YAZLIKÇI ARKADAŞ


  İlçemizden yazlık daire alıp seneden seneye birkaç ay gelip kalan arkadaşım, sözüm sana…

  Kusura bakma, sana başka ad bulamadım. Misafir değilsin, ev sahibi gibi de davranmıyorsun. Tek ortak yanımız, yazın aynı denizi kullanıp aynı şeylerden şikâyet etmemiz.

Mesela; ilçemizin yolları, çukurları, hatta bulunduğun sokaktaki yolun asfaltlanmamış olmasından şikâyet ediyorsun, bizim gibi. Üstelik iki sokak ötede ana cadde asfaltlandı diye evine şerefiye faturası da gönderilmiş olabilir, dalga geçer gibi.

Trafiğin düzgün işlemediğinden, tıkandığından ve park yeri bulamamaktan şikâyet ediyorsun, bizim gibi. Hele Dörtyol mevkiinden karşıya geçmek için 3-4 kere yeşil yanmasını bekliyorsun.

Emniyet güçlerinin şikâyetleri hemen değerlendirip müdahale edemediğinden şikâyetçisin. Geceleri olan gürültüden, yüksek müzik sesinden, silah seslerinden şikâyetçisin.

Hoparlörden sık sık yapılan anlamsız anonslardan şikâyetçisin. İnan biz de şikâyetçiyiz, hem de çok. Sahillerimizin yeterince temiz olmadığını, çöplerin yeterince toplanmadığını, çöp kovalarının her yerde bulunmadığını ve mevcut olanların da hemen dolduklarını düşünüyorsun.

Yemek yediğin lokanta, kafe ve eğlence yerinde fiyatların fahiş olduğundan, fiyat tarifesinin gözle görülür yere asılmadığını, zabıtanın yeterince ilgilenmediğini düşünüyorsun. Pazara geldiğinde aracını park edecek yer bulamamaktan şikâyetçisin.

Hele bu sıcak günlerde sivrisineklerin yoğun olmasından şikâyetçisin. Göstermelik araçlardan sıkılan dumanın sivrisinekleri öldürmediğini (yoksa yollar sinek ölüleri ile dolu olurdu) görüp, bunaltıcı havalarda kapı pencere açamamaktan şikâyetçisin. İnan biz de bundan çok şikâyetçiyiz. Maalesef sürekli olması gereken sineklerle mücadeleyi biz yazdan yaza havaya duman salan araçlarımızla önleyeceğini sanan bir yönetime sahibiz.

Elektriğin sık sık kesilmesinden şikâyetçisin. Maalesef, “Bir daha olmayacak” denilerek günlerce elektriksiz kalarak hemen tüm işyerlerimizi jeneratörle takviye etmiş durumdayız. Suların kesilmesi, bizim kışın da kesilmesine alıştığımız durumdur. Neyse ki damacanalar ile hazır su yetişiyor imdadımıza. Denizde yüzerken hızla üzerinize gelen jet skilerden ürküyor, sana çarpmasından korkuyor musun?

Sahilde güneşlenirken, kendini güvende hissediyor musun? Özetle, belediye hizmetlerini tam olarak alamadığınızı düşünüyor musunuz? Biz, bu hizmetleri alamadığımızdan eminiz de... 

  Peki, bunun düzelmesi için ne yapıyorsun, şikâyet etmekten başka? Ben söyleyeyim. Öncelikle ikametini Karasu’ya aldırmalısın. İkametini Karasu’ya aldırmalısın ki, ilçemizin nüfus yoğunluğu sebebiyle İller Bankasından aldığı pay artsın. Bu sebeple de sizler, bu paydan faydalanın. Siz de biz de daha çok hizmet alalım. O zaman size yazlıkçı değil, hemşerimiz deriz. İkametini Karasu’ya aldır ki, memnun olmadığın hizmetler için yerel yönetim hakkında oy kullanabilesin. Yönetime aday olan adaylar, sizler için de neler yapabileceğine sizleri ikna etsin, oyunuzu alabilmek için.

  Bizim de sizlerden ricamız var. Özellikle yazlıklarınızı kullanmadığınız zaman kiralarken, kimlere kiraladığınıza emin olun. İlçemiz Emniyetinin sık sık mücadele etmek zorunda kaldığı fuhuş ve uyuşturucu ticaretine belki de yazlığınızı kiralayarak ortak oluyorsunuz.

Bir diğer ricamız da; nasıl ki giderken telefonunuzu, bisikletinizi vs. unutmuyor, yanınızda götürüyorsanız, çöplerinizi de unutmayın. Yanınızda götürün ve uygun bir çöp kutusuna, doluysa yanına bırakınız. Eğer kedi köpek gibi canlı hayvan aldıysanız, giderken onu da yanınızda götürün. Nasılsa geride birileri bakar diyerek bırakmayınız. İlçemizde diğer yazlıkçılardan ya da Suriyeli geçici vatandaşlardan görmüş olabileceğiniz kötü muamele için ilçemiz halkını suçlamayın. Yaşamış olabileceğiniz her türlü olumsuzlukları da geri dönerken götürmeyin. Bizlerden iyi olarak bahsetmeniz, bizi mutlu eder. Tatilinizi doyasıya yaşayın. İlçemiz, küçük İstanbul ayarında olup kozmopolit bir ilçedir. Her kültürden, hemen her ilden insan vardır. Kimse sizi giyiminizden, konuşmanızdan ve kültürünüzden sebep yargılamaz, yadırgamaz. İyi Tatiller diliyorum.

 TRAFİK LAMBALARI

  Trafiği düzenlemek amacıyla kurulmuş bir lamba, çalışmadığı zaman trafik gerçekten düzgün çalışıyorsa, bunda bir aksilik var demektir. Bayram boyunca ana cadde üzerindeki, özellikle üniversite kavşağındaki trafik lambası çalışmadı. Ve daha önceki bayramlarda burada olan tıkanma yaşanmadı. Özellikle Dörtyol kavşağındaki trafik lambası, trafiği tıkamaktadır. Öyle ki, yeşil yandığında yola çıkan araç, kavşakta kalıp trafiği içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Belediye, Samanyolu Caddesindeki kavşağı trafiğe açamıyorsa, bari diğer kavşaktaki lambanın elektriğini kesip trafiği bir nebze rahatlatabilir. Yoksa bu yaz tam bir işkence olacak, hem Karasulular, hem de yazlıkçılar için…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 643