SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.10.2018

Karasu Belediyesi’nin 2018 yılı bütçesi belirlendi.

Karasu Belediyesi’nin 2018 yılı bütçesi belirlendi.
Belediye bütçesi 2017 bütçesine göre 16 milyon lira arttırıldı.19.10.2017 13:08

   Karasu Belediyesi’nin 2018 yılı bütçesi 16 Ekim 2017 tarihinde yapılan meclis toplantısında görüşülerek kabul edildi. 2017’ye göre 16 milyon lira artırılarak 63,5 milyon lira olarak bağlanan yeni bütçede gelir kalemlerinde dikkate değer bir değişiklik yok.

   Mali Hizmetler Müdürü Tekin Doğan tarafından gelir ve ana kalemlerinin sunulmasının ardından söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP’li Mehmet Çatalbaş, komisyon üyeleri olarak bütçenin hazırlanmasında bazı eksikler gördüklerine işaret etti. Hazırlık aşamasında bütçe çağrısı yapılmadığını belirten Çatalbaş sözlerini şöyle sürdürdü:

Çağrı yapılmamış

   “Karasu belediyesi Muhasebe Müdürlüğü’nün Nisan veya Mayıs aylarında daire müdürlerine bütçe çağrısı yapması gerekiyor. Kanun gereği daire müdürlerinin tamamının talep ve önerileri alınmalıydı. Biz bu eksikliği gördük ve daire müdürlerinin tamamını komisyona davet ederek yaptıkları ve yapacaklarıyla ilgili, plan ve programlarıyla ilgili bilgilerini aldık. Gelir ve gider bütçesini bu şekilde oluşturduk. Daire müdürleri bu güne kadar hep harcamalarla ilgilenmiş; gelir tarafına bakıp elini taşın altına koymamış. Müdür harcamasını biliyorsa bütçe yapmasını da bilecek. Biz işin yüzde ellisini düzelttik. Dileriz bundan sonra bütçe hazırlıklarına yasalar doğrultusunda gereken titizlik gösterilir.”

Özel kalem bütçesi düşürüldü

   2017 yılında özel kalem bütçesinin harcanmadığını ve bu nedenle ödenek miktarını düşürdüklerini ifade eden Mehmet Çatalbaş “Bu özverisi dolayısıyla Sayın Başkan’a teşekkür ediyoruz” dedi. Çatalbaş şöyle konuştu: “2018 yılında en önemli gördüğümüz mahallelerdeki asfalt probleminden dolayı Toplum ve Refah Hizmetleri Müdürlüğü bütçesinin bu kalemini 40 milyon liraya yükselttik. Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü yeni kuruldu; ancak kısa sürede belediyemize önemli miktarda gelir kazandırmaya vesile oldu.”

   Çatalbaş konuşmasının sonunda İller Bankası’ndan kullanılan 46 milyon liralık kredinin iki yıl ödemesiz olduğu şeklinde bir bilgi sahibi olduklarını hatırlatarak “Geriye ödeme ne zaman başlıyor. Hak edişlerden her ay ne kadar kesinti yapılacak. Meclise bilgi verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir sonraki mecliste

   Oturumu yöneten Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, İller Bankası’ndan kullanılan kredi geri ödemesi ile ilgili bilginin Kasım ayı meclis toplantısında verileceğini belirterek yeni bütçeyi oya sundu. 63 milyon 554 bin 300 liralık 2018 yılı gelir-gider bütçesi oybirliği ile kabul edildi. Toplantıya AKP’li üyeler Zehra Abanoz ve Hüdaver Ağun katılmadı. Toplantıda bulunmayan MHP’li Ferhat Ekşi ise mazeret dilekçesi gönderdi.

 

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.