanslı harita kadastro büroları, il müdürlüklerini dahil etmeyi planlıyoruz” dedi.


3- Vatandaşa, beyanında değişiklik yapabilmesi için 24 saat süre tanınacak. Bu süre sonunda cep telefonuna SMS yoluyla banka hesap numarası gelecek.


4- Bankaya harcını yatırdıktan sonra ikinci bir mesajla yapı kayıt belgesinin hazır olduğu bildirilecek.


5- Her başvuruya özel bir barkod numarası verilecek. Vatandaş kendisine verilen barkod numarası ile e-devlet sitesi üzerinden yapı kayıt belgesini alabilecek.


6- Yalan beyanda bulunanların yapı kayıt belgesi iptal edilecek. Harç için yatırdıkları ücret irat kaydedilecek. Kişi hakkında yasal işlem başlatılacak.


7- Harç ödemelerde taksitlendirme seçeneğinden vazgeçildi.


8- Tamamlanmamış kaçak yapılarda “kaba inşaat” kriteri uygulanmaya başlanacak. Kaba inşaatı bitmiş, ince işçiliği süren yapılar imar barışından faydalanabilecek. Ancak, 31 Aralık 2017’den önce başlanmış olsa bile temeli atılıp bırakılmış yapılar kapsam dışında tutulacak.


 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.