Muhtar Özcan Albayrak: 'Paralı'yı rahat bırakın'

Muhtar Özcan Albayrak: 'Paralı'yı rahat bırakın'
Karasu Paralı Mahallesi Muhtarı Özcan Albayrak, mahalle mücavir alanları içerisinde açılan iki maden ocağına ait çalışma ruhsatlarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından iptal edildiğini duyurdu. Albayrak, “Yeşili koruma mücadelemiz devam edecektir” dedi.28.06.2019 14:06

İki özel şirket tarafından açılan Karasu-Parayı Mahallesi’nde açılan Dolomit Ocağı ve Kalker Ocağı ile Kırma Eleme Tesisi ’ne ait çalışma ruhsatlarının iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptıkları başvurunun olumlu sonuçlandığını ve her iki şirkete verilen izinlerin iptal edildiğini bildirdi.

Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’nde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün “ÇED gerekli değildir” raporu olduğunu hatırlatan Özcan Albayrak, bu konuda yasada bir boşluk olduğunu ve ruhsat sahası büyük alanlı olsa da çalışma ocak alanının 25 dönüm sınırında gösterilmesiyle ÇED’e ihtiyaç duyulmadığını söyledi. Albayrak, “Firma 5 yıl içinde çalışma yapmadığı için iptal kararı verildi. Vatandaşların iş sahasına girilmesine engel olduğu iddiaları da boş çıktı” diye konuştu.

ÇED VE RUHSAT İPTALİ

Dolomit  Ocağı’nın ÇED raporu bulunduğunu hatırlatan Muhtar Albayrak, bu firmanın da 2010 yılında 1000 ton, 2011’de de 1100 ton üretim yaptığını, daha sonra da üretimini durdurduğunu belirtti. Albayrak, “Bu firma Darıçayırı Çimento’ya malzeme vermeyi tasarlıyordu. Fabrika kurulmayınca üretimin de bir anlamı kalmadı. Dolayısıyla onlar da sahada uzun zamandır yoklar. ÇED ve ruhsat iptali bu gerekçeyle alındı” diye konuştu.

PARNALI’NIN HASSASİYETİ

Paralı Mahallesi ve çevresindeki bölgenin yıllardır taş ocağı açmak isteyenlerin ilgi alanı olduğunu söyleyen Özcan Albayrak, “Ancak bu bölge geçimini fındıkla sağlıyor. Böyle işletmelere izin vermemiz söz konusu olamaz. Hem çimento üretimine hem de taş ocaklarına karşı üreticimizin büyük bir hassasiyeti var. Mahkemelere yaptığımız başvuruların tümünü kazandık. Kimse artık çevre duyarlılığımızı test etmeye kalkışmasın” ifadelerini kullandı.


Etiketler: Paralı - taş ve maden ocağı - ruhsat iptali

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.