SASKİ’nin afetle imtihanı

SASKİ’nin afetle imtihanı
Karasu ve Kocaali ilçe merkezlerinin yanı sıra 55 mahalleyi etkileyen sel felaketinin bilançosu ortaya çıkmaya başladı. Zarar gören yollar, su hatları ve iki ilçenin Su Arıtma Tesisi’ne yönelik SASKİ’nin iyileştirme çalışmaları sürüyor. Mahallelere üç gündür dönüşümlü olarak su verilebiliyor. 21.07.2019 21:46

17 Temmuz’da başlayan aşırı yağışlar dolayısıyla Karasu-Kocaali ilçeleri merkez mahalleri ile her iki ilçenin çevre mahallelerinin su kaynaklarının bulunduğu Maden Deresi havzasında afet boyutuna varan sel büyük bir tahribata yol açtı. Zarar gören birimlerin başında Su Arıtma Tesisi geliyor.

ARITMA TESİSİNDE TAHRİBAT

Edinilen bilgilere göre Karasu ve Kocaali ilçelerini besleyen arıtma tesisimiz büyük tahribat gördü. SASKİ’nin tesiste başlattığı temizleme çalışmaları aralıksız sürüyor. Çamdağı Grup Suyu’na ulaşım sağlayan yollarda sel dolayısıyla meydana gelen heyelanların Büyükşehir ve iki ilçe belediyelerine ait iş makinalarıyla onarılarak hatta su verildiği öğrenildi. İsale hattının 60 km uzunluğunda olduğunu ve 30 km’lik kısmın sel ve heyelan bölgesi içinde kaldığına işaret eden yetkililer, söz konusu bölgede çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü bilgisini verdi.

EN ÇOK HASAR KOCAALİ’DE

Selden en çok zarar gören ilçelerin başında gelen Kocaali’de Kirazlı grup suyunun Süngüt tarafındaki kaptajında  toplam bir kilometre uzunluğundaki PVC ve HDPE hatlarının zarar gördüğü belirlendi. Arıza yaşanan bölgeye ulaşım için gerekli olan yol güzergahı açılarak boruların sevkiyatına başlandığı bildirildi. Kirazlı suyunun motorlar kaptajının da kısa sürede temizlenerek devreye sokulduğu  ve terfi merkezine kadar su akışının sağlandığı belirtildi.

ULAŞILAMAYAN BÖLGELER VAR

Benzer şekilde Süngüt grup suyundaki boru hatlarındaki arızaların giderilmesi için gerekli iş makinaları ve yeterli personelin zaman geçirilmeden bölgeye sevke dildiği öğrenildi. Kocaali’de Aydoğan, Kozluk ve Bezirgan mahallelerine ait kaptajın bulunduğu Esmahanım bölgesine ise yol ve köprü çökmelerinden dolayı Pazar gününe kadar ulaşım sağlanamadı.

İSRAFA KAÇILMASIN

SASKİ ekiplerinin 24 saat aralıksız olarak afet bölgelerinde bulunduğu ve halka içme suyu temini için çaba gösterdiği belirtilirken, şebekelere verilen kıstlı miktardaki suyun bilinçli bir şekilde israfa kaçmadan kullanılması istendi.

 


Etiketler: Karasu - kocaali - sel - SASKİ - su hatları - arıtma tesisi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.