Meclis'te önerge tartışmaları

Meclis'te önerge tartışmaları
Belediye Meclisi’nin aylık olağan toplantısı 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü yapıldı. Belediye Başkanı İshak Sarı’nın yönetiminde gerçekleşen toplantıya gündem dışı verilen önergelerle ilgili yaşanan tartışmalar damga vurdu. CHP üyesi Mustafa İngenç tarafından gündeme getirilen belediye tabelasına T.C. ibaresinin eklenmesi önerisinin gündeme alınması AKP oylarıyla reddedildi. Muhalefet ayrıca AKP’nin tüm üyeliklere aday bildirmesi üzerine Çiftçi Malları Koruma Kurulu’na seçilecek üyelikler için aday göstermedi.10.05.2019 12:57

Belediye Başkanı İshak Sarı’nın Ramazan ayının hayırlı olması ve 10 Mayıs Anneler Günü’nü kutlamasıyla açtığı mecliste bir önceki mecliste verilen soru önergelerine yanıt verildi. Yazı İşleri Müdürü Temel Çakmak tarafından okunan ve borçlarla ilgili verilen bilgilere göre, Karasu Belediyesi’nin 2015 yılında kullanılan kredi dolayısıyla anapara olarak 39 milyon 254 bin, faiziyle birlikte 63 milyon 873 bin lira borcu bulunuyor. Kredi faizi ise 19 milyon 636 bin lira. Diğer borçlar ise 40 milyon 236 bin lira. Piyasaya olan borçlar 21 milyon 661 bin lira.

 MAHKEMENİN KARARI BEKLENİYOR

Diğer bir soru önergesine yanıtta da 46 milyonluk ihale ilgili halen devam eden davaya belediyenin müdahil olacağı ve mahkemeden çıkacak kamu zararı oluştuğu kararı çıkması durumunda bunun yargılananlardan tahsili yoluna gideceği belirtildi. İngenç’in yanıtını istediği belediye şirketi Karsaş’ta yıllara göre kaç kişinin çalıştırıldığı sorusuna ise 2014 yılında 145 kişi, 2015’te 172 kişi, 2016’da  217 kişi, 2018’de 2011 kişinin çalıştığı bilgisi verildi. İşe gelmeden maaş alanların olup olmadığı konusundaki soruya verilen yanıtta ise, “Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından 2016 yılında açılan soruşturma sonucu belediyeye iş yapan temizlik şirketine KDV dahil 143 bin lira fazla ödeme yapılmış, kamu zararı hakkında yasal süreç devam etmektedir” denildi.

 ARSA SATIŞLARI

Mustafa İngenç’in arsa satışları ile ilgili sorusuna da belediye tarafından 2014-2019 yılları arasında toplam 15 milyon 259 bin liralık arsa satışı yapıldığı bilgisi verildi. Yanıtlarda kamuya tahsisli herhangi bir belediye arsasının satışa konu olmadığı ifade edildi. Bilgilendirmede ayrıca Kurumeşe’deki mezarlık arazisi ile Karasu Mahallesi’ndeki köy konağı arazisinin satışlarının mevzuat çerçevesinde gerçekleştirildiğine işaret edildi.

 İNGENÇ'TEN BAĞIŞA İTİRAZ

Bilgilendirme sonrası söz alan Mustafa İngenç, Karasu Mahallesi’ndeki arsanın satışında şaibeler bulunduğu iddiasını tekrarladı. Arsa üzerinde muhtarlık binası, kiralık bir kahvehane ve doktor odası bulunduğuna dikkat çeken İngenç, “Satın alan başkası parayı yatıran ve tapuyu alan başkası. Ayrıca mahallenin futbol kulübüne 60 bin lira, mahalle muhtarına da prefabrik okul yapımı için 80 bin lira verilmiş. Dolayısıyla belediye zarara uğratılmış. Arsa takas usulüyle geriye alınabilir. Alan kişinin de böyle bir talebi var” diye konuştu.

 MUHALEFET ADAY GÖSTERMEDİ

Gündemin ilk maddesinde yer alan Çiftçi Mallarını Koruma Kurulun’da görev alacak 5 meclis üyesinin seçimi için AKP Grubu’nun 5 asil ve 5 yedek üyeliklerin tümü için aday göstermesi üzerine muhalefete mensup CHP ve MHP grupları aday göstermeyeceğini bildirdi. Yapılan oylama sonucunda kurul üyeliklerine AKP’li üyeler Sezai Aşık, Zekeriya Durmaz, İsmail Karakaş, İsmet Yavuzyiğit ve Leman Yanmaz seçildi.

 Gündemin ikinci maddesinde yer alan Roman vatandaşlara Denizköy’de geçici barınma sağlanması konusu uzun süren tartışmaların ardından ilgili komisyonlara havale edildi. Önerge sahibi CHP’li Şakir Şen, Romanlarla ilgili önergesinin komisyona gönderilmesine karşı çıktı ve “Şu anda bu vatandaşların yaşadığı bölgeye yeni bir okul inşa edildi. Artık Romanlara yeni bir yer bulmak gerekir. Bunun için de Belediye Meclisi bir karar vermelidir” diye konuştu.

 ÖNCE ARAŞTIRILSIN

Söz alan AKP Grup Sözcüsü Yakup Ayar projenin aceleye getirilmemesi gerektiğine dikkat çekti ve şöyle dedi: “Bu iş konteyner koymakla olmuyor. Altyapısının hazırlanması gerekir. Maliyet de ayrı bir sorun. Romanların buraya gidip gitmeyeceği belli değil. O nedenle komisyonda görüşülüp meclise gelsin.” Görüşmelerin ardından madde komisyonlara havale edildi.

 İCRALARA ENGEL

Mecliste daha sonra belediyenin çeşitli isimler adı altında Ziraat Bankası’nda bulunan 18 ve Halk Bankası’ndaki 6 cari hesabın, kurumun yasalar gereği yerine getirmekle yükümlü olduğu kamu hizmetlerine tahsisi maddesi oybirliği ile kabul edildi. Buna gerekçe olarak, cari hesaplara farklı gelirlerin yatırılması ve sonuçta hesapların icra takibine alınması gösterildi.

 MHP ÖNERGELERİ

Belediyeye ait 31 aracın kamu hizmetine tahsisi ve marketlerle ilgili ruhsatların yeniden değerlendirilmesi tekliflerinin kabul edilmesinin ardından gündem dışı önergelere geçildi. MHP Grubu tarafından verilen önergeyle geçmiş dönemde 18 ay süreyle özel kalemde çalışıyor gösterilen ancak hiç göreve gelmeyen bir şahısla ilgili bilgi istendi. Bir başka önergeyle de belediye özel kaleminde bu kez yapılan görevlendirmeyle 6 ay çalıştırılıp kadro alacak bir şahsın dana sonra Kocaali Belediyesi’ne aktarılacağı ve bu tür işlemlerin doğru olup olmadığının yanıtlanması istendi. MHP ayrıca personel üzerinde mobbing uygulanıp uygulanmadığı şeklindeki sorusuna da yanıt istedi.

 CHP ÖNERGELERİ GÜNDEME ALINMADI

CHP’li Mustafa İngenç’in verdiği 7 önerge üzerinde zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. İngenç’in önergeleri arasında Yapımı Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisindeyken Karasu Belediyesi’nin üstlendiği terminalin durumu, aynı şekilde belediye yetkisinde olan 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının neden Büyükşehir’e devredildiği, Yenimahalle’de ve Maden deresi ağzında birer balıkçı barınağı yapılması, katı atık arıtma tesisinin kapasitesinin artırılması, uygulama imar planı bulunmayan mahallelerin durumu, vergiden muaf olan tarım arazilerinden vergi alımının durdurulması ve belediye tabelasına TC ibaresinin eklenmesi önergeleri yer aldı. 7 önerge de AKP üyelerinin oylarıyla reddedildi.Etiketler: karasiu - belediye - meclis - Mayıs olağan toplantısı

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.