SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.12.2018

Satılık golf arazisi

Satılık golf arazisi
Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi, Karasu7ya ait 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda İhsaniye ve Kuyumculu mahalleleri içerisinde yer verilen toplam 84 hektarlık golf alanı düzenlemelerini kaldırdı. Milli Emlak'a ait 48 hektarlık arazinin ihaleyle satılacağı belirtiliyor.21.12.2017 09:05

İKİ PLANA İPTAL KARARI

Sakarya Kuzey ve Doğu Planlama Alt Bölgeleri’ne ait 1/25 binlik Çevre Düzeni Planında belirtilen OSB, bölgesel çalışma alanları, küçük sanayi alanları, konut dışı kentsel çalışma alanları, golf alanları, kentsel-bölgesel spor alanlarına ilişkin kısımların iptali için TMMOB tarafından açılan dava 9 Ekim 2017’de sonuçlandı. Mahkeme 1/25 binlik plan ve bu plana dayanak olan 1/100 binlik planı başvurulan konular yönünden iptal etti.

SADECE SPOR ALANLARI

Mahkeme kararında ilginç bir ayrıntı dikkat çekiyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 8 Eylül 2014 tarihli ve 10/277 sayılı kararında, Kuyumculu Mahallesi sınırlarında yer verilen 48 hektarlık golf alanı ile İhsaniye’deki 36 hektarlık bölgesel spor alanının, bilirkişi raporlarında öne sürülen ‘golf ve spor alanlarıyla bölgenin yapılaşmaya açılacağı ve bunun da var olan çevre dengesini bozacağı’ görüşü doğrultusunda kaldırdığı görülüyor.

SATIŞA ZEMİN Mİ HAZIRLANDI?

TMMOB’nin iptal başvurusunda yer verdiği diğer itirazlar girmeyen Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, sadece spor alanlarına yönelik kararıyla, Hazine’ye ait bulunan her iki spor alanı arazisinin satışına zemin hazırlama amacı taşıdığı iddia ediliyor. Nitekim Kuyumculu’da Maliye’ye ait dinlenme evlerinin bulunduğu 48 hektarlık arazinin satışına hazırlık olmak üzere Karasu’daki emlakçılardan metrekare birim değeri istendiği belirtiliyor.


Etiketler: karasu - 1/25 binlik plan - golf alanı - satış

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.