SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.10.2018

Sıra ilçelere mi geliyor?

Sıra ilçelere mi geliyor?
Medyabar’ın Karasu Belediyesi’ne özel teftiş uygulanacağı şeklindeki haberi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazar günü İstanbul’da AKP’li ilçe belediye başkanları ile yaptığı basına kapalı toplantı, istifaya zorlanan AKP’li büyükşehir belediye başkanlarından sonra “Sıra ilçelere mi geliyor?’ sorusunu gündeme taşıdı. 25.10.2017 15:08

Türkiye, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe ve Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un istifa etmemekte direnmesini tartışırken, bu kez sıra ilçe belediye başkanlarına geldi. 22 Ekim Pazar günü İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık ettiği basına kapalı toplantıda, referandumda hayır oyu fazla çıkan 7 AKP’li ilçe belediye başkanına da istifa etmeleri telkininde bulunulduğu iddia ediliyor. İstanbul’daki 39 ilçenin 25’ini AKP, 14’ünü de CHP’li başkanlar yönetiyor.

MEDYABAR’IN İDDİASI

İstanbullu ilçe belediye başkanlarının yanı sıra Türkiye genelinde Ak Partili bazı ilçe belediye başkanlarının da görevden ayrılması için girişim başlatıldığı, bunların arasında Sakarya’dan iki başkanın da yer aldığı konuşuluyor. Medyabar’ın 20 Ekim 2017’de sitesine koyduğu haberde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Karasu Belediyesi’ni teftiş etmek üzere bir müfettiş görevlendirmesini istediği iddia ediliyor. Haberde “İspiroğlu ve belediye işlemleriyle ilgili, bakanlığın verdiği soruşturma ve yargılama izni kararlarının bunda etken olduğu söyleniyor” ifadeleri yer alıyor.

İSPİROĞLU-KAYA GÖRÜŞMESİ

Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun 19 Ekim Perşembe günü Ak Parti Genel Merkezi’ne giderek Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ile bir görüşme yaptığı belirtiliyor. Siyasi kulislerde bu görüşmenin ardından İspiroğlu’nun aynı gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmek istediği, ancak Bakan Soylu ile bu görüşmenin gerçekleşmediği konuşuluyor.

DİŞLİ’NİN İSTİFASI

Perşembe günü yaşanan bir diğer gelişme ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanlığı’na getirdiği Milletvekili Şaban Dişli’nin, parti içinde yaşanan dedikodular nedeniyle görevinden ayrıldığını açıklamasıydı. Mehmet İspiroğlu’nun MHP’den Ak Parti’ye transferi günlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın, Karasu’yla bağlantısı olan bir işadamıyla Şaban Dişli’nin rolünün olduğu kulislere yansımıştı. Ak Parti Karasu İlçe Yönetimi ve partili belediye meclisi üyeleriyle zaman zaman sorunlar yaşayan İspiroğlu’nun Dişli’den destek aldığı biliniyor.

TEFTİŞ OLUR MU?

Diğer taraftan, Medyabar’daki haberi yorumlayan Karasu Belediyesi’nin bir yetkilisi, yakın geçmişte İçişleri Bakanlığı Kontrolörü tarafından geniş kapsamlı bir ön inceleme ve ardından soruşturma gerçekleştirildiğini hatırlatarak “Araştırılacak ne kaldı. Bakanlığın yeni bir teftişe izin verileceğini sanmıyorum” değerlendirmesinde bulundu. Bilindiği gibi söz konusu soruşturmanın ardından, Başkan İspiroğlu ile birlikte bazı belediye yetkilileri ve iki firma temsilcilerinden oluşan 14 kişi hakkında Karasu Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava sürüyor. Davada, İller Bankası’ndan kullanılan 46 milyonluk krediye bağlı olarak yapılan ihaleye fesat karıştırıldığı iddia ediliyor.

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Medyabar’da ‘O belediyeye özel teftiş iddiası’ başlığı ile yayımlanan habere ilginç yorumlar ise dikkat çekti. Afet kapsamında alınarak farklı yerlerde kullanılan 46 milyon liralık borçlanmanın eleştirildiği yorumlarda Başkan İspiroğlu ile İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kuçhan’a suçlama yöneltiliyor. Bazı yorumlarda da İspiroğlu’nun başarılı bir belediye başkanı ve siyasetçi olduğuna işaret ediliyor.


Etiketler: Şaban Dişli - Mehmet İspiroğlu - belediye - istifa

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.