Paran yoksa don!

Paran yoksa don!
Doğalgazla ısınan vatandaşlar Ocak ayında gelen faturalara isyan etti. Bir yıl öncesine göre doğalgaza yapılan zam oranı yüzde 65. Buna karşılık çalışan ve emekliye yapılan maaş zammı sadece yüzde 5.23.01.2020 12:27

DOĞALGAZA GEÇİŞ PİŞMANLIĞI

Gelir-gider bütçesini denk getirmekte zorlanan aileler, Ocak ayında gelen kabarık doğalgaz faturaları nedeniyle şaşkın. Artık Karasu’da çoğu kişi doğalgazla ısınmaya geçtiğine pişman olduğunu gizlemiyor. Birçok vatandaş “Kömürle ayda 150 liraya ısınıyorduk. Rahatlık olur diye doğalgaza geçtik. Üç göz odaya gelen fatura 500 liradan fazla” diyor.

İKİ YILDA YÜZDE 65 ZAM

Tüm dünyada doğalgaz fiyatları azalırken, Türkiye’de arttı. 2019 Ağustos ayında doğalgaza yüzde 14.97 ve eylül ayında yüzde 14.90 oranlarında zam yapılmıştı. Böylece 2019'da yapılan toplam zam oranı yüzde 32,1'e çıkmıştı. 2018'de de yapılan yaklaşık yüzde 30'luk zamla birlikte, son 2 yılda doğalgazdaki fiyat artışı yüzde 65'i geçti.

TEK ODAYI ISITMA FORMÜLÜ

Fiyat artışından etkilenmemek için vatandaşın bulduğu çözüm, tek odayı ısıtmak. Uzmanlar ise ısınmak için öncelikle binanın tamamen ısıtılması ve bu nedenle düşük derecede de olsa kullanılan odalardaki peteklerin mutlaka yakılması gerektiğini belirtip bu yönteme karşı çıkıyor. Bu nedenle bazı aileler kömürlü sisteme dönmeyi düşünüyor.

 


Etiketler: Doğalgaz - yüksek fatura - soba - donmak

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.