SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.06.2019

OSB KAMULAŞTIRMA SINDA İLGİNÇ GELİŞME; Bedel tespiti yapan bilirkişiler davalık!

OSB KAMULAŞTIRMA SINDA İLGİNÇ GELİŞME; Bedel tespiti yapan bilirkişiler davalık!
2010 yılında kamulaştırılan Karasu Organize sanayi Bölgesi’nde (OSB) arazi sahiplerinin açtığı bedel artırım davası, bilirkişilerin bilime aykırı fiyat belirledikleri iddiasıyla yeni bir boyuta taşındı. OSB Yönetimi’nin şikâyeti üzerine başlayan kovuşturmada mahkeme tarafından atanan yeni bilirkişiler arazide incelemelerde bulundu.19.12.2018 21:13

HEYETE SUÇ DUYURUSU

OSB yönetimi Yargıtay’ın ‘tapu iadesi’ kararı üzerine Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak bilirkişi heyetinin bilimsel metotlara aykırı bedel tespiti yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Savcılığın takipsizlik kararı vermesi üzerine OSB Yönetimi bu kez mahkeme ye itirazda bulundu. İtirazı kabul eden mahkeme eski bilirkişi raporu ile ilgili suçları değerlendirmek üzere İstanbul, Ankara, Bolu ve Sakarya üniversitelerinden dört kişilik bir bilirkişi heyeti oluşturarak OSB’de inceleme kararı aldı.

KEŞİF YAPILDI

14 Aralık 2018 Cuma günü OSB’ye gelen bilirkişi heyeti hâkim huzurunda taşınmazları gezerek arazide incelemelerde bulundu. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Aziz Mercan ve Yönetim Kurulu Üyesi Vali Yardımcısı Bekir Dıngırcı’nında hazır bulunduğu keşfi, arazi sahiplerinden Soner Sivişoğlu ile bazı avukatların izlediği görüldü. OSB kamulaştırmasının bundan sonraki seyri, mahkemenin bilirkişi raporuna dayanarak vereceği karardan sonra netlik kazanacak.

 NİSAN 2010’DA BAŞLAMIŞTI

Aşağı incilli Mahallesi, Salpalası, Taşlıpınar, İskicideresi ve Çakalyuvası mevkilerinde bulunan 44 hektarlık arazinin, Karasu Organize Saniye Bölgesi (OSB) adına kamulaştırma işlemi 12 Nisan 2010’da başladı ve iki ay içinde tamamlandı. Kamu yararı gerekçesiyle kamulaştırılan bölgedeki özel mülkiyete konu 57 parselden bazılarının sahipleri arazilerini pazarlık yöntemiyle OSB yönetimine devretti. Pazarlığı kabul etmeyen 50’ye yakın arazi sahibi ise banka hesaplarına yatırılan ve bilirkişi tarafından belirlenen metrekare başına 30-35 liralık fiyatı beğenmeyerek bedel artırımı davası, OSB tüzel kişiliği ise bedelleri yüksek bularak karşı dava açtı.

YARGITAY KARARI

Yargıtay, her iki itirazı görüştü ve kamulaştırma bedellerini düşük bulup bilirkişi raporunu esas aldı ve yerel mahkemenin kararını bozdu. Yeni atanan bilirkişi heyeti metrekare başına 100-110 liralık bedel belirledi. İki taraf bu bedellere de itiraz etti. Ancak Yargıtay, İmar Kanunu’nun 18. Maddesinde yer alan yüzde 40 katılım payını bedellerden düşerek fiyatı 60-65 lira arasına çekti.

FARKLAR ÖDENMEDİ

 Yargıtay kararına rağmen farkların ödenmemesi üzerine arazi sahiplerinin avukatları temyize gitti. Yargıtay bu kez durumu alacak davasına çevirerek arazi sahipleri adına bankalara yatırılmış bedellerin OSB tüzel kişiliğine faizsiz olarak iade edilmesi durumunda tapuların geri verilmesi yönünde karar aldı. Arazi sahiplerinin avukatları OSB yönetiminde uzlaşma için haber beklerken bu kez bilirkişi heyetine suç duyurusu yapıldı.


Etiketler: OSB - Karasu - kamulaştırma - keşif - bilirkişi - suç duyurusu

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.