SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

CHP Karasu Belediye Başkan Adayı Ahmet Özkan, ‘Plansız, projesiz belediyecilik olmaz’

CHP Karasu  Belediye  Başkan Adayı  Ahmet Özkan, ‘Plansız, projesiz belediyecilik olmaz’
Cumhuriyet Halk Partisi Karasu Belediye Başkanı Adayı İnş. Müh. Ahmet Özkan'la aday olma süreci, Karasu'nun dünü, bu günü ve yarınını konuştuk. Özkan, belediyeyi yakından tanıyan bir isim. 1981-89 yılları arasında Belediye Fen İşleri Müdürlüğü görevini yürütmüş. “Belediye başkanının planı ve projeleri yoksa başarılı olması mümkün değil” diyor. Ahmet Özkan'a sorduğumuz sorular ve yanıtları şöyle: 05.02.2014 15:24
-Aday olmaya ne zaman karar verdiniz?
A. Özkan: CHP İlçe Başkanı Nurhan Aydın'dan zaman zaman teklif alıyordum, başkan adaylığı için. O dönemde Rusya'da bir iş yapma durumumuz vardı. Bu gerekçeyle kabul edemeyeceğimi söyledim. Bazı arkadaşların ismini verdi, başkan adayı olabilecek… Örneğin içlerinden Dr. Kerem Bey de vardı. Kerem Bey'in uygun olacağını söyledim ve köylerde, mahallelerde fikir alın dedim. Benim tercihim belediyeciliği bilen kişilerin olması yönündeydi. O durum öyle kaldı. Daha sonra Kerem Bey'in adaylığı konuşulur oldu. Ben de Rusya'daki işle ilişiğimi kesmiştim. Kerem Bey'le ben de görüştüm. Hatta vazgeçtiği günden bir gün önce bana telefon ederek destek verip vermeyeceğimi sordular. Olumlu yanıt verdim. Sonuçta Kerem Bey vaz geçti. Etrafta da CHP'nin aday bulamadığı şeklinde söylentiler yayılmaya başladı. Bu beni çok rahatsız etti ve ben aday olurum dedim. 90 yıllık CHP nasıl aday gösteremez? Sonrasında partide yapılan toplantıya çağırıldık. Toplantı öncesinde Nevzat Birinci de aday olmam için teklifte bulundu. Sonuç olarak toplantıda aday adaylığımı ilan ettim.
BELEDİYEDE 11 YILÇALIŞTIM
-Belediyeciliği bilen biri aday olsun dediniz. Sizin de böyle bir geçmişiniz var. Biraz ondan söz edelim.
A. Özkan: 1981 yılında belediyede Fen İşleri Müdürü olarak göreve başladım. Başkan Av. Turan Şen'di. Turan Bey bir süre sonra özel işleri nedeniyle ayrıldı. Sırasıyla iki kaymakam Ergun Güngör ve Ali Haydar Öner'le çalıştım. Hatta Güngör askere gittiğinde Kaymakam Öner gelene kadar belediye başkanlığını vekâleten yürüttüm.1984 seçimlerinden bir ay önce istifa dilekçemi verdim. Başkanlığı kazanan Selahattin Tatlı'nın ısrarı ile 1989 yılına kadar, yani 8 yıl aralıksız Fen İşleri Müdürlüğü yaptım. 
-Plaj caddesinin açılması sizin döneme geliyor galiba…
A. Özkan: Ergun Güngör'le çalışırken genişlettik o caddeyi ve bulvara dönüştürdük. Hiçbir zorluk da çıkmadı. Cadde üzerinde arsaları olanlar, örneğin Günay Marangoz ve birçok kişi; ertesi günü sırası gelen yer sahiplerine giderek 'Aman engel olmayın' diye telkinde bulundular. Kış mevsiminde kar yağarken açtık yolu. Öyle makine parkımız filan da yoktu. O zaman Karasu'ya bağlı belde olan Kocaali'den filan kamyon aldık ve dört yola kadar yolu bitirdik.
ÖZSU’YU YIKMAK BÜYÜK HATAYDI
-Başka neler yapıldı döneminizde?
A. Özkan: Özsu Tesisleri yapıldı örneğin. Baştan 20 motel planlanmıştı. Sonradan sayıyı 42 taneye çıkardık. 25 yılın sonunda tesis belediyeye devredilecekti. Keşke devredilmesiydi diyorum. Yıktılar; yazık oldu tabi. Güzel bir tesisti. Anlamadığım şu; orası ruhsatlıydı ve altında imzam vardı. O dönemde Kıyı Kanunu farklıydı ve bu tür tesislere izin veriyordu. Zaman geçse ve yasa değişse bile kazanılmış bir hak söz konusu. Üstelik tesis kamu malı… Anayasa'da tarifini bulan kıyıların kamu adına kullanılacağı hükmüne tamamen uygun. Neden yıkıldı, anlayabilmiş değilim. Karasu'nun yüz akı bir tesisti ve tanıtım açısından önemli bir işlevi vardı.
-Ankara bürokrasisi Özsu sayesinde Karasu'yu tanıdı.
A. Özkan: Evet. Bakanlıklardan bize gelen resmi yazılar Özsu yapılmadan önce Aydın/Karacasu'ya giderdi yanlışlıkla. Karasu'yu tanıtan bir anlamda Özsu Tesisleri olmuştu.
-Yıktılar da ne oldu?
A. Özkan: Yerine çadır kuruldu! Hem Özsu arazisine hem belediye evlerinin arazisine… Bu günün şartlarında böyle bir tesisi kurma şansımız yok. Belediye Karadeniz Caddesi'nin güneyinde yer bulacak ki yapsın. Böyle bir yeri ara ki bulasın!
GÜNÜBİRLİK DÜŞÜNCEYLEGELECEK KURULMAZ
-Yıllardır seçimler öncesinde başkan adayları sözler veriyor. Projeler ortaya konuyor. Sıra iş yapmaya geldiğinde o projeler rafa kalkıp günübirlik ilhamlarla işler kotarılıyor. Bu bir alışkanlık halini almış gibi…
A. Özkan: Belediyecilikte bir plan ve program olmalı. Haftalık, aylık, yıllık; iki, üç, dört ve beş yıllık program… Başkan seçildiğinde kurmaylarıyla oturup beş yıllık görev süresi içinde neler yapacağını belirlemeli. Eskiden böyleydi. Bütçeye göre fiyatlandırıp yol haritasını çizmek gerekir. Acil durumları hariç tutuyorum. Bunu yapmadığınızda işte sizin değindiğiniz gibi akşamdan yatıp sabah kalktığınızda aklınıza ilk gelen şeyi yapmaya kalkarsınız. Bunun adı 'Halk bir şeyler görsün' anlayışıdır. Kalıcı olmaz ve kaynaklarınızı heba edersiniz. Şimdi bakıyoruz, her şeyin sorumlusu ve karar vericisi Başkan… İki başkan yardımcısı var, doğru dürüst yetki paylaşımı yok! İş bölümü yapılmayacaksa başkan yardımcılarına neden gerek duyuluyor?
YAPILANLAR TURİZM ANLAYIŞINA TERS 
-Turizm ilçesiyiz diyoruz, sahilin hali içler acısı. CHP eğer seçimi kazanırsa bu konuda ne yapmayı düşünüyor?
A. Özkan: Yazın Karasu nüfusu 300 bini buluyor. Hendek, Geyve, Akyazı gibi ilçelerde böyle bir nüfus artışı olmuyorsa bizim farklı bir durumumuz var demektir. Çünkü denize kıyımız var ve güzel bir kumsala sahibiz. Karasu artık tanınan bir yer. İnsanlar buraya gelip güven içinde denize giriyor, kumunda güneşleniyor. Biz de bunu engellemeye çalışıyoruz. 'Kimse gelmesin' diyoruz. 
-Nasıl yani?
A. Özkan: Tesis yapmıyoruz; yaptıklarımızı da yıkıyoruz. Oraya bir prefabrik tuvalet koymuşlar. Hiç hoşuma gitmiyor doğrusu. Gerçekten yakışmıyor. CHP olarak ilk fırsatta sahile bir çeki düzen vereceğiz. İnsanlar 30-40 yıl öncesini özler hale geldi. Duşlarımız, soyunma kabinlerimiz, tuvaletlerimiz vardı o zamanlar. Karasu sahili Denizköy'den Kocaali sınırına kadar 20 kilometreyi buldu. Biz göreve gelirsek belirli aralıklarla plaj tesisleri yapmak istiyoruz. Bunların örnekleri Antalya'nın Lara plajında var. Zor ve pahalı bir iş değil.
-Kişilere ait 675 m2'lik arsalar sorunu da var sahilde.
A. Özkan: Takas usulü ile yerine 300'er m2'lik arsalar verilebilir. İstimlak da edilir. Bu konuda CHP olarak ciddi bir çalışma yapacağız. Beş yıl süremiz dolmadan kesinlikle bunu çözeceğiz. Kimseyi de zarara uğratmayacağız.
BÜYÜKŞEHİR’DEN YARARLANACAĞIZ
-Büyükşehir'e bağlandık. Karasu bu durumdan ne kazanır, ne kaybeder?
A. Özkan: Bir açıdan baktığınızda Büyükşehir Belediyesi her bakımdan daha güçlü. Uyumlu bir çalışma olursa Karasu'ya çok şey kazandırılabilir. Bunun yanı sıra bazı kayıplarımız da olacak. Su gelirleri, kanalizasyon katılım payları Büyükşehir'e geçecek. Yine de köy yollarının yapımı bakımından, ulaşım bakımından faydalı olacağı kanaatindeyim. Ayrıca Karasu'nun coğrafi konumu bakımından Büyükşehir'in bize daha fazla önem vereceğini zannediyorum.
-Belediye gelirlerinin artırılması yönünde bir projeniz var mı?
A. Özkan: Karasu'nun kaynakları belli. Elbette bunları üst seviyelere çıkarmak için çaba göstereceğiz. Tabi bu arada vatandaşı da kollamak gerekir. Kimseyi kaldıramayacağı yükün altına sokmayız. Benim asıl söylemek istediğim şu. Türkiye'nin Dünya Bankası'ndan proje karşılığı krediler alma hakkı var.  Bu bir hibe değil, geçmiş dönemlerde bizim ödediğimiz trilyonlarca lira paranın geriye alınmasıdır. Eskişehir Belediyesi bunun en güzel örneklerini vermiştir. Bu güne kadar 600 milyon dolar civarında karşılıksız para almıştır. Biz buna özel bir önem veriyoruz. Aslına bakarsanız bununla ilgili şimdiki sayın başkana da önerilerimiz oldu. Dikkate alır gibi yaptı, üzerine düşmedi.  Akyazı Belediyesi bile 800 bin lira karşılıksız kredi kullandı.
-Seçimlere iki ay süre kaldı. CHP henüz projelerini açıklamadı. Ana başlıklarıyla vaatlerinizden örnekler verebilir misiniz?
A. Özkan: Sakarya kıyısında bir düzenleme projemiz var. Nehir ağzından Tuzla'ya kadar her iki kıyıyı düzenleyeceğiz. Nehirde tekne gezileri düşünüyoruz. Karasu Kalesi'ni kısa sürede turizme kazandıracağız. Aynı şekilde Küçükboğaz kıyısını yeniden düzenleyeceğiz. Küçükboğaz Gölü Değirmendere'de kurulan mıcır tesisi nedeniyle ölmek üzere. Tesis kurulurken bilirkişi olarak görevlendirilmiştim. Karşı rapor yazdım. Aynı şekilde benden sonra bilirkişi olarak görevlendirilen iki mühendis arkadaş da benzer rapor verdiler. Yine de o tesis orada kuruldu. 
   Longoz için yeni bir proje yapacağız. Oradaki düzenleme bence yeterli değil. Bizim bir tarafımız göl, bir tarafımız nehir, arkamız dağ, önümüz deniz… Hiçbirini doğru dürüst kullanamıyoruz. Böyle bir coğrafya dünyada ender bulunur.
ÜCRETSİZ PROJE VADEDİYORUZ
-Projeler merkezle mi sınırlı?
A. Özkan: Hayır. Köylerde inşaat yapanlara ücretsiz proje vaadimiz var. Bazı mühendis arkadaşlar buna itiraz ediyor. Olabilir, ama deprem bölgesi olan bölgemizde inşaatların sağlam olması gerekir. Orijinal proje isteyen dilediği mühendise çizdirebilir tabi. Ruhsat iskân harcı almayız demiyoruz. Günübirlik turizme açılabilecek bölgeler var. Yassıgeçit Deresi, Kurudere'deki yaylalar gibi.
   Bir önemli projemiz daha var. Karasu doğalgaza geçiyor. İzolasyonu olmayan binalar için toplu bir proje düşünüyoruz. Su parası öder gibi beş yılda ödeme planlı bir proje. Vatandaş tek başına bunu yaptıramıyor. Diyelim ki bir milyon m2 dış cephe kaplaması tespit ettik. Büyük bir firmayla anlaşarak bunu yaptırmayı düşünüyoruz.
-Gençlik için ve özellikle spor kulüpleri için projeleriniz neler?
A. Özkan: Kısa sürede Kültür Sitesi inşaatını tamamlayacağız. Spor kulüplerinin durumlarını yakından takip ediyoruz. Eğer seçimi kazanırsak ilk toplantımızı onlarla yapıp sorunlarını masaya yatıracağız. Bu söylediğimiz şimdiye kadar verilen sözler gibi olmayacak. Belediyenin yıllık bütçesinin kırkta biri bir tane sentetik saha demektir. Bu da beş yılda beş saha yapmak anlamına gelir. Duyuyoruz ki belediye kulüplere deplasman başına 20 litre mazot veriyormuş. Karasu gençliği beş yıl önce verilen sözlerin hesabını 30 Mart'ta sandıkta sormalı.

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.