SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.07.2018

Karasu Limanı'nda ağırlık yüzde 95'le ithalatta

Karasu Limanı'nda ağırlık yüzde 95'le ithalatta
Karasu Limanı'nda bu güne kadar 38 geminin lojistik işlemleri yapıldı. Ağırlık yüzde 95'le ithal ürünlerde. Yüzde 5'lik ihracatı Gazi Metal'in ABD'ye sattığı ürünler oluşturuyor. Karasu-Ukrayna RO-RO seferleri ise ekim sonunda başlıyor. 14.09.2017 11:58

Yılda 2.000.000 ton genel kargo ve 50.000 TEU konteyner yük kapasitesine sahip, aynı zamanda Ro-Ro gemilerine de hizmet verecek olan Karasu Limanı'nın önemi giderek artıyor. Liman hizmetleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapan Liman Müdürü Gökçen Erdem, yapımı tamamlandıktan sonra 16 Ocak 2017 tarihinde Gazi Metal'den 8 bin ton sac yüklenerek Cielo Di Tokyo isimli gemiyle ilk ihracatın ABD'ye gerçekleştirildiğini ve limanda bu güne kadar 38 geminin lojistik işlemlerinin yapıldığını açıkladı.

Aranan liman

"Mavi Akım Projesi" çalışmalarında görevli ve son teknoloji ile donatılmış Norveç bandıralı Olympıc Delta isimli geminin Karasu Limanı'nı tercih etmesini kendileri için prestij olduğunu söyleyen Liman Müdürü Gökçen Erdem, "Limanımız aynı anda 5 gemi yanaşma kapasitesine sahip. Şu anda 4 gemi yükleme ve boşaltma yapıyor. Karadeniz kıyısında en donanımlı liman şu anda biziz" dedi.

Ağırlık ithalatta

Liman içine gelen gemilerin yüzde 95'inin ithal ürünlere bağlı olarak çalıştığını belirten Liman Müdürü Erdem, " İthalat ürünleri mısır, buğday ve ayçiçeği küspesi ve Rusya’dan Gazi Metal’e gelen rulo sac ürünleri. Yüzde 5’lik ihracatın tamamı Gazi Metal’de işlenen rulo sac” bilgisini verdi.

Ro- Ro seferleri

Asıl ihracat ağırlığının Ro-Ro seferlerinin Ekim ayında başlamasıyla görüleceğini ifade eden Erdem, “Bu konuda Ukrayna ve Rusya'ya yapılacak seferlerde yaş sebze ve meyveyle birlikte ihracatta artış yaşanacak” şeklinde konuştu. Erdem, "Özellikle Ukrayna'ya yedek parça, yaş sebze ve meyve ağırlıklı yapılacak ihracatla birlikte 3-4 ay sonra da Romanya'ya ikinci bir hat kurulacak" şeklinde konuştu.

Turizm gelişecek

Ekim başında başlayacak Ro-Ro seferleri ile nüfus cüzdanı ile Ukrayna'ya yolculuk yapılabileceğini de sözlerine ekleyen Erdem, "Karşılıklı gidiş gelişler Karasu turizmine de önemli katkı sağlayacak. Özellikle otel sahiplerinin turlarla anlaşıp bu tür seyahatleri geliştirme olanağı yakalamaları gerekiyor. Bu da Karasu'ya önemli ekonomik katma değer yaratır" dedi.

 

 Liman Müdürü Gökçen ERDEM

 


Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.