SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

Nehir ağzı açıldı, ama!

Nehir ağzı açıldı, ama!
Sakarya Nehir ağzında meydana gelen daralma ve sığlaşma yüzünden Karasu/Yenimahalle’de mahsur kalan büyük boy teknelerin denize açılabilmesi için yapılan girişimler sonuç verdi. SASKİ’ye ait iş makinesi 21 Kasım Çarşamba günü nehir ağzına gelerek derinleştirme çalışmalarına başladı.21.11.2018 00:00


Fırtınalı havalarda liman olarak sığındıkları Sakarya nehrinde mahsur kalan teknelerin kurtarılması için çalışma başlatıldı. Karasu Su Ürünleri Kooperatifi yöneticilerinin girişimi ile 21 Kasım Salı günü Yenimahalle’ye gelen SASKİ’ye ait bir kazıcı nehir ağzını derinleştirme ve genişletme çalışmalarına başladı. Gün boyu süren çalışmalar sonunda Sakarya’nın denizle buluştuğu nokta büyük teknelerin çıkışına uygun hale getirildi. Boğaz çıkışının temizliği sürerken nehirde bağlı teknelerini ağıza yakın konuma çeken balıkçılar korna çalarak seslerini duyurdular. Kıyıda biriken tekne sahipleri de onlara alkışla destek verdi. Su ürünleri Kooperatifi tarafından bazı teknelere asılan ve balıkçıların Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan taleplerini içeren bez afişler dikkati çekti.

TOÇOĞLU’NA GİTTİLER

Çalışmalar sürerken bir açıklama yapan Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Faruk, nenir ağzında su seviyesinin 50 cm seviyesine düştüğünü ve birçok teknenin günlerdir nehirde mahsur kaldığını hatırlattı. Sorunun çözümü için 20 Kasım Salı günü Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı ZekirnToçoğlu’nun ziyaret edip makine desteği istediklerini anlatan Sezer, “Sayın Toçoğlu SASKİ’ye talimat vererek buraya bir iş makinesi gönderilmesini sağladı” diye konuştu.

TAŞLAMA VE LİMAN

Kooperatif İkinci Başkanı Ali Osman Karaman da yaptığı değerlendirmede “Bu geçici önlemdir. Yeni bir fırtınada ağız yine kapanacaktır. Kesin çözüm çift taraflı taşlamadır. Bunun ön hazırlıkları yapıldı ve sözler verildi. Bir adım ötesi ise projesi tamamlanan ve ihale aşamasında bulunan Balıkçı Limanı’nın yapılmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan ihale için talimat vermesini bekliyoruz” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=vL9rDhc80OA


Etiketler: Sakarya - nehir ağzı - SASKİ - Su Ürünleri Kooperatifi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.