SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.07.2018

TMO, ELDE KALAN FINDIKLARI ALACAKMIŞ!

TMO, ELDE KALAN FINDIKLARI ALACAKMIŞ!
Fındıkçı, Tarım Bakanlığı’nın uyguladığı tutarsız alım politikasına öfkeli. Bakan Fakıbaba önce dönüm başı 135 kg alım garantisi verdi. Son açıklamasında ise kimsede fındık kalmayacak dedi. Buna rağmen üretici fındığını toplar toplamaz fiyat düşer endişesiyle hemen pazara indirip 8,5 liradan tüccara satıyor.21.09.2017 13:22
Tarım Bakanı’nın “Elde kalanların tümünü alacağız’ sözüne rağmen fındıkta fiyat düşüşü sürüyor. 18 Eylül Pazartesi itibarıyla Karasu’da bir kilo fındık 8.60 liradan işlem gördü. Önceki yıldan kalan fındığın piyasaya inmesi, bu yıl 200 bin ton ihraç fazlası ürün ve Ordu’nun bazı bölgelerinde yaşanan küf olayının fiyat düşüşüne yol açtığı belirtiliyor.
10,5 ve 10 liradan piyasaya giren TMO Kocaali’de kurduğu ekiple alım yapıyor. TMO’nun bu güne kadar Türkiye genelinde 28 bin ton fındık aldığı ve üreticiye 60 bin tonluk sıra verdiği edinilen bilgiler arasında. TMO’nun çeşitli bahanelerle randımanı düşürmesi ve bazı fındıkları geri çevirmesi de fiyatı olumsuz etkileyen faktörlerden.
Fiskobirlik cephesinde ise bir sessizlik hüküm sürüyor. Birlik Merkezi’nden herhangi bir açıklama gelmezken kooperatifler kendi inisiyatifleri ile alım yapıyor. Karasu Kooperatifi Başkanı Ali Şakar Pazartesi itibarıyla 8.75 liradan fındık aldıklarını belirterek “Geçen sene 250 tonu aşmıştık. Şu ana kadar 130 tona ulaştık. Alımlar sürüyor” dedi.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.