SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2018

Recep Ali Küçük: Danışarak yöneteceğim

Recep Ali Küçük: Danışarak yöneteceğim
MHP`de uzun süre sessizlik bozuldu. Recep Ali Küçük beklendiği gibi İl Yönetimi`nden ayrılmasının ardından 2014 yerel seçimlerinde Karasu`dan belediye başkan aday adayı olduğunu açıkladı. Kurudere`nin MHP`li Belediye Başkanı Mehmet Alemdar`ın da benzer bir açıklaması olduğu biliniyor. Recep Ali Küçük`le adaylık, çeşitli grup ve çevrelerle seçim işbirliği, aday olup seçilmesi durumunda çalışma yöntemlerinin ne olacağı, kadın meclis üyesi konusundaki düşünceleri ve partilerinden seçilen Mehmet İspiroğlu`nun Ak Parti`ye geçişi konularını içeren mini bir söyleşi yaptık. Küçük Karasu Haber`den, adaylığının kesinleşmesi sonrasında daha geniş kapsamlı bir röportajın sözünü de aldı.18.09.2013 14:53
İTTİFAK KONUSU
   -Aday olduğunuz takdirde oy tabanını genişletmek adına çeşitli ittifakların yolunu açacak çalışmalarınız olacak mı?
  R. Ali Küçük: Diğer siyasi partileri zora sokacak bir söylemden kaçınmam lazım. Hepsine saygım var. Ben sadece MHP`lilerden oy beklemiyorum. Durumun, gidişatın iyi olmadığını Karasu`nun iyi yönetilmediğini, benim partimin, diğer partilerin hatta iktidar partisi olan AKP`nin de tabanında bu duyguları besleyen herkesten oy bekliyoruz. Neticede genel seçim değil yerel seçim bu. Şimdi yerelde idareci seçiyoruz. Genel seçimde gider herkes partisine oy verir o ayrı ama yerelde mutlaka projeye, kişiliğe, gidişata, düşüncelere ve kadroya dikkat edilecek ona göre oy verilecektir. Kadromuzun iyi olacağını, ben olduğum sürece orda menfaate dayalı, çıkar hesapları yapan kişilerin o kadrolarda olmayacağını şimdiden taahhüt ederim. Ahmet olur, Mehmet olur, Hasan olur, Hüseyin olur, benim taahhüdüm kafasının bir köşesinde üçkâğıt olan kişilerle yola çıkmamak. Olmazsa olmazım budur. Hasbelkader içimize girmiş bu zihniyette bir insan olursa da onu izole ederim. Kesin konuşuyorum bu konuda. Kan uyumu olan, düşünceleri bana yakın, idealistliği bana yakın olan her partiden kişiyle çalışmaya hazırım ve onların da oyunu bekliyorum. 
  -Sizi aday adaylığına iten birinci nedeni söyler misiniz?
  R. Ali Küçük: Tam emekliliğimi yaşayacakken bu işe talip olmam arkadaşlarımın teşviki ve bu sorumluluğu hissetmemdir.
ORTAK AKIL ŞART 
   -Gelmiş geçmiş başkanlarda sizi en çok rahatsız eden üslup nedir?
   R. Ali Küçük: “Ben biliyorum, ben yaparım” bunlar demode olmuş laflar. Yanlış. Sen bir düşünürsün yanındaki bir düşünür, beraber iki düşünür olursunuz. Mutlaka doğruyu bulursunuz. Bu halkayı genişletirseniz hatayı asgariye indirmiş olursunuz. Hata yapılmaz demiyorum. Olabilir ama bunu asgariye indirmek, ortak akılla hareket etmek lazım. “Ben yaptım oldu, mühür bendeyse Süleyman benim” bunlar çok yanlış şeyler. 
  Her konuyu tartışırsın, istişare edersin. Dinimizde de sünnettir zaten istişare etmek. Benim kazancım veya farkım şu; bu makamlardan geçmiş birçok eski belediye başkanımız var, Karasu`da yaşayan. Bu makamlardan geçerken yaptıkları işler var, şunu yapsaydım, şunu yapmasaydım dedikleri işler de vardır. Bunların hepsiyle benim aram iyi. Yani konuşamayacağım, yardım isteyemeyeceğim hiçbir eski belediye başkanı yok. Onlardan yardım istemek te benim için bir şereftir, zül değildir. Sonra şehrimizin gözü-kulağı olan insanlar var. Fikirlerinden istifade edeceğimiz insanlar var. Onları zaten listemde görmek isterim de, diyelim ki listenin dışında kaldılar. Bunlarla mutlaka temasa geçmek isterim. Dediklerini birebir uygular mıyım, hayır. Herkesin fikrinin ortak yolu bulur ona göre uygulama yaparız.
   -Sivil toplum kuruluşları da var Karasu`da… 
  R. Ali Küçük: Sivil toplum kuruluşları da çok önemli… İçlerinde değişik amaçlarla bulunan insanlar da olabilir, ama bu demek değildir ki o sivil toplum kuruluşu zararlı bir kuruluştur. Neticede sivil toplum kuruluşları bu ilçenin, bu yörede yaşayan insanların menfaati için bir araya gelmiş insanlardan oluşuyor. Bu insanların fikirlerinden istifade etmek akıllıca bir iş olur.
   -Belediye Meclisi`ne bu güne kadar hiç kadın üye seçmedik. Bunu bir eksiklik olarak görüyor musunuz?
  R. Ali Küçük: İnşallah kadınların da olmasını isteriz.
BÜYÜKŞEHİR KONUSU
   -Mart 2014`ten itibaren Büyükşehir`e giriyoruz. Köylere hizmet anlamında bir güçlük söz konusu olabilir mi? Ayrıca köyler de mecliste temsilci talebinde bulunacak.
   R. Ali Küçük: Herkes nefsi davranacak. Hizmetlerin öncelik ve aciliyet sırasına göre yapılması lazım. Mutlaka hizmet gidecektir ama oradakiler bana oy verdi-vermedi, o muhtar bana yakındır-değildir mantığıyla hareket edersek yanlış olur.  Gönül arzu eder ki her yere herkese istediği hizmeti verebilmek ama her kurumun şartları sınırlı. Her köyden, mahalleden faydalı işler yapabileceğimiz kişilerle çalışmak isteriz, ama listenin bir sınırı var. 25 kişilik. Hem oy getirecek hem faydalı işler yapabileceğimiz kişileri seçmemiz lazım.
LİDER-DOKTRİN-TEŞKİLÂT
   -Son kurultayın ardından İl Başkanı görevden alındı. Bu gelişme Sakarya İl Örgütü ve dolayısıyla ilçe yönetimlerini olumsuz anlamda etkiledi mi?
  R. Ali Küçük: Genel merkezin il başkanını görevden alması olayı tamamen genel başkanla eski il başkanının arasında olan diyalogdan kaynaklanıyor. Bu bizleri pek fazla bağlamıyor. Bizim tabandaki insanlar olarak, genel merkezimiz belli, partimiz belli, orda olduğu sürece liderimiz de belli. Kişilere bağlı siyaset yapacak halimiz yok. Bir tüzüğümüz, felsefemiz duruşumuz var. MHP`li duruşu daha doğrusu ülkücü duruşu… Biz o felsefeye uygun hareket ederiz. Bu felsefeye uygunluk ta şudur; lider, seçilinceye kadar, seçmek için her şeyi yaparsın ama seçildikten sonra ona bağlılık vardır. Bir dahaki seçimde beğendiysen destekler ya da beğendiğin bir başkasını desteklersin; bu kadar basit. Bizde üç şey vardır, lider, doktrin, teşkilat. Bunlar ulu orta ayağa düşürülerek tenkit edilmez.  Bizde bir adap vardır, saygı göstereceksin.
TRANSFER BENİ ŞAŞIRTMADI
   -Belediye Başkanı İspiroğlu`nun Ak Parti`ye geçmesiyle ilgili değerlendirmeniz nedir?
   R. Ali Küçük: Belediye Başkanı`nın yeminler ederek inkâr ettiği durum gerçekleşince İlçe Başkanımız Karabulut kendini aldatılmış olarak adetti. Haklı olarak. En büyük haksızlığı hakikatten O`na yaptı. Sabah O`ndan aldığı bilgilerle demeç veriyor, beyanat veriyor Karabulut; çoluk çocuğunun üzerine yemin ediyor, şahsı üzerine, şerefi üzerine yemin ediyor öyle bir şey yok diye. Oda O`na inanarak demeç veriyor. Öğleden sonra 4`te bir bakıyorsunuz ki internette haber patlıyor. Emin olun MHP`lileri fazla üzmedi bu ayrılış, sadece kızdılar aldatılmışlıkla karşı karşıya kaldıkları için. MHP`li olmayıp ta MHP`ye oy verenler MHP`lilerden çok daha fazla kızdı. Kendilerini daha fazla aldatılmış hissettiler. 
   -Sizin bir kırgınlığınız yok mu?
   R. Ali Küçük: Gayet tabi, ben o kadar emek vermişim. Gerçi ben davama emek vermişim davam için uğraşmışım ama bu teşkilat ta seni lider olarak ortaya çıkarmış, bir yerde senin için uğraşmış. Ben hakkımı helal etmiyorum şahsen. Beni şaşırtmadı onu da söyleyeyim.
   -Adaylık ne zaman kesinleşir?
   R. Ali Küçük: Adaylığımızın netleşeceği kesin bir tarih yok. Tahmin ediyorum bir ay içinde belli olur. Ben şu anda arkadaşlarımın da teşvikiyle aday adayıyım, ama benim de destekleyeceğim bir aday adayı çıkarsa seve seve onun yanında çalışırım. Başta da söylediğim gibi, durumdan hoşnut olamayan, gidişatın iyi olmadığını düşünen her kesimden insanın desteğini alabilmek için, prensiplerimizin dışına çıkmamak kaydıyla gereken neyse yerine getireceğiz. Herkes emin olabilir. Biz küçük olsun bizim olsun mantığıyla hareket edecek değiliz. Büyük olsun hepimizin olsun.

Etiketler: aday -adayı -lider -doktrin -teşkilat

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.