SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.03.2019

Karasu AKP'de kılıçlar çekildi!

Karasu AKP'de kılıçlar çekildi!
Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ile AKP’li bazı meclis üyeleri arasında uzun süredir devam eden gerginlik Yerel seçimler yaklaşırken karşılıklı suçlamalarla yeni bir boyut kazandı. İspiroğlu’nun anlaşmazlık yaşadığı AKP’li meclis üyesi Âdem Filizfidanoğlu’nu parti disiplinine aykırı davrandığı iddiasıyla İl Yönetimi’ne şikâyetinin Disiplin Kurulu’ndan dönmesinin ardından bu kez 8 AKP’li üyenin belediyede yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla üst makamlara ilettiği şikâyet gündeme damga vurdu. 01.08.2018 22:56

5 AYRI YERE DİLEKÇE

Edinilen bilgilere göre 8 AKP’li üye, başta CİMER ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere Sakarya Valiliği’ne, AKP Etik Kurulu Başkanlığı’na ve Sayıştay’a yazdıkları dilekçelerde, 2015 yılında İller Bankası’ndan alınan 46 milyon liralık kredinin kullanımı sırasında hazırlanan hak edişlerin Bayındırlık birim fiyatları ile piyasa fiyatlarının çok üstünde olduğu iddiasında bulundular. Şikâyet dilekçesinde belediyenin özel bir firmadan temin ettiği parke taşlarına kesilen faturalarla alınan taş bedelleri arasında belediye aleyhine uçurum olduğu iddiasına da yer verildiği belirtildi.

İKİ MÜFETTİŞ BELEDİYEDE

Şikâyeti değerlendiren İçişleri Bakanlığı Karasu Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarını incelemek üzere iki müfettiş gönderdi. Bakanlık müfettişleri geçtiğimiz hafta ilçeye gelerek çalışmalarına başladı. İki müfettişin 46 milyonluk ihaleyle yapılan işler ve parke döşenen cadde ve sokaklarda kullanılan malzemelerin teknik olarak tespiti konusunda Sakarya Valiliği’nden bilirkişi talebinde bulunduğu belirtildi.

UYUŞMAZLIKTAKİ DAVA

46 milyonluk ihaleyle ilgili İçişleri Bakanlığı’na yapılan şikâyet üzerine bakanlıkça ön inceleme ve ardından Bakan Süleyman Soylu’nun izni ile soruşturma açılmıştı. Savcılıkça Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu başta olmak üzere İhale Komisyonu Başkanı ve geçici Başkan Yardımcısı Cengiz Kuçhan, komisyon üyeleri ve ihaleyi alan şirketler birliğinin 7 üyesi olmak üzere 14 kişi hakkında  ‘ihaleye fesat karıştırma’ iddiasıyla açılan dava Karasu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülürken görevsizlik kararıyla Sakarya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Ancak Ağır Ceza Mahkemesi davanın kendi yetkisine girmediği gerekçesiyle uyuşmazlığın çözümü için Bölge Adliye Mahkemesi’ne iletti. Dosya görüşme gününü bekliyor.

YENİ DAVA YOLDA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 46 milyonluk kredi talebine onay verdiği 24 meclis üyesi Danıştay’a itirazda bulundu. Ancak Danıştay üyelerin itirazını reddederek yargılama yolunu açtı. Karasu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın meclis üyelerinin ifadelerini başvurduğu ve önümüzdeki günlerde bu konuda da dava açılamasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

DEMEÇLERLE MESAJ

Öte yandan, Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ile AKP Karasu İlçe Başkanı İshak Sarı arasında süregelen gerginliğin yaklaşmakta olan yerel seçimler öncesinde iyice açığa çıktığı gözleniyor. Yaptığı bir açıklamada 2019 seçimlerinde AKP’den belediye başkan adayı olabileceği mesajı veren İshak Sarı’ya karşılık İspiroğlu’nun hamlesi gecikmedi. Başkan İspiroğlu yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada karşısına çıkacak adaylara hodri meydan dedi. Bu tavır İlçe Başkanı Sarı’nın aday olduğu mesajına yanıt olarak algılandı.

DOĞRULANMADI AMA!..

Belediye Mehmet İspiroğlu ile AKP İlçe Başkanı arasındaki soğuk savaşın basına yansıdığı da gözleniyor. İspiroğlu yanlısı yayınlarıyla dikkat çeken Medyarota haber sitesi ile Akşam Haberleri Gazetesi, AKP Karasu İlçe Başkanı Av. İshak Sarı’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Karasu’ya verilecek iki hizmet aracının alımına referans vermeyerek engel olduğunu öne sürdü. Her iki yayın organında ardı ardına yayınlanan haberin içeriğinde ise bu iddianın henüz doğrulanmadığı şeklinde bir ibarenin yer alması dikkat çekti.  


Etiketler: Karasu - AKP - ilçe başkanı - belediye başkanı

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.