SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.12.2018

OSB'de ' bedel artırım davası' içinden çıkılmaz hale dönüştü

OSB'de ' bedel artırım davası' içinden çıkılmaz hale dönüştü
Yagıtay 5. Dairesi, Karasu Organize Sanayi Bölgesi’nde istimlak edilen arazileriyle ilgili açılan bedel artırım davalarında yerel mahkemenin verdiği karalara yapılan itiraza son noktayı koydu. Davalı ve davacıların karar düzeltme başvurularını değerlendiren yüksek mahkeme, artırım farkları zamanında ödenmediği için daha önce verdiği tapuların sahiplerine iadesi kararını değiştirmedi.08.12.2017 10:23

   Aşağı incilli Mahallesi, Salpalası, Taşlıpınar, İskicideresi ve Çakalyuvası mevkilerinde bulunan 44 hektarlık arazinin, Karasu Organize Saniye Bölgesi (OSB) adına kamulaştırma iş­le­mi 12 Nisan 2010’da başladı ve iki ay içinde tamamlandı. Kamu yararı gerekçesiyle ka­mu­laş­tı­rı­lan bölgedeki özel mülkiyete konu 57 parselden bazılarının sahipleri arazilerini pazarlık yöntemiyle OSB yönetimine devretti. Pazarlığı kabul etmeyen 50’ye yakın arazi sahibi ise banka hesaplarına yatırılan ve bilirkişi tarafından belirlenen metrekare başına 30-35 liralık fiyatı beğenmeyerek bedel artırımı, OSB tüzel kişiliği ise bedelleri yüksek bularak karşı dava açtı.

Katkı payı düşüldü

   Arazi sahipleri vekili Av. Bekir Sarıoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada dava sonrasındaki gelişmeleri şöyle anlattı:

“Yargıtay her iki tarafın yaptığı itirazı görüştü ve kamulaştırma bedellerini düşük bularak bilirkişi raporuna dayanarak yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Yeni atanan bilirkişiler ise metrekare başına 100-110 liralık bedel belirledi. Bu fiyatlara da her iki taraf itiraz etti. Ancak Yargıtay, İmar Kanunu’nun 18. Maddesinde yer alan yüzde 40 katılım payını bedellerden düşerek fiyatı 60-65 lira arasına çekti.”

Faizsiz iade

   Yüksek mahkemenin verdiği karar doğrultusunda arazi sahiplerine farkların ödenmemesi üzeri­ne yeni bir hükümle durumu alacak davası olarak kabul ettiğini belirten Av. Sarıoğlu “Bizler ve OSB yönetimi bunu temyiz ettik. Yargıtay bizim taleplerimizi kabul etti ve arazi sahipleri adına bankalara yatırılmış bedellerin faizsiz olarak iade edilmesi durumunda tapuların mal sahiplerine geri verilmesi yönünde hüküm kurdu” ifadelerini kullandı.

‘Merakla bekliyoruz’

   Son kararın düzeltilmesi için her iki tarafın bir kez daha Yargıtay kapısını çaldığını kaydeden Bekir Sarıoğlu gelinen nokta konusunda şu bilgileri verdi: “Tahsis başvurusunu görüşen Yargıtay 5. Dairesi ilk kararında direndi. Sonuç olarak OSB tüzel kişiliği, bedel artırım davasında mahkemece belirlenen fiyat farkını ödememesi durumunda tapular sahiplerine geriye verilecek. Ortada böyle bir karar var ve biz OSB tüzel kişiliğinin ne yapacağını merakla bekliyoruz.”

Yönetimde kimler var

   Edinilen bilgilere göre Karasu Organize Sanayi Bölgesi Mütevelli Heyeti’nde İl Valisi, İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, 2 Belediye Meclisi üyesi ve Tüzel Kişilik Müdürü bulunuyor. Yargıtay kararlarına rağmen OSB Mütevelli Heyeti’nden bu güne kadar herhangi bir açıklama gelmediğini anlatan Av. Bekir Sarıoğlu “Heyet uzlaşmaya yanaşmıyor. Ancak tapuların iadesi sonrasında yeni bir kamulaştırma gerekir. Çünkü alanda değeri arazi bedelini aşan bir yatırım var. Bu durumda yeni metrekare fiyatları eskisinin kat be kat üstünde olur” uyarısında bulundu.

 

 

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.