SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.04.2019

Melen Barajı gövdesinde çatlak iddiası...

Melen Barajı gövdesinde çatlak iddiası...
4,5 yıl önce temeli atılan ve 11 Ağustos 2018’de tamamlanacağı açıklanan Melen Barajı konusunda ortaya atılan bir iddia kafaları karıştırdı. Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker “Zemine iyi oturmadığı için baraj gövdesinde çatlaklar oluştu” derken, DSİ’den “Deformasyon yok, gerekirse ilave tedbirler alınıp su tutulmaya başlanacak” açıklaması geldi.08.08.2018 16:59

Malazgirt’in bininci yıldönümü olan 2071 yılına kadar İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacağı iddiasıyla başlatılan su tutmaya başlanması için değişik tarihlerde değişik süreler verilen Melen Barajı bu kez yeni bir tartışmayla gündemde. Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, 3 Ağustos günlü gazetede yer alan köşe yazısında bazı iddialar ortaya attı. Toker’in iddiasına göre, baraj gövdesi sağlam kaya zeminine oturtulmadığı, için zeminde farklı oturmaların oluştu ve gövdede çatlamalar meydana geldi. İki ayrı müşavir şirketin hazırladığı çalışmalarla zeminin kötü olduğu saptandı, ancak bu durum siyasi sorumluluğu bulunan kişilerle yeterince paylaşılmadı; hatta saklandı.

FARKLI BİTİML TARİHLERİ

Toker yazısında baraj inşaatındaki gelişmeler konusunda şunları yazdı:

Barajın temelinin atılmasının üzerinden, neredeyse 4.5 yıl geçti. O sıra yani Mart 2014’te bitirme süresi olarak 2 yıl verilmişti. Yani barajın 2016’da açılacağı söylendi. Hatta pek benzeri görülmemiş bir şey daha oldu. Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir toplantıda “7 Aralık 2016 tarihinde saat 14.59’da bitecek” diye saatli bir tarih verdi. “Türkiye Cumhuriyet tarihinde tarih saat ilk defa oluyor” diye de sözünü pekiştirdi. O tarihte hiçbir şey olmadı… Kimse de böyle bir söz verildiğini hatırlamadı zaten.

ZEMİN SAĞLAM DEĞİL Mİ?

Konuyla yakından ilgilenen teknik bilgi sahibi kişiler kritik iddialar ulaştırdı. (İsimleri bende saklı) 11 Ağustos’ta Melen Barajı’nın açılmasının çok zor olduğunu ve bunun nedenlerini şöyle paylaşıyor:

-Barajın gövde inşaatı tamamlanmış görünüyor. Bu, su tutabilecek duruma ulaştığı anlamına gelir.

-Silindirle sıkıştırılmış beton tipli baraj gövdelerinde asla çatlak bulunmaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Bu kadar çatlak bulunan bir baraj gövdesi arkasında su depolayamaz” diyor.

1,5 MİLYAR BOŞA MI GİTTİ?

   Toker, yazısının son bölümünde şunları dile getirdi:

   Peki, bu durumda ne olacak? İki seçeneğin olduğu… Ya bütün yapılan inşaatın yıkılacağı ki bunun artık epeyce zor olduğu. Ya da baraj gövdesi önüne yapışık bir gövde yapılacağı? Peki, bunca harcama? İşte işin bu kısmı konuyu daha da vahim hale getiriyor. Zira, yukarıda andığım AA haberinde DSİ 14. Bölge Müdürü Özpınar, bu yılın fiyatlarıyla Melen Barajı için 845 milyon TL kamulaştırmaya, 647 milyon TL de inşaata harcandığını açıklamıştı. Nisan ayında yüzde 95’i bittiği söylenen Melen Barajı, gerçekten 11 Ağustos 2018’de açılacak mı? Açılmayacaksa sorunlar ne zaman çözülecek? Harcanmış 1.5 milyar TL’lik kamu kaynağının hesabını kim verecek?

DSİ’DEN MELEN AÇIKLAMASI

Deformasyon yok güçlendirme için bakılıyor

DSİ (Devlet Su İşleri) Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Yazarı Çiğdem Tokerin, “Melen Barajı 11 Ağustosta açılacak mı?” başlıklı yazısıyla ilgili açıklama yaptı.

Tamamlandığında İstanbul'a yıllık 1 milyar 77 milyon m3 su sağlayacak olan barajda inşaat çalışmalarının sonuna gelindiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

Bölgenin 1. derece deprem bölgesinde olması nedeniyle baraj emniyeti ve güvenliği açısından, su tutma öncesi baraj ölçüm tesislerindeki veriler, yapılan baraj kazılan sonrası güncelleştirilen jeolojik durum, deneyimli uzman müşavirlerce değerlendirilmektedir.

Zeminde bir iyileştirme gerekip gerekmediği hususu henüz kesinleşmemiş olup, çalışılan konu baraj çevresinde yer alan mevcut fay hatları nedeniyle deprem durumunda baraj-zemin ilişkisine bağlı olarak zeminde ilave tedbir alınması gerekip gerekmediğidir.

Barajın kendi yapısında herhangi bir deformasyon kesinlikle söz konusu değildir. Yapılmasını zorunlu gördüğümüz detaylı tüm çalışmalar bittikten sonra gerekirse ilave tedbirler alınarak su tutulma işlemine başlanacaktır.

 


Etiketler: Melen Barajı - su tutma - ne zaman - gövdede çatlak - fay hatları - DSİ - - açıklama - Çiğdem Toker

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.