SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.04.2019

Kredinin başı ortası ve sonu!

Kredinin başı ortası ve sonu!
Karasu Belediyesi İller Bankası’ndan 46 milyonluk kredi ‘İlçe öngörülemeyen bir afete uğradı’ gerekçesiyle aldı. Afet denilen de yıllardır hemen her yağmurda Kuzuluk Mahallesi tepelerinde birikip merkeze inerek caddeleri dereye çeviren yağmur sularıydı.02.08.2018 20:46

Karasu'nun güney sırtlarından kuzeye inen eğimli sokak ve caddelere asfalt dökülüp parke döşenirken yağmur suyu kanalları ihmal edilmeseydi ne bir sel görüntüsü yaşanırdı, ne de bu bahaneyle belediyenin onlarca yıl altından kalkamayacağı o borç alınırdı.

Anlayacağınız ortada afet yok düpedüz ihmal var!

Kredinin Mecliste onaylanmasının ardından yaşanan o gizemli ihale sürecini defalarca yazdım. İhaleyle ilgili açılmış dava devam ettiği için yasa gereği o konuyu burada kesiyorum.

Ben kredinin temininde izlenen süreçte uygulanmış yol ve yöntemlerden söz etmek istiyorum. Davalık olan ihale, sürecin orta yerine denk gelen ufak bir ayrıntıdır. Asıl üzerinde durulması gereken, kredi temininin öncesi ve ihale sonrasındaki uygulama döneminde

Biraz daha açayım…

Kredi kullanma talebi 2015 yılının Kasım meclisine getirildi. Başkan İspiroğlu, “Yüz milyon liralık kredi bulduk. Hepsini harcamayabiliriz. Ama biz bu yetkiyi alalım, sonrasına bakarız” anlamında bir sunum yapmıştı. Ardından Mecliste (bilerek)  bulunmayan Adem Filizfidanoğlu dışındaki tüm üyeler bu borçlanmaya el kaldırıp onay verdi.

Meclis çıkışı koridorda nazımın geçtiği üyelere yanlış yaptıklarını ve olağanüstü toplantı isteyerek bu yetkiyi iptal etmeleri gerektiğini söyledim. Dinleyen olmadı!

Ardında Aralık meclisinde bu kez revizyon teklifi geldi. İlginçtir, bu teklif 8 AKP’li üyenin ret oyuna karşılık MHP’nin desteğiyle geçti. Meclis öncesi Başkanlık odasında yapılan kapalı görüşmelere hiç girmiyorum.

Bu arada İlle Bankası Genel Müdürü, yardımcıları ve yanlarında hatırlı bir kişi Karasu’ya gelerek kanal boyunda incelemelerde bulundu. Türkiye’nin hiçbir belediyesinde bunun örneği yaşanmamıştır.

Ardından ihalenin kapalı kapılar ardında gerçekleştirildiğini duyduk. Bundan çoğu Meclis üyesinin bile haberi olmadı.

İhale Komisyonu Başkanı yapılan Cengiz Kuçhan bilindiği gibi Gaziemir Belediyesi’nden ithaldir. Önce Başkan Yardımcısı, ardından komisyon başkanı olarak görevlendirildi.

İşte o Kuçhan’ın  2 Mart 2017 tarihinde Karasu Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği bir ifade var. Aynen şöyle diyor: “… İller Bankası’ndan krediyi ben temin ettim, görüşmeleri ben yaptım, ancak kanunsuz hiçbir uygulamamız olmamıştır…”

Bu ifadenin tek açıklaması olabilir: Kredi temini önceden düşünülmüş ve hazırlanmış bir projedir. Cengiz Kuçhan bunun iççin önceden Karasu Belediyesi’ne getirilip geçici başkan yardımcısı yapılmıştır. Öngörülemeyen afetle uzaktan yakından hiçbir ilişkisi yoktur. Eğer öyle olsaydı para sadece yağmur suyu kanalları için istenirdi ve miktar de en fazla 10 milyon lira olurdu.

Projeydi çünkü…

Krediyle afetle hiçbir ilişkisi olmayan işler yapılmıştır. Örneğin cadde aydınlatma direkleri… Örneğin 32 Evler semtindeki devasa park; buradaki golf, basket ve aydınlatmalı futbol sahası… Kurudere ve Darıçayırı futbol sahalarını da buna ekleyin…

Cengiz Kuçhan savcılık ve mahkeme ifadelerinde futbol sahalarını depremde toplanma yeri olarak düşündüklerini söylüyor. Yani Kurudere ve Darıçayırı’nda deprem olduğunda halk bu sahalarda toplanacak!

Rafta dolma var yersen!

Bütün bunlar ihale öncesi gelişmeler. Şu anda krediye onay veren 24 meclis üyesi Danıştay’a yaptıkları ‘yargılanmama’ itirazları reddedildiğinden haklarında açılacak davayı bekliyorlar.

Şimdi buradan aradaki ihale sürecini atlayarak (yargılama sürdüğü için) sonrasına geçiyorum.

Belediye Meclisi’nin AKP’li 8 üyesi başta CİMER ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere birçok yere dilekçe yazarak ihale kapsamında yapılan işlerde harcananın çok üzerinde hak edişler hazırlandığını; hatta bazı işlerin yapılmış gibi gösterildiğini iddia etmişler.

İçişleri Bakanlığı yolsuzluk iddiasını ciddiye almış ve Karasu’ya iki müfettiş göndermiş. Şu anda belediyede şikâyetçileri sırayla dinliyorlar. Duyduğuma göre Valilikten bilirkişi istenmiş.

Bu incelemeden ne tür bir rapor çıkar? Devamında bir soruşturma olur mu? İçişleri Bakanı yargılama izni verir mi? Bunları bilemem.

Ancak bildiğim bir şey var. Eğer bu konuda bir dava açılırsa yargılama TCK 236. Maddeden yapılır. Bu maddenin ne tür bir ceza öngördüğünü de meraklısı internetten bulur öğrenir.

Ben şunu iddia ediyorum…

Kredi alımı, ihale süreci ve ihale kapsamında yapılan işler birbirinden bağımsız değil.

Bu bir anlaşmalı kurgu…

Bu bir organize iş…

Bu bir grubun İller Bankası kredisinin profesyonel aracılar tarafından bir belediyeye pazarlanması işi…

Yapılacak işler kredi temininden sonra düşünüldü ve projeye ilave edildi. İşlerin mahal listesinin bile hazırlanmamış olduğu müfettiş raporunda açıkça yazılı.

Açık söylüyorum… Birileri cukkayı aldı götürdü, belediyenin bürokratları da bu organizede piyon olarak kullanıldı.

Karasu Limanı’ndaki 25 metre yüksekliğinde galvaniz aydınlatma direği ile lambaları 14 bin liraya alınmışken, ihale kapsamında yaptırılan üç futbol sahasındaki aynı özellikteki 20 metrelik bir direğe ve ampullerine 98 bin lira hak ediş hazırlanmasının başkaca izahı yoktur!

Belediye Başkanı İspiroğlu 2 Şubat 2017 tarihindeki Savcılık ifadesinde ihale komisyonu üyelerine nüfuz kullanarak baskı yapıp yapmadığı sorusunu noktası virgülüne şöyle yanıtlamış: “… Ben üyelere ve ihale yetkililerine kesinlikle baskı yapmadım, sadece bu Karasu’nun sorunu, bizim de cebimize para girmeyecek, imza atmazsanız ihaledeki görevinizden ayrılın şeklinde söyledim.”

Yani, baskı yapmamış ama imzalamazsanız bırakın imzalayacak olanlar gelsin demiş! Savunmaya bak hizaya gel!

Sonuç olarak; kredi temini, ihale süreci ile ihale sonrası gelişmelerin ayrı ayrı soruşturulması ve yargıya taşınması, işin özünü görmezden gelmektir.

Ne demek istediğimi anlayan anlar artık!


Etiketler: Karasu - ihale - belediye

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.