Şakar:'Hakkımı helal etmiyorum' Çatalbaş 'Zan altında kaldık'

Şakar:'Hakkımı helal etmiyorum'  Çatalbaş 'Zan altında kaldık'
Fiskobirlik Karasu Kooperatifi Başkanı Ali Şakar görevinden istifa ettiğini açıkladı. Şakar bazı tüccarların birliğe çürük fındık satması sonucu kendilerine zimmet çıktığı ve bunu ödediklerini belirterek, “Bunu yapanlara hakkımı helal etmiyorum” dedi. Fındık alım-satım işi yapan Mehmet Çatalbaş ise ‘Bizi zan altında bırakıyorsun’ diye tepki gösterdi.13.09.2019 15:39

Yaklaşık 5 yıldır Fiskobirlik Karasu Kooperatifi başkanlığını yürüten Ali Şakar görevi bıraktı. 29 Ağustos’ta birliğe dilekçe yazarak görevden ayrıldığını söyleyen Şakar, istifa nedeninin kesinlikle ‘BAŞARAMADIM’

İstifasını yazılı bir açıklamayla duyuran Ali Şakar, göreve geldiğinde projesinin Fiskobirlik Karasu Şubesi’nin çıtasını yükseltmek olduğuna işaret etti. Şakar açıklamasını şöyle sürdürdü: “Amacım kooperatifi Kocaali’den sonra ikinci sıraya yükseltmekti. İlk yıl 140 ton, 2’nci yıl 630 ton, 3’ncü yıl 170 ton, geçen yıl da ancak 270 ton fındık alabildik. Kooperatifimizin 5 bin 500 ortağı var, bunları kendimize çekemedik. Bu konuda başarılı olamadım. Hâlbuki biz de tüccar gibi fındığı kapıda çuvallayıp aldık. Ödemeleri zamanında yaptık, yine de olmadı.”

‘ZİMMET ÇIKTI’

Geçen yıl alım döneminde beklenmedik bir durum yaşadıklarını anlatan Ali Şakar açıklamasını şöyle sürdürdü: “Karasulu fındık tüccarlarından bazıları yine Karasulu olan fındık üreticilerini kullanarak Fiskobirlik’e 7 tona yakın çürük fındık satmışlar. Bu şerefsizlik sonucunda kooperatifimize 67 bin lira zimmet çıktı. Göreve geldiğimiz günden itibaren 1 kuruşun dahi zayi etmekten kaçındığımız kooperatifimize yapılan bu alçakça ticaret beni çok üzdü ve yıprattı. Genel Merkezin başlattığı soruşturma geçen hafta sonuçlandı ve tarafımıza 67 bin liralık zimmet çıktı. Bunun bana düşen yarısını ödedim. Görevi de yönetimdeki arkadaşlara devrettim. Kooperatife yönelik ahlak dışı ticareti yapanlara, bunlara yardım ve yataklık yapan kişilere, hakkımı helal etmiyorum. Onları önce Allah’a, sonra da Karasu’nun dürüst fındık üreticilerine havale ediyorum.”

ÇATALBAŞ: ‘ZAN ALTINDA KALDIK’

Öte yandan Karasu’da fındık alım satım işi yapan Belediye meclisi üyesi Mehmet Çatalbaş, Ali Şakar’ın açıklamalarının tüm namuslu tüccarları zan altında bıraktığını öne sürdü. Çatalbaş yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Eğer bir şeyi tam net biliyorsanız, kendinizden eminseniz çıkar konuşursunuz. Yok emin değilseniz, genelleme yaparsanız herkesi zan altında bırakırsınız. Biri veya birileri ahlaksızlık yapmış ve siz bunu saklıyorsanız ya o kişiden korkuyorsunuz yâda o suça siz de ortaksınız. Başkanlık sorumluluk gerektirir. Başarıdan da başarısızlıktan da mesuldür.”


Etiketler: Fiskobirlik - Ali Şakar - İstifa - Mehmet Çatalbaş - tepki

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.