Karasulu muhtarlar bölünüyor mu?

Karasulu muhtarlar bölünüyor mu?
Karasu Muhtarlar Derneği üyesi bazı muhtarların ayrı çatı altında örgütlenme girişiminde bulunması tartışmalara yol açtı. Durum değerlendirmesi için yapılan toplantıya yeni derneğin kurucu üyesi olduğu belirtilen muhtarlar katılmadı. Muhtarların çoğunluğu bölünmeye karşı olduğunu açıkladı.31.01.2020 21:39

25 Kasım 2019’da yapılan Karasu Muhtarlar Derneği seçimini 2 oy farkla Yassıgeçit Mahallesi Muhtarı Türker Tetik’in kazanmasının ardından sürpriz bir gelişme yaşandı. Tetik’in kongredeki rakibi Tepetarla Muhtarı Hasan Tabiloğlu’nun önderlik ettiği bir grup muhtar Yenilikçi Muhtarlar Derneği adı altında bir dernek kurmak için başlattıkların çalışmanın sonuna geldiler. Hasan Tabiloğlu ile birlikte Dursun Ali Aktbaş (Yalı Mahallesi) Oğuzhan Öztürk (Karapınar), Oğuz Özden (İhsaniye), Besim Ömer Cengiz (Aziziye), Mehmet Ertürk (Tuzla) ve Temel Aslanbay (Kuzuluk) yeni derneğin kuruluş dilekçesini Karasu Kaymakamlığı’na verdiler.

AK PARTİ Mİ İSTEDİ?

Yenilikçi muhtarların ayrı bir çatı altında örgütlenmesine, daha önce Muhtarlar Derneği’nden istifa eden Kuyumculu Muhtarı Mustafa Çalık ve Kabakoz Muhtarı Mustafa Öztürk’ün yeni yönetim tarafından yeniden derneğe kabulünün yapılmamasını gerekçe olarak gösterdikleri öne sürüldü. Türker Tetik’i desteklediği bilinen bazı muhtarlar, ayrılık hareketinin arkasında AKP ve belediye yönetiminin bulunduğunu öne sürerek, “Kongre öncesi Belediye şantiyesinin bir görevlisi bizim adaya oy vermezseniz size hizmet yok şeklinde konuşmuştu. Bu anlaşılmaz tutum kongre sonrasındaki muhtar-belediye ilişkilerine de yansımış durumda” değerlendirmesinde bulundular.

TOPLANTI YAPILDI

Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik, yeni derneğin kuruluş dilekçesinin verilmesi sonrası durum değerlendirmesi yapmak üzere tüm muhtarları toplantıya çağırdı. 27 Ocak Pazartesi günü Kaymakamlık binasında yapılan toplantıya 30 muhtar katıldı. Gelinen durum hakkında bilgi veren Başkan Türker Tetik, 409 üyeli bir derneğin bölünmesinin kimseye fayda getirmeyeceğini söyledi. “İstenmeyen bensem görevi bırakabilirim” şeklinde konuşan Tetik tüm muhtar arkadaşlarının sağduyulu şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

‘AYRI DERNEK GEREKSİZ’

Daha sonra sırasıyla söz alan eski başkan İsmail Hakkı Topaloğlu, Gölköprü Muhtarı Ali Haldız, Taşlıgeçit Muhtarı Veysel Aksu, İncilli Muhtarı Mehmet Zeki Avcı, Ortaköy Muhtarı İsmet Turan, Yenidoğan Muhtarı Osman Şahin, Manavpınarı Muhtarı Ali Çakmak, daha önce dernekten istifa eden ve geriye dönüşü kabul edilmeyen Kuyumculu Muhtarı Mustafa Çalık ayrı bir derneğin gereksiz olduğunu kaydettiler. Eski başkan Topaloğlu; “Geleceğe kötü örnek olacak bir kapı aralandı. Benzeri bir durum 100’e yakın muhtarı olan Hendek’te yaşanmıştı. Önce ayrıldılar, ardından olmadığını görünce yeniden birleştiler” diye konuştu.

‘İHRAÇ YOLU AÇILIR’

Ayrı dernek kuran muhtarların ana dernekten ayrılmayacaklarına işaret eden bazı muhtarlar da; “Böyle bir durum olmaz. Ayrılıyorsan dernekten de istifa edeceksin. Yoksa takdirde yönetim bu arkadaşları ihraç etmeli” şeklinde görüş belirttiler.


 


Etiketler: Karasu - Muhtarlar - dernek - Türker Tetik - Hasan Tabiloğlu

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.