SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.11.2018

"Koleksiyonculuk, hiç bitmeyen yolculuktur"

"Koleksiyonculuk, hiç bitmeyen yolculuktur"
Çocukluğundan beri ilgi alanı olan antika eşyaları toplamaya başlayan 94 yaşındaki Haydar Özkan, şu anda Karasu’nun en zengin antika koleksiyonunun sahibi.. Özkan’ın yurt içi ve yurt dışından temin ettiği antikalar arasında “Silah, kılıç, teşbih, matara, plak, madeni ve kağıt para” gibi sayısız obje var. Haydar Özkan aynı zamanda ilçenin yaşayan en eski avcısı unvanını elinde bulunduruyor. 94 yaşındaki Haydar Özkan ilginç yaşamını Haber Müdürümüz Çiğdem Aksu’ya anlattı. 06.01.2018 12:34

-Haydar Özkan sizi tanıyabilir miyiz?

1924 Karasu doğumluyum. Üç kız bir erkek olmak üzere 4 çocuk babasıyım. 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı Rus Harbi sırasında Batum Türklerinin göçmen durumuna gelmeleri ile aile büyüklerimiz Batum Ketket’den Küçükboğaz gölü ve Akpınar mevkiine yerleşmişler. Hayatlarını devam ettirebilmeleri için su kenarlarını ve ormanlık alanları tercih etmişler. Hatta dedem bu gün ‘Tın tın’ olarak bilinen suyun kaynağını bulan kişidir.

 Aziziye Mahallesine ilk yerleşim sırasında mahallenin adı Hamidiye olarak geçermiş. Daha sonra Aziziye olarak değiştirilmiş. Soyadı kanunu çıkmadan önce lakapla tanındıkları için dedem Davutoğlu Davut olarak bilinirmiş. Soyadı kanunu çıkınca amcam Hüseyin, Acar soyadını almış. Babam buna karşı çıkmış: ’Biz Batum Acara’dan gelmedik, Ketket’ten geldik. Ben Acar soyadını istemiyorum. Özkan olacak diye diretmiş’. Yani Acarlar da, Özkanlar da Davutoğlu sülalesidir. Dedem Batum’dan gelirken varlıklı bir aileymiş. Manifaturacılık yapıyormuş. Hatta Karasu’ya da manifatura malzemelerinden getirmiş. 1961 yılında Karasu’da nakliyecilik işine başladım. O dönemlerde tabi bugünün şartları olmadığı için işimizi öküz arabaları ile yürütüyorduk. Çarşı-sahil arasında taşımacılık işini ben üstlendim. Özellikle yaz dönemlerinde insanlar sahil kısmına çadır kurar. Sezon boyunca orada yaşarlardı. Eşyalarını beraberinde yanlarında bulundurmak istediklerinde devreye ben girerdim.1980 tarihine kadar nakliye işine devam ettim. Bu yıllardan sonra teknoloji ilerledikçe nakliye işinde kullandığımız öküz arabaları yerini makine üretimi araçlara bıraktı.

HİÇ BİTMEYEN BİR YOLCULUK

-Haydar Bey koleksiyon merakınızı nasıl keşfettiniz?

Hayatım boyunca eski ve nadir bulunan eşyalar dikkatimi çekmiştir. Her zaman ilk önemsediğim eskiye dair, içinde hatıra barındıran eşyaları toplamaktı. Koleksiyon oluşturmak sadece toplamaktan, satın almaktan ibaret değildir. Emek ister, bilgi ve araştırma ister. Koleksiyon yapmaya çalışmak bir yolculuk aslında. Koleksiyonerlik ilginç maceralarla dolu, bence işin bu kısmı çok cazip.Hiç bitmeyen bir yolculuk gibi düşünmek lazım. İyi bir koleksiyoner olmanın altın kuralı bilgi, hiç durmadan bilgiyi arttırmak içinde sürekli okumak gerekir. Yaklaşık 60 yıldır aile yadigarı, bit pazarlarından, tanıdığım kişilerden ve antikacılardan elde ettiğim parçaları Aziziye’de bulunan evimde muhafaza ediyorum. Ayrıca koleksiyonumda bulunan parçalar kültürel değerlerimizi de birebir yansıtıyor. Çeşitli dönemlere ait yüze yakın madeni ve kağıt para, aile yadigarı 3 silah ve 4 bıçak, nakliyecilik yaptığım dönemlerde arabamın takımlarına ait parçalar koleksiyonumda yer alıyor.

BİR ASIRLIK ZİL

-Koleksiyonunuzda her parçanın birer yaşanmışlığı olduğunu söylediniz. Koleksiyonunuzda ki parçaların anılarından bahseder misiniz?

Benim koleksiyonerliğe merakım uzun yıllar öncesine dayanıyor. Çevremdeki herkes eski ve az bulunan parçalara merakım olduğunu bilir. Koleksiyonumda bulunan en eski parçalardan biri yüz yıllık bir zil. Bu zil aslında dedeme aitti. Dedemden sonra babam kullandı. Eskiden dedem ve babam hayvancılıkla uğraşırken bu zili hayvanlara takarlardı. Bu zil, en son benim koleksiyonumda en güzel yerini aldı. Nakliyecilik yaptığım dönemlerde öküz arabama taktığım aksesuarları günümüzde bulamazsınız. O zamanlardan kalan parçaların her birini koleksiyonumun arasında saklıyorum.

Koleksiyonumda en çok aile yadigarı parçalar barındırıyorum. Yine çok eski tarihlerden beri diğer parçaların arasında yerini almış asker matarası çok sevdiğim bir arkadaşımın hediyesidir. Evime özellikle bu parçaları görmek için gelen misafirlerimizin dikkatini en çok çeken ise, avcılık yıllarımızdan kalma ördek sesi çıkaran düdük. Avcılık yaptığımız dönemlerde bu düdüğü avı yakalayabilmek için kullanırdık.

KOLEKSİYON İÇİN PARA GEREKLİ

-Para ile koleksiyonculuğun yakın ilişkisi olduğunu düşünülür. Her parası olan koleksiyoncu olabilir mi, koleksiyoncu kumaşı diye bir şey var mı?

Yirmi sene önce iyi bir koleksiyoncu olabilmeniz için maddi imkâna sahip olmanız gerekmiyordu. Bir memur veya esnaf rahatlıkla koleksiyon yapabilirdi. Kendimden örnek verebilirim. Gençlik dönemlerimde eğer ki elimde olan para fazlaysa bu parayı harcamak yerine saklamayı tercih ederdim. Bu iş biraz arz ve talep meselesidir. İnsanların ilgisi ve alakası yoksa ellerinde ki nadir parçalar zamanla yok olup gidiyor. Yeni nesil koleksiyonculara baktığımızda bugün artık aynı şeyi söyleyemeyiz. Bugün iyi bir koleksiyoncu olabilmeniz için o koleksiyona büyük paralar yatırmanız lazım.

HER ŞEYİN KOLEKSİYONU OLUR

-Başarılı bir koleksiyonun sırrı nedir?

Her şeyin bir koleksiyonu olur. Gelecek nesillere başarılı bir koleksiyon hediye edebilmek için işe basit bulunan parçalarla başlamak gerek. Bu işte merak olmazsa olmaz. Diğer insanların yaptığı koleksiyonları gidip göreceksin. Bizim zamanımızda yoktu ama şimdi her şey herkesin elinin altında. Müzelere gitmek, elinde bulunan parçanın tarihini bilmek ve mutlaka bir parçadan çok sayıda biriktiriyorsan onları ayrı ayrı muhafaza etmen gerek. Okulda bu konuda bir eğitim almamış bile olsanız, bu alandaki kitapları okuyarak, araştırarak, bol bol gezerek en mühimi de, gelecekte o eserin ve sanatçının nerede olacağını hislerinizle görerek, iyi bir koleksiyoner olabilirsiniz.

BU İŞE MERAKINIZ OLMALI

-Koleksiyoner olmak isteyenlere tavsiyeleriniz var mıdır?

Bu kendiliğinden gelişiyor, bir bakıyorsunuz farkında olmadan toplamaya başlamışsınız. “Hadi ben koleksiyoner olayım” diye başlamadım ben bu işe. Biriktiriyordum; bir, üç, beş derken, zaman içinde bakıyorsunuz koleksiyon oluşmaya başlamış. Her zaman söylüyorum, bizim zamanımızda bu iş meraktan ve ilgiden yapılırdı. Şimdi olduğu gibi bu işin profesyonelleri yoktu. Elimizden geldiğince bu parçaları bir araya getirebildik. Zaten koleksiyon dediğimiz, o koleksiyonu yapan kişinin zevklerinin, beğenilerinin bir yansımasıdır. O yüzden koleksiyon oluşturmaya bir merakınız yoksa hiç başlamayın. Eğer ki bir merakınız varsa zaten istemeden de olsa bir şeyler biriktirmeye başlıyorsunuz.

PARAYLA DEĞERLERİ ÖLÇÜLEMEZ

-Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

" Koleksiyonerlik eğlenceli bir şey. Gençlerin zararlı alışkanlıklara da yönlenmesini engelleyen bir olay. Koleksiyonculuğun insana kazandırdığı şeylerin başında disiplin gelir. Koleksiyoner olan bir kişi koleksiyonunu düzenleyip, koruma ve temizleme işlemlerini öğrenmiştir. Bu yüzden yaşamındaki diğer işlerde de aynı şeyleri doğal olarak yapar. Bunu yaparken kendisi de farkında olmaz. Koleksiyonerlik bilinci gelişen çocukların ben herhangi bir suç işleyeceğine inanmıyorum. Çünkü dünyaya, hayata bakış açıları değişiyor. Bir şeyleri biriktirmenin farklı olmanın, farklı insan olmanın farkına varıyorlar. Dolayısıyla kötü şeylerle uğraşacak zamanı kalmıyor. Çok değerli parçalara sahibim. Parayla değerleri ölçülemez. Evime gelen misafirler hayatlarında hiç görmediği eşyalara hayranlıkla bakıyor. Bugünkü antikacılarda bile rastlayabilme şansınızın çok az olduğu parçaların benim evimde muhafaza ediliyor olması bu yaşta bile beni mutlu ediyor. 


Etiketler: Haydar Özkan - Aziziye - röportaj - koleksiyon - merak

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.