SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.10.2018

Longozu bekleyen tehlike

Longozu bekleyen tehlike
DSİ, İstanbul içme suyu ihtiyacını karşılamak için Kaynarca’da iki baraj yapacak. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Yenihaber Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sezai Matur “Her iki barajı besleyecek derelerin ortak özelliği Acarlar Longozu ’nu besleyen dereler olması. Buraya akan suları keserseniz Longoz ’un hiçbir özelliği kalmaz” uyarısında bulundu.18.10.2017 00:00

KÖŞESİNDE TAŞIDI

Sezai Matur 17 Ekim tarihli Sakarya Yenihaber Gazetesi’ndeki köşe yazısında Devlet Su İşleri’nin yaptıracağı Kandıra ve Kaynarca sınırları içinde yer alacak Kemerdere ve Yırtmaçdere barajları hakkında bilgiler verdi. Kemerdere Barajı işlemlerinin büyük ölçüde tamamlandığına dikkat çeken Matur, her iki barajın verimli tarım arazileri üzerinde kurulacağına işaret etti.

İKİ DERE LONGOZU BESLİYOR

Sezai Matur sözlerin şöyle sürdürdü: “Her iki barajın kurulacağı derelerin ortak özelliği Acarlar Longozu’nu besleyen dereler olması. Barajların ÇED raporlarında her ne kadar longozun korunması için gerekli önlemlerin alınacağı belirtilse de buna inanmak çok zor. Acarlar Longozu subasar ormanı. Longoza akan suyu kıstığınızda hiçbir özelliği kalmaz.”

NEDEN GÖREMEDİM?

Şimdiye kadar bu tehlikeyi göremediği için kendine kızdığını hatırlatan Sezai Matur yazısını şöyle tamamladı: “Ayrıca her iki barajın yapılacağı araziler yemyeşil verimli tarım arazileri. İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için bu verimli toprakları yok etmenin mantığı yok. Kaynarcalı ve Kandıralı koca manavlar hiç değilse Yırtmaçdere baraj suları altında kalacak verimli tarım arazilerine sahip çıksınlar. Belki bu baraj engellenirse Acarlar bir nebze korunmuş olur.”

rnrn

 


Etiketler: Acarlar - longoz - karasu - baraj - DSİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.