Sarı: ‘Önceliğimiz tasarruf ve borç tasfiyesi’

Sarı: ‘Önceliğimiz tasarruf ve borç tasfiyesi’
Karasu’nun yeni Belediye Başkanı İshak Sarı kurumun mali durumunu açıkladı. Sarı “Belediye hizmetlerden önce personel borcu ödeme derdiyle uğraşıyor. Ciddi tasarruf tedbirleri aldık ve hizmet kadrolarında kaydırma gerçekleştirildik” dedi. 17.04.2019 22:22

3 Nisan’da görevi devralmasının üzerinden geçen 9 günün sonunda bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı İshak Sarı, bu süre içerisinde belediyenin mali durumu konusunda elde ettikleri bilgileri Karasu halkıyla paylaşmak istediğini söyledi.  Çalışma kadrosunda da yenileşmeye gittiklerini belirten Sarı bu sürecin devam edeceğin işaretini verdi.  

 ŞİŞKİN KADRO

Karasu Belediyesi’nde şu an 58 memur, 12 kadrolu işçi, 24 geçici işçi, 210 şirket işçisi, 13 KARSAŞ işçisi ve 70 İŞKUR işçisi olmak üzere toplam 387 personelin çalıştığı bilgisini veren Başkan Sarı, “İlçe nüfusumuz 65 bin. Sayıya bakıldığında çalışanların standartlara göre üç katı bulduğu görülüyor. İller Bankası’ndan gelen ödenek ile Nisan ayı itibariyle birikmiş olan üç aylık maaşları yatırdık. 2 milyon 198 bin liralık personel borcu ödenmiş durumdadır. Aylık olarak SGK prim borcu hariç 950 bin lira personel giderimiz var. Fakat bu personel sayısı ve maaş miktarı sürdürülebilir durumda değil. İlerleyen zamanlarda bu sayıyı en olgun hale getirmek için bir çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

 BORÇ 128 MİLYON

Karasu Belediyesi’nin şu anda 128 milyon 132 bin 175 lira borcunun bulunduğunu tespit ettiklerini hatırlatan Sarı, borç ayrıntılarını şöyle açıkladı: “Piyasaya borç 21 milyon 662 bin lira, İller Bankası kredi borçları 63 milyon 875 bin 864 lira, kamu borçlar ise 33 milyon 96 bin lira. Bu rakamlar karşısında bazı tedbirler almak zorundaydık. İlk olarak personel durumunu gözden geçirip ihtiyaç olan yerlere kaydırma yaptık. Bu durum, dışarıda bazı ajitasyon ve farklı algılanmalara sebep oldu. Yaptığımız incelemelerde, temizlik işleri, şantiye ve park bahçelerde personel ihtiyacı görüldüğünü tespit ettik. Kurum içerisindeki personel fazlasının bu bölümlere kaydırmak zorunda kaldık. Temizlik ve park bahçelerdeki hareketlilik de bu verimli adımın bir göstergesi oldu.”

KARASU'NUN MENFAATLERİ

“Bu tablo ile belediyecilik hizmetlerinin sürdürülmesi mümkün değil. Sosyal belediyecilik de yapılamaz” diyen İshak Sarı, “Kurum içerisinde tasarruf tedbirleri uygulamaya koyduk. İlk adımda hizmet araçlarımızdan birini satışa sunduk. Kiralanmış ve sözleşme süresi dolan hizmet araçlarının, sözleşmelerini sonlandırdık” dedi. “Atılan bu adımlar, Karasu’nun menfaatleri içindir. Halkımızın bizi anlayışla karşılayacağını umuyoruz. Millete bir söz verdik ve ‘Mali disiplini sağlayacağız’ dedik. Sözümüzü de ilçemizin menfaatleri doğrultusunda tutmak için çalışmalara başladık” ifadelerini kullanan Sarı, konuşmasını, “Üç ay öncesine kadar belediyeye sunulan faturaları ve belediye şirketinin incelenmesi için bir komisyon da kuruldu. Yapılan harcamalar mercek altına alınarak bundan sonra atılacak adımların olumlu olması için mücadele edeceğiz” diye tamamladı.

 


Etiketler: Karasu - belediye - borç

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.