SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

ÇEK SAĞA


  (Başlığı görünce siyasi bir yazı yazacağımı sandınız değil mi? İşte ne çektiysek bu ön yargıdan çektik ya..!)

  Trafik ekibi yolda devriye gezse ve trafik ihlali yapan araçlara seslense, “Ticari ilerle, kamyonet çek sağa..” filan diye… Ticari her neyse de kamyonet şoförü şaşırır herhalde. Neden diye soracak olursanız, sağda park edecek yer yok! İşin kötü yanı solda da park edecek yer yok! Çünkü Karasu Merkezde araç trafiği olarak kullanılması gereken yollar, çift taraflı park yeri olarak kullanılıyor. Kalan boşluklardan da araçlar ilerlemeye çalışıyor. (Hani trafik polisi bu yüzden mi denetleme yapmıyor acaba diye de merak ediyorum!)

 Arabamı, ofise uzak bir yerde park edip yürüyerek ilerliyorum. Çünkü ofise yakın yerde park edecek yer yok. Yolda ilerlerken de dehşetle bir gerçeği fark ettim; Araç kullanan hemen herkes aynı anda cep telefonu da kullanıyor.

  Cep telefonunun dikkati dağıttığı biliniyor ve trafikte seyir halindeyken kullanılması yasak. Doğrusu, telefon çaldığında aracı sağa bir yere çekip telefonu öyle cevaplamak. Ama sağda aracı park edecek bir boşluk yok! Ya telefondan patronu arıyorsa..! Daha da kötüsü, eşi arıyorsa ne yapsın! Durarak telefonu cevaplayamaz, çünkü zaten tek aracın geçişi kadar bir boşluk olduğundan yolu tıkar. Bu sebeple, hem konuşup hem de araç sürmek zorunda.

  (Seyir esnasında araç sürerken telefonla konuşabilmek için gerekli teknoloji var aslında. Mesela araç kidi. Ama pahalı. 100.000 lira verip araç alan, 1000 lira daha verip bu sistemi almıyor, pahalı diye. Bir diğer ve ucuz çözüm, bluetooth kulaklık… 50-100 liralık bu kulağa takılan küçük parça da trafik esnasında telefonla konuşabilmenizi sağlıyor. En azından ceza yememenizi… Çünkü trafikte telefonla konuşmak yasak ve 92 lira cezası var. Peşin ödenirse de 69…Yani kulaklık kadar cezası olduğu halde hiç kimse bu aparatı kullanmıyor. (Bu 69 rakamına da oldum olası taktım. Trafik cezası 69 lira, kapalı yerde sigara içmenin cezası 69 lira… Yahu Devlet Vatandaşı ile fantezi mi kuruyor, ya 68 olsun ya 70…)

  Yollar, araç ve insan seyri içindir ve bunun adına trafik denir. Park, başka bir şeydir ve yollar zorunlu kalınmadıkça park için kullanılmaz! Bu sebeple, Yerleşim merkezlerinde kamu yöneticileri, araçların park yerlerini ayarlamak zorundadırlar. Halen ilçemizde park yeri olarak ayrılmış sadece pazaryeri yanı vardır. (Ona da bazıları dindarlıklarını göstermek için Cami yapalım diyor ya..!) Birkaç tane de özel otopark var ama buraların sahipleri diledikleri zaman arsalarını başka amaçlı kullanabilirler. Bunu önlemek için de imar durumuna mevcut durumu işlemek lazım, yani park yeri amaçlı kullanılmamalı.

  Önerim şu, Pazaryeri yanındaki boşluğa katlı otopark yapalım. Her kata en az 500 araç park etse, 1500 araçlık park yeri olur ki bu da kentin trafiğini baya rahatlatır. Eğer Belediye kredi bulamazsa(!) yap-işlet-istersen devretme sistemiyle ihale edilebilir. Pazaryerinin de yıkılıp 2 katlı daha güzel bir pazaryeri yapılması mümkün. Alt katı meyve sebze, üst katı da giyim kuşam esnafına devredilebilir. Böylece sadece Pazartesi günleri değil, haftanın her günü bir istihdam yaratılabilir. Aracını park eden, eve giderken pazaryerine uğrayıp ticareti de artıracaktır.

  Ama Pazaryerinin merkezde kalması bazı kesimin iştahlarını artırıyor. Bu sebeple burayı şehir dışına taşıyıp burayı kat karşılığı ihale etmek de var!

  Şehir dışına taşınacak bir diğer işletme de otobüs terminali… Yenimahalle-Adapazarı kavşağındaki Terminal inşaatı bitince, Samanyolundaki terminal alanı atıl kalacak. Şehir merkezinde kalan eski terminal alanı için şimdiden tedbir alınmalı. Orayı yapsatçılara kaptırmamalı. Orası, başlıbaşına bir servet haline gelecek. Şimdiden AVM ya da benzeri bir amaçla kullanılabilir mi diye beyin jimnastiği yapılmaması, baskıların oluşmaması için adını koymalı. Bence en mantıklısı, oraya da katlı otopark yapmalı. Zaten şimdiden otopark olarak kullanılmakta…

  Bu iki yere yapılacak katlı otoparklar, yanlarındaki pazaryeri ve dükkanlarla hem cazip hale gelecek hem de şehrin otopark ihtiyacını karşılayacaktır.

  Bulvar, ilk araç trafiğine terkedildiğinde, bazılarımız homurdanmıştı. Ama şimdi mevcut durumu kabullendik ve tekrar eski durumuna dönülmesini istemeyiz. Pis kokulu ve sağlığa zararlı ekzoz gazından uzak, ağaçların oksijen yayan havasından herkes memnun. Aynı durumu, Ziraat Bankasından Terminale kadar yayıp, insanların yürüyerek alışveriş etmesi daha güzel değil mi?

  Eğer eski terminali AVM ya da cami türü bir trafiği artırıcı unsur olarak kullanılmasına göz yumarsak, buranın trafiği hepten aratacak, trafik asla çözülemeyecek bir hal alacaktır. Ta ki uçan araçlar faaliyete geçene kadar!

           ***

  Önümüzdeki bir yıl içinde seçimler olacak. Parti yönetimler ve Belediye Başkanından ileriye dönük bu tür yatırımlar bekleyemeyiz. Muhtemelen onlar, kısa ve anlık çözümlerle kentin görünümünü güzelleştirmeye çalışacaklardır. Muhtemelen yollar asfaltlanacak, kaldırımlar yenilenecek vs... Bu sebeple bu yazıyı tekrar tekrar yazmamız gerekecek. Yoksa trafikle beraber sinir katsayımız da iyice yükselecek, içinden çıkılmaz bir hal alacak!

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 562