SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.03.2019

Tamir et­ti­ği ara­ba­la­rı ye­ter­siz bulunca kendi ara­ba­sı­nı yap­tı.

Tamir et­ti­ği ara­ba­la­rı ye­ter­siz bulunca  kendi ara­ba­sı­nı yap­tı.
Mes­le­ğin­de yarım asra da­ya­nan ka­por­ta us­ta­sı Mu­ham­met Kur­şun, tamir et-rn­ti­ği ara­ba­la­rı ye­ter­siz bulunca tamirhanesinde kendi ara­ba­sı­nı yap­ma­ya rnkarar verdi. So­nun­da da, ta­sa­rı­mı özgün ve gerçekten gö­rül­me­ye rndeğer bir araç ortaya çıktı. İşte Küçük Sanayi’nin mucidi Kur­şun’un hi­kâ­ye­si…04.07.2018 00:00
   On yaşında sanayide çırak olarak çalışmaya başlayan Muhammet Kurşun, 1966 Karasu doğumlu.Uzun yıllar emek verdiği işinde, kendi dükkânını açarak yoluna devam etmiş.

   Tasarımını tamamen kendisine ait bir araba yapan Kurşun,’’Bazı meslekler eğitim alınarak, bazı meslekler ise usta-çırak ilişkisiyle zaman içinde öğrenilir. Oto kaportacılığı sabır ve özen ister. Kaportacı aracı onarır, kusurunu gidererek güzelleştirir ve ömrünü uzatır. Fakat zaman geçtikçe artık kendine ait olanı yapma isteği doğar. Ben de bu niyetle kendi arabamı tasarladım’’ dedi.

‘GÜZEL BİR İŞ BAŞARDIK’

Kendi arabanızı yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

M. K.: Çocuk yaştan itibaren bu mesleğe başladığım için arabalara her zaman bir merakım oldu. Bir süreden sonra sadece araba tamir etmek yetmiyor. Daha farklı bir şey denemek gerekiyordu. O yüzden bugün bu arabayı yaptım. İlk olarak arabayı tasarladığımızda büyük hedeflerimiz yoktu. Gündelik işlerimizde kullanmayı amaçlıyorduk. Fakat aldığımız sonuç o kadar güzeldi ki, zamanla Off Road yarışlarına katıldık. Sonunda güzel bir iş başardığımızı fark ettiğimizde de bir üst se­vi­ye­si­ni yapmaya karar verdik.


‘HUR­DA­YA ÇIKMA İHTİMALİ YOK’


Arabanın yapım aşamasını bizimle paylaşır mısınız?


M. K.: Aracımızın yapımı yaklaşık 1 ay sürdü. Tamamen Türkiye yapımı parçalar kullandık. Motor, şanzıman ve diferansiyelde 92 model Kartal aracından faydalandık. LPG sistemiyle çalışıyor. Yapmış olduğum aracın şuan hurdaya çıkma ihtimali yok. Bunun sebebi ise, kullandığımız parçaların kaliteli olması.


HEM KARADA HEM SUDA


Bir sonraki hedefiniz nedir?


M. K.: Şuan aracımız sadece karada yol alabiliyor. Bundan sonraki hedefimiz, aracımızın diğer eksikliklerini giderip hem karada hem de suda yol almasını sağlamak. Müşterilerimiz de yeniliğe açık. Farklı şeyler tasarlamak müşterilerimiz açısından da olumlu karşılandı. Tamir bakım dışında araba meraklılarından da ziyaretçimiz çok.


‘GURUR DUYUYORUZ’


Mesleğinizle ilgili sorunlar ya da zorluklar yaşıyor musunuz?


M. K.: Ben her zaman yaptığım işten memnuniyet duydum ve bu meslekte kendimi daha iyi nasıl geliştirebilirim diye düşündüm. Mesleğimizin zor yanlarından çok sorumluluklarının fazla olduğunu düşünüyorum. İnsanlar araçlarını bizlere teslim ediyor. Onarımında göstereceğimiz hassasiyet çok önemli. Gün sonunda müşterimiz geldiğinde aracın ilk günden daha güzel olduğunu fark edip memnuniyetle ofisimizden ayrılabiliyorsa yaptığımız işten bir kez daha gurur duyuyoruz.


‘GEÇMİŞİN İZLERİ’


Son olarak söylemek istediğiniz şeyler var mı?


M. K.: İnsanlara şunu söyleyebilirim; her ne iş yapıyorsanız yapın, o işi severek yapın. 40 yıllık kaportacılık hayatımda hiçbir zaman yaptığım işten pişman olmadım. Her gün daha iyisi nasıl olabilir diye düşündüm. Bugün bulunduğum nokta tamamen benim geçmişimin izlerini taşıyor. Tabi bir de müşterilerime şunları söylemek istiyorum; bir iş yaptıracağınız zaman parasını değil, ustayı araştırın. Müşteri bana geliyor. Sen 10 liraya yapıyorsun, başkası 1 liraya yapıyor diyor. Ama 1 lira, sonrasında müşteriye 15 lira olarak dönüyor. O yüzden parayı değil, ustanın dürüstünü araştırın.    

,

                                                       

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.