SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019

Yandaş basının halleri: Muhalefete kurt, iktidara kuzu!

Yandaş basının halleri: Muhalefete kurt, iktidara kuzu!
Şişli Eski Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Sarıgül hakkında 2013’te belediyeyi usulsüz olarak 65 milyon TL borçlandırdığı iddiasıyla iddianame düzenlendi. Haber 4 Temmuz tarihli Sabah Gazetesi’nde yer aldı. Benzer bir borçlanmanın Karasu Belediyesi’nde gerçekleştirildi. Ulusal ve yerel basın (birkaç yerel gazete hariç) benzer durumları haberleştirme konusunda tam anlamıyla bir çifte standart sergiledi.11.07.2018 14:28

LİMİTİ AŞAN BORÇLANMA

Sabah Gazetesi’nin 4 Temmuz tarihli haberine göre Şişli Belediyesi 2013 yılında İçişleri Bakanlığı’na bilgi vermeden mevzuata aykırı şekilde bankalardan 65 milyon liralık kredi çekti. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan ihbarda Belediye Başkanı Sarıgül’ün 5393 sayılı Belediye Kanunun 68. maddesinde belirtilen hükümlere uymadığı öne sürüldü. Yapılan araştırmaya göre, belediyenin 2012 yılında 312 milyon 694 bin liralık geliri olduğu ve bu gelir üzerinden 2013 yılanda ancak yüzde 10'luk iç borçlanmaya gidebileceği belirtilirken Sarıgül'ün bu oranı aştığı belirlendi.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Gazetenin haberine göre İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada Mustafa Sarıgül ve diğer şüpheliler Mali Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Barın ve Mali Hizmetler Müdürü Zeynep Gül Domaç da aynı soruşturma kapsamında 'Görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla yargılanacak. Gazete haberinde yer alan iddiaya göre Sarıgül suçlu bulunduğu takdirde seçme ve seçilme haklarından mahrum kalacak. Gazeteye göre diğer yöneticiler de suçlu bulunurlarsa yöneticilik haklarından mahrum kalacak.

KARASU’DA BENZER DURUM

Şili Belediyesi’nde yargıya taşınan borçlanmanın benzeri Karasu’da gerçekleşti. 2015 Kasım ayında meclis gündeminde yer alan İller Bankası’ndan 100 milyon liralık borçlanma teklifi, oturuma katılmayan bir üyenin dışında 24 meclis üyesinin onayıyla kabul edildi. Bu miktar Aralık 2015 toplantısında 46 milyon lira olarak revize edildi.

TARTIŞMA YARATAN İHALE

Alınan krediyle gerçekleştirilen ihale ve paranın miktarı bir müddet sonra soruşturmaya konu oldu. İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği bir baş kontrolör borçlanma miktarının 5393 sayılı Yasanın 68. maddesine uymadığını belirledi. Bakanlık ön inceleme raporunda yer alan suçlamaları dikkate alarak bu kez hem borçlanma ve hem de kredinin kullanımı için açılan ihale konusunda soruşturma istedi.

DAVA AĞIR CEZADA

İçişleri Bakanlığı müfettişi yaptığı soruşturmanın sonunda kullanılan kredinin harcanması için açılan ihalede usulsüzlükler saptayarak doğrudan Karasu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık ‘İhaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma’ iddialarıyla başta Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Belediye Başkan yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kuçhan olmak üzere diğer 5 belediye çalışanı ile ihaleyi alan şirketin 7 yetkilisi hakkında dava açtı. Karasu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan dava ikinci duruşmanın ardından Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

MECLİS ÜYELERİNE İDDİANAME HAZIRLANDI MI?

Diğer taraftan, borçlanmaya olur veren Belediye Meclisi üyelerinin Danıştay’a yaptığı itiraz reddedildi. Böylece 24 belediye meclisi üyesi için yargılama yolu açıldı. Danıştay kararı sonrası Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından meclis üyelerinin ifadelerinin aldığı ancak iddianamenin hazırlanıp ilgili mahkemeye sunulduğuna dair henüz kimseye herhangi bir tebligatın ulaşmadığı öğrenildi.
 


Etiketler: Şişli - Sarıgül - Karasu - İspiroğlu - dava

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.