SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Kadir Saka başkan seçilmesi durumunda yapmayı düşündüklerini Karasu Haber’e anlattı.

Kadir Saka başkan seçilmesi durumunda yapmayı düşündüklerini Karasu Haber’e anlattı.
Kadir Saka Karasu’nun en eski esnaf ailesinin mensubu. 1994/99 yılları arasında bir dönem Belediye Meclisi üyeliği yaptı. Saka 4 Mart 2018 Pazar günü yapılacak olan Karasu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı’na aday oldu. Yaklaşık bir aydır esnafları tek tek gezerek destek isteyen Kadir Saka oda başkanlığına seçilmesi durumunda yapmayı düşündüklerini Karasu Haber’e anlattı.01.03.2018 15:50

İş kollarına görernçözüm arama

rnrn

Esnafları iş kollarına göre gruplara ayırarak sorunlarınırntespit edip çözüm yollarını birlikte arama çalışması yapmayı düşünüyorum.rnÖrneğin Küçük Sanayi Sitesi’ndeki esnafların sorunları ile berber vernkuaförlerin sorunları aynı değil. Lokantacılar ve diğer meslek dallı için dernaynı şeyi söyleyebiliriz. Bu tasnifi yaptıktan sonra aylık olarak düzenlirntoplantılar gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

rnrn

 Meslek içi eğitim

rnrn

Ayrıca her meslek dalının eğitim seminerleri var. OdalarrnBirliği ücretsiz olarak veriyor bu seminerleri. Hem esnaf mesleğindeki yenirngelişmelerden haberdar oluyor. Hem de üç beş günlük tatil fırsatı yakalayıprnyeni dostluklar, arkadaşlıklar kuruyor. Seçimi kazanırsam ilk işlerimden birirnbu tür seminerleri takibe alıp esnafımızın buralara peyderpey katılımınırnsağlamak olacak.

rnrn

 İkinci bir sanayirnsitesi

rnrn

İlçe esnafının bir diğer sorunu daha var ki çok önemli.rnKarasu’da bir tane Sanayi sitesi var. Orada da çoğunlukla oto tamircileri vernbuna benzer esnaf dalları bulunuyor.  Otornsanayisinin derli toplu olarak bir arada bulunması hem esnaf açısından hem dernaraç sahipleri bakımından büyük bir avantaj. Diğer taraftan bakıyorsunuz,rndağınık iş kolları var. Bunların başında inşaat sektörüne iş yapan esnaflarrngeliyor. Örneğin pimapen olarak adlandırdığımız plastik işi yapan esnaflar.rnDemir doğramacılar, alüminyum işi yapanlar, mobilyacılar, sobacılar vernbenzerleri… Bunlar için ikinci bir sanayi merkezi oluşturulması lazım. Bunlarınrnçoğu yerleşim alanlarının içinde kalmış. Konutların altında mobilyacılar, demirrndoğramacılar var. Bunların bir araya toplanması için uygun yer bulunabilir.rnBöyle bir düzenleme şehir içi trafiğine de nefes aldırır. Esnafı da büyükrnölçüde rahatlatır.

rnrn

Belediye ilernişbirliği

Ben esnaf olduğum halde şehir içi trafiğindenrnşikâyetçiyim. Bodrum’un sokakları daracık… Adamlar nasıl bir çözüm bulmuşlar.rnSokak ve caddeleri tek yönlü yapmışlar. Çözümlerden biri bu… Ayrıca denetleyenrnyok. Plastik duba çakmakla olmuyor. Esnafın da duba koyup kendi dükkânınınrnönünü işgal etmesi de yanlış. Bu anlamda Esnaf Odası’nın Belediye ile dernkoordineli çalışması lazım. Tabelalara bir nizam verilmeli. Örneğin tabelalararnbir standart getirmek için, yeni yaptıran esnaftan belirli bir süre tabelarnvergisi alınmayabilir. Bunlar Oda-Belediye görüşmesiyle ortaklaşa hallolacakrnişler. Karasu turistik ilçe diyoruz. Ama esnaf tabelalarına bile bir güzellik,rnbir estetik getiremiyoruz. Bir başka projem, başarılı esnaf çocuklarına bursrnvermek... Bunu ciddi olarak düşünüyorum. Esnaf Odası’nın bir bütçesi var.rnBelirli bir miktarını öğrencilere burs olarak ayırabiliriz.

rnrn

Tanıtım şart

rnrn

Bir diğer eksiğimiz Karsu’nun yeteri kadar tanıtılmaması.rnİlçeye daha çok insan çekmemiz lazım ki esnaflar da bundan faydalansın.rnAlış-veriş olacak ki para kazanılsın. Sahilimiz var. Otellerimiz de var. Herrnotel bir odasını tanıtıma ayırabilir. Ulusal basında gezi yazarları var.rnÇağırır misafir edersin. O da Karasu’yu yazar. Akçakoca böyle yapmış zamanında.

rnrn

Her tarafrnşenlensin

rnrn

Evet, sahilimiz var. Ama orada her yaz bir karmaşarnyaşanıyor. Sebebi ne olursa olsun, kim buna yol açıyorsa açsın; artık burnkarmaşaya son vermemiz lazım. Kural belli: Satış yapan kişi mutlaka gerçek birrnesnaf olacak. Esnaf sadece kâr etmeyi değil biraz da halkı düşünecek. Plajrngirişini sağlı sollu boğmuşsun bir kere. Koskoca Karadeniz Caddesi var. Yay burnesnafları… Her taraf şenlensin.  Gerirnsahada otoparklar yap. Son örnek Serdivan…  Bütün kafeleri bir araya topladılar, trafikrnsıkıştı. Bizde de aynı. Altan Arslan da yapmış mesela bir çarşı. Banarnsorarsanız iyi bir hizmet. Güzel de olmuş ama boş. Oraların da şenlenmesirngerekmiyor mu? Çözümü belediyenin bulması lazım…

rnrn

Korsan esnafarnhayır

rnrn

Pazaryeri otoparkında ve Kentpark’ta zaman zaman açılanrnsergiler ve kermesler oluyor. Bunlara da bir düzen getirmek lazım… Esnafırndinleyeceğiz. Ne diyor bunlar için. Eğer bunlar ihtiyaçsa tamam, devam etsin.rnBerceste’nin önünde Kiğılı’nın çadırı var. Kurarsın büyükçe bir sosyete çadırı…rnHer hafta sırayla aynı işi yapan ilçe esnaflarına verirsin. Dar gelirlirnvatandaş ucuzundan alışverişini yapar. Esnaf da indirimli satışla fazla malrnsatıp para kazanır. Bu iş böyle olur. Yoksa oradan buradan korsan şekilde gelenrnkişilere satış izni vermek doğru değil. Adam Kentpark’ta gözleme, zeytin,rnceviz, pirinç, sarımsak satıyor. Nereden gelmiş bu adamlar? Şebinkarahisar’dan,rnTaşköprü’den, Beşikdüzü’nden. Bizim esnafımız da karşıdan seyirci!

rnrn

Esnafımız sözrndinler

rnrn

Yerli esnafın da eksikleri var tabi ki, hem de çok. Benrnçocukluğumdan beri esnafım. Eskiden her gün dükkânın önüne bir kamyon malrnçıkartırdık. Akşam de içeriye alırdık. Ama önümüzdeki caddenin temizliğindenrnkendimizi sorumlu tutardık. Elde hortum caddeyi yıkardık. Şimdi bakıyorsunrnesnaf bırakın yıkamayı çöpünü caddeye bırakıyor. Çarşıyı güzelleştirecek olanrnesnafın kendisi. Bunun çözümü var. Esnafımız anlayışlıdır. Usulüyle uyarırsanrnmeslek odasını da belediyeyi de dinler. Ama herkesin de kurala uymasını ister.rnBen bunu yapmaya ve yaptırmaya talibim. Kongreden kongreye esnafla buluşan kişirnolmam. Mesela karanlık basıyor, sokak lambaları yanmıyor. Esnaf daharnkapatmamış. Böyle şey olur mu?

rnrn

Marketler büyük bir sorun. Hem sayıları fazla hem dernotoparkları olmadığı için trafik karmaşasını kat be kat artırıyor. Yasalar vernyönetmelikler belli. Herkes buna uyacak. Otoparkı olmayan markete izinrnvermeyeceksin.

rnrn

Yenilenme zamanı

rnrn

Son olarak şunları söyleyebilirim. Karasu’nunrnçözümlenmeyecek sorunu yok. İşbirliği, anlayış ve hoşgörü lazım. Esnaf burnişbirliğine hazır. Yeter ki yönetim herkese eşit ve hakkaniyetle yaklaşsın.rnEsnaf ve Sanatkârlar Odası da esnafın temsilcisi ve sözcüsü sıfatıyla görevinirnher platformda hakkıyla yerine getirsin. Esnaf odası Başkanı ve Yönetimirngeçmişte iyi işler yaptı. Ancak artık yenilenme zamanı. Karasu’ya yeni bakışrnaçıları ve yeni görüşler lazım. Karasu eski Karasu değil. Ben bunun farkındayımrnve göreve talibim. 4 Mart’taki kongrede ekibimle birlikte esnafımızın desteğinirnbekliyorum.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.